خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


استاندارد کابل کشی دیتا سنتر (قسمت دوم) | ISO24764

otaghserver.com
در این مطلب قصد داریم تا در ادامه مطلب قبلی به بررسی ساختار کابل کشی مرکز داده بپردازیم. همانطور که گفته شد مراکز داده باید مطابق با استانداردهای به روز دنیا طراحی شوند تا در هنگام بهره برداری و استفاده مشکلی پیش نیاید. یکی از این استانداردها که برای طراحی مراکز داده از آن استفاده می‌شود، استاندارد ISO 24764 است که قصد داریم تا در سلسله مطالب مختلف الزامات آن را با جزییات برای شما تشریح کنیم. با ما همراه باشید.در ادامه مطلب با اتاق سرور دات کام همراه باشید.

در مطلب قبل با انواع سامانه و زیرسامانه‌های کابل کشی در استاندارد ISO 24764 و جزییات آنها آشنا شدیم. در این مطلب قصد داریم به جزییات بیشتر در مورد این زیر سامانه ها و سامانه ها بپردازیم.
مطابق با استاندارد ISO24764 سامانه های توزیع منطقه‌ای (Zone Distribution)، توزیع اصلی (Main Distribution) و نقطه توزیع محلی (Local Distribution Point) حتما باید در یک مکان ثابت و قابل دسترس در درون دیتاسنتر باشند اما رابط شبکه خارجی می‌تواند در یک مکان ثابت در داخل یا خارج از دیتاسنتر قرار گیرد. ممکن است شما دو توزیع کننده را با یکدیگر ادغام کنید و در طراحی خود تنها از یک توزیع کننده استفاده کنید. این کار بستگی به حجم دیتاسسنتر (Data Center) شما دارد اما توجه داشته باشید که مطابق با استاندارد ISO 24764 هر دیتا سنتر حتما باید یک توزیع کننده اصلی (Main Distributor) داشته باشد. بدین ترتیب شما می‌توانید از یک توزیع کننده اصلی به عنوان توزیع کننده منطقه‌ای نیز استفاده کنید.
افزونگی دیتاسنترها از موارد مهم دیگری است که در طراحی زیرساخت آن باید بدان توجه شود. افزونگی به این دلیل صورت می‌گیرد که قابلیت اطمینان از برقراری اتصال در دیتا سنتر همواره وجود دارد. در واقع هدف اصلی از افزونگی در دیتاسنتر این است که اگر یک زیرساخت ارتباطی بین توزیع کننده منطقه (ZD) و توزیع کننده اصلی (MD) یا توزیع کننده اصلی (MD) با رابط خارجی شبکه خراب شد، ارتباط بین این دو سامانه از طریق یک زیرسامانه کابل کشی افزونه کماکان برقرار باشد. شکل زیر نمونه‌ای از یک طراحی دیتا سنتر (Data Center) افزونه را نشان می‌دهد.

همچنین شما می‌توانید از یک نقطه توزیع محلی (LDP) بین توزیع کننده منطقه‌ای (ZD) و پریز تجهیزات استفاده کنید. این کار زمانی صورت می‌گیرد که شما می‌خواهید جابجایی را در آینده داشته باشید یا ممکن است شما بخواهید ظرفیت خود را در آینده افزایش دهید. بدین ترتیب نقطه توزیع محلی (LDP) به شما کمک می‌کند تا تغییرات کابل کشی در آینده را بسیار آسان تر انجام دهید. نکته قابل توجه در استفاده از نقطه توزیع محلی (LDP) آن است که این سامانه باید بصورت اتصال متقابل استفاده کرد و هرگز نباید آن را به صورت یک اتصال متقاطع به کار برد. معادل نقطه توزیع محلی در استاندارد ISO 24764 را می‌توان با نقطه تجمیع در استاندارد ISO 11801 معادل دانست با این تفاوت که حد اکثر ناحیه کاری تحت پوشش نقطه تجمیع در استاندارد ISO11801 12 ناحیه کاری بوده اما در استاندارد ISO 24764 در مورد تعداد پریز تجهیزات پشتیبانی شده توسط یک نقطه توزیع محلی (LDP) چیزی نگفته است.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 24 آوریل 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک