خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


استاندارد کابل کشی دیتا سنتر (قسمت سوم) | ISO24764

otaghserver.com
در مطالب قبلی در مورد استاندارد ISO 24764 که استاندارد مربوط به مراکز داده (دیتا سنترها) است صحبت شد و در آن‌ها به بررسی ساختار کابل کشی مراکز داده پرداخته شده است. در این مطلب قصد داریم با الزامات رابط‌های کابل کشی عمومی دیتا سنترها بیشتر آشنا شویم.در ادامه با اتاق سرور دات کام همراه باشید.

رابط ها

1- رابط تجهیزات و رابط تست‌ها
رابط های تجهیزات پتانسیلی برای مراکز داده (دیتا سنترها) در انتهای زیر سیستم های کابل کشی قرار دارند (که در شکل 1 نشان داده شده است). یک LDP نمی تواند یک رابط تجهیزات برای یک سیستم کابل کشی عمومی فراهم کند.
رابط تست پتانسیلی برای مراکز داده (دیتا سنترها) در انتهای زیر سیستم های کابل کشی و در LDP، در صورت وجود (همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است) قرار دارد.

2- کانال ها و لینک ها
کانال، مسیر انتقال بین تجهیزات مرکز داده مانند سوئیچ ها و سرورها است (EQP در شکل 5). یک کانال معمولی در یک مرکز داده شامل زیرسیستم های کابل کشی توزیع منطقه‌ای همراه با پچ کوردهای تجهیزات در انتهای هرکدام است. برای دستیابی به سرویس های طولانی تر کانال باید توسط اتصال دو یا چند زیرسیستم (مانند پچ کوردها و پچ کوردهای تجهیزات) تشیکیل شود. عملکرد کانال از اتصالات تجهیزات با کاربرد خاص مستثنی است.
پیوند دائمی (permanent link) مسیر انتقال یک زیرسیستم کابل کشی نصب شده از جمله سخت افزار اتصال در انتهای کابل نصب شده است. در یک زیرسیستم کابل کشی توزیع منطقه‌ای مرکز داده (دیتا سنتر) پیوند دائمی (permanent link) شامل EO، یک کابل LDP اختیاری، یک LDP اختیاری، کابل توزیع منطقه‌ای و سربندی کابل توزیع منطقه‌ای در توزیع کننده منطقه‌ای است. لینک دائمی (permanent link) شامل اتصالات در انتهای کابل کشی نصب شده است.نکته: جایی که EQP به ENI متصل می شود در خارج از محوطه ای است که مراکز داده (دیتا سنترها) در آن قرار می‌گیرند. پچ کوردهای اتصال معمولاً شامل ترکیبی از کابل های ثابت و کابل هایی است که خارج از مبحث این استاندارد هستند. در چنین مواردی اتصال به EQP ممکن است یک TI را فراهم نکند.

شکل 1- رابط‌‌های تست و تجهیزات

ابعاد و پیکربندی
توزیع کننده ها
تعداد و نوع زیرسیستم هایی که در یک اجرای کابل کشی عمومی به کار می رود، بستگی به طرح و اندازه مرکز داده (دیتا سنتر) دارد و بر اساس استراتژی کاربر است.
طراحان و توزیع کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که طول پچ کورها، جامپرها و پچ کوردهای تجهیزات به حداقل می رسد و مدیریت باید تضمین دهد که طول‌های طراحی در طول عملیات حفظ می‌شود. مدیریت باید اطمینان حاصل کند که الزامات ISO / IEC 11801 در مورد ترکیب انواع فیبرها نوری در توزیع کننده‌ها رعایت شده است. توزیع کننده‌ها باید به گونه ای قرار بگیرند که طول کابل با الزامات عملکرد کانال در بند 6 (برای آشنایی بیشتر با جزئیات این بند در مطالب بعدی با ما همراه باشید) مطابقت داشته باشد.
در مواردی که اجزای بیان شده در بند های 8، 9 و 10 مورد استفاده قرار می‌گیرند، توزیع کننده‌ها باید مطابق پیاده سازی مراجع (reference implementations) در بند 7 قرار بگیرند. (در ادامه این بندها مورد بررسی قرار می‌گیرند) در صورت استفاده از سایر اجزاء، توزیع کننده‌ها بایستی به گونه ای قرار گیرند که درجه عملکرد مناسبی از بند 6 (الزامات عملکرد) حاصل شود.
کارکرد توزیع کننده‌های چندگانه ممکن است در یک توزیع کننده واحد ترکیب شود. به عنوان مثال، MD ممکن است نقش ZD را ایفا کند. در هر حال، در هر مرکز داده (دیتا سنتر) حداقل یک MD باید وجود داشته باشد.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 23 جولای 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک