خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


سیستم جامع کنترل مرکز داده

در این بخش با سیستم های جامع مدیریت و کنترل نرم افزاری مرکز داده ها آشنا می شوید

سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی

برای هوشمند سازی اتاق سرور و مرکز داده ها اسم های گوناگونی را به کار می رود ، کنترل شرایط محیطی ، سیستم مدیریت هوشمند مرکز داده ها ، سیستم مدیریت زیرساخت دیتاسنتر و مرکز داده ها ، سیستم بی ام اس اتاق سرور ، سیستم کنترل اتاق سرور و اسم هایی از این قبیل . اینها اسم های گوناگونی با یک عملکرد هستند .
پایش و مانیتور کردن شرایط محیطی در اتاق سرور و مرکز داده ها یک اصل اساسی است ، نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بدون درنگ تجهیزات، اهمیت نگهداری از اطلاعات ارزشمند سازمانی، مشتریان و سرویس های خدماتی، طراحی اتاق سرور مناسب با ویژگی های مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است.  یکی از چالش های طراحی امنیت اتاق سرور طراحی صحیح لایه فیزیکی امنیت و سیستم پایش آیتم های محیطی اتاق سرور و مراکز داده می باشد. طراحی منطقی، باعث کاهش هزینه نگهداری و کاهش زمان از کار افتادن تجهیزات و سرورها به واسطه آسیب های عوامل محیطی و دسترسی های نا خواسته و غیر مجاز می گردد. سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی راهکاری پیشرفته برای کنترل و نظارت بر عوامل محیطی می باشد که بصورت یکپارچه پارامترهای مختلفی همچون (دما، رطوبت، دود، ولتاژ، حرکت، نشتی آب و...) را پایش کرده و درصورت بروز شرایط نامطلوب ،بلادرنگ با ارسال انواع اخطار مانند پیامک، ایمیل و آژیر افراد مسئول را باخبر می سازد. سیستم مدیریت هوشمتند ما همچنین دارای امکانات پیشرفته بازیابی خودکار می باشد و می تواند در زمان تشخیص شرایط محیطی نامطلوب همانند بالا رفتن دمای اتاق سرور به صورت اتوماتیک سیستم های تهویه مطبوع پشتیبان را فعال سازد و یا سرورها را خاموش کند.


سایر نام های سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی
BMS: Building management system
DCIM : Data center infrastructure management

امكانات سیستم:
قابلیت کارکرد دستگاه بصورت آفلاین بدون نیاز به کامپیوتر
امكان اجرای فرامینی خاص توسط اس ام اس
امكان كنترل عوامل محیطی مانند دما ، رطوبت ، دود و گاز
امکان هشدار بصورت پیام کوتاه، تماس تلفنی، آژیر و ایمیل
قابلیت فعال سازی سیستمهای مختلف توسط ارسال پیام کوتاه
دارای چندین خروجی (رله) جهت کنترل ادوات جانبی
امکان ثبت تصویر افراد وارد شده به اتاق سرور
امکان تعریف و ارسال پیام کوتاه به چند نفر بطور همزمان
امکان کنترل ارتباط و خاموش کردن چندین سرور توسط نرم افزار مرکزی در مواقع خاص
مونیتور کردن ریست شدن سرور توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
مونیتور کردن قطع و وصل شدن برق توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
مونیتور کردن قطع و وصل شدن UPS توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
قابلیت ارتباط با سیستم کنترل دسترسی و بازکردن در توسط پیام کوتاه
قابلیت کنترل سرویس های ویندوز سرور عم از DNS, DHCP و…
امکان دریافت وضعیت اتاق سرور با استفاده از پیام کوتاه
گزارش گیری های مختلف تحت وب و شبکه محلی


شرایط محیطی تاثیر گذار بر آسیب های اتاق های سرور در موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرند :
1 - دما
2 - رطوبت
3 - گرد و غبار
4 - UPS و برق
5 - ولتاژ و جریان
6 - وضعیت درب
7 - حرکت
8 - نشت آب

دما
بررسی تاثیر افزایش دما در اتاق های سرور :
افزایش بی رویه دما با تاثیر بر سخت افزار ها موجب کاهش عمر مفید تجهیزات می گردد.
افزایش دما موجب تخریب قطعات حساس الکترونیکی همچون پردازنده ها و ماژول های حافظه می گردد.
افزایش دما همچنین باعث کاهش راندمان سیستم ها می گردد.
بنا به استاندارد ها، تجهیزات شبکه و سرورها نباید در دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد به کار گرفته شوند.

رطوبت
بررسی تاثیر افزایش رطوبت در اتاق های سرور :
افزایش بیش از حد رطوبت موجب میعان نم موجود در هوا به صورت قطرات مایع می شود که خود باعث ایجاد خوردگی و یا اتصال الکتریکی بین مدارات الکترونیکی می گردد. کاهش بیش از حد رطوبت به واسطه تولید الکتریسیته ساکن در محیط اطراف موجب تخلیه الکتریکی شده که باعث تخریب قطعات حساس الکترونیکی می گردد.
قابل توجه است که رطوبت نسبی نسبت مستقیمی با دما دارد بنابرابن مانیتور کردن دما و رطوبت به طور همزمان الزامیست.

گرد و غبار
بررسی تاثیر وجود گرد و غبار در اتاق های سرور :
تجمع تدریجی گردو غبار بر روی مدارات الکترونیکی بدلیل وجود ذرات رسانا باعث هدایت الکترونیکی و اتصال کوتاه بین قسمت های نزدیک به هم بر روی بردها می شود. شکل گیری لایه گرد و غبار روی اجزا و عناصر الکترونیکی مانند یک لایه حرارتی عمل می کند که باعث افزایش دما و در نتیجه باعث کاهش سرعت پردازش و طول عمر این قطعات می شود. علاوه بر ذرات معلق بخش دیگری از آلاینده های هوا شامل گازهایی مانند اکسید های گوگرد و ازت می باشند، این گازها به صورت ترکیبات گوگرد منجر به خوردگی در اتصالات مسی و نقره ای موجود در مدارات می شود.

ساخت محیط سرور بدون گردوغبار با استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ از جمله تخصص های کارشناسان سایت اتاق سرور دات کام  می باشد.

یو پی اس و برق
قطعی ناگهانی برق در تجهیزات اتاق سرور نظیر روترها و سووییچ ها و سرورها و ... باعث ا ختلال در اکثر فعالیت های این دستگاه ها شده و در برخی موارد ادامه کار آن ها را کاملا از بین می برد، از این رو وجود UPS در اتاق سرور یک امر ضروری است. کنترل و مانیتورینگ وضعیت UPS ها در اتاق سرور ها به اندازه وجود آن ها الزامی و ضروری می باشد . آگاه شدن از میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی UPS و میزان زمان باقی مانده جهت استفاده از UPS میتواند به روند کارکرد و تصمیم گیری مسئولین اتاق سرور موثر واقع گردد.

ولتاژ و جریان
با توجه به این که تمام تجهیزات الکترونیکی در مقابل نوسانات برق آسیب پذیرند ، از این رو کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر در اتاق سرور یک امر بدیهی می باشد. نوسانات علاوه بر وارد کردن خسارات به تجهیزات اتاق سرور موجب مختل شدن بخش بزرگی از فعالیتهای سازمان ها که وابسته به اطلاعات است ، می گردد. با کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر علاوه بر جلوگیری از خسارات احتمالی می توان از نوع کارکرد تجهیزات و یا خرابی احتمالی قطعات مطلع شد.

درب
با توجه به اهمیت و ارزش اطلاعات در هر سازمان ، کنترل تردد در اتاق سرور ها و دیتا سنترها اهمیت ویژه ای دارد ،کنترل ورود و خروج افراد و ثبت زمان تردد آنان به لحاظ امنیتی یک امر ضروری است. علاوه بر بحث امنیتی، تردد بیش از حد در اتاق سرور ها و باز و بسته کردن بیش از حد درب اتاق سرور ها موجب تغییر دمای اتاق می گردد که خود تاثیرات منفی روی تجهیزات خواهد داشت.

حرکت
اطلاعات هر سازمان سرمایه ی اصلی آن سازمان محسوب می گردد از این رو تردد و حرکت در اتاق سرور از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. کنترل حرکت در اتاق های سرور و دیتا سنترها علاوه بر بحث امنیتی از نظر صرفه جویی انرژی قابل توجه است. حضور افراد در اتاق سرور و استفاده از سیستم روشنایی باعث افزایش دمای اتاق می گردد از این رو سیستم های خنک کننده زمان بیشتری روشن می مانند تا دمای محیط مناسب گردد ،با استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و سنسور حرکت می توان از این افزایش مصرف انرژی جلوگیری کرد.

نشت آب
بدیهی است که آب می تواند به کلیه سیستم ها و دستگاه های الکترونیکی آسیب جدی وارد نماید از این رو نشت آب می تواند خسارات جبران ناپذیری به اتاق سرورها وارد نماید و خطر آتش سوزی را نیز به همراه دارد، در نتیجه می تواند فعالیت سازمان ها و شرکت ها را مختل کند. در اتاق سرورها و دیتا سنترهای بزرگ انواع سیستم های خنک کننده به آب وابسته اند حتی در سیستم های جدید طی کارکرد مداوم تولید قطرات آب می کنند که یک خطا می تواند به کلیه تجهیزات موجود در اتاق سرور ها آسیب وارد کند که برای حل این موضوع از سنسور نشت آب می توان بهره برد.

علل نیاز به سیستم های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور
بر اساس بررسی های Capitoline که رهبر بازار در بررسی مراکز داده و اتاق های سرور است ، بیش از 170 مرکز داده با بیش از 70.000 متر مربع فضا، در طول چند سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته و نتایج بررسی نشان می دهد که می توان توسط مدیریت بهتر و آموزش بهتر کارکنان از بسیاری مشکلات اجتناب کرد. آسیب های وارد آمده به اتاق های سرور در یک دسته بندی به شرح زیر می باشد :
در بررسی مراکز داده و اتاق های سرور آسیب هایی جبران ناپذیر در کشورهای مختلف به شرکت ها وارد آمده است و این مهم، چرایی استفاده از سیستم های کنترل و مانیتورینگ یکپارچه را واضح تر میکند.

در ادامه به چند آسیب پرداخته شده است :
1- 93 درصد شرکت هایی که به اتاق سرورشان آسیب وارد آمد تا 5 سال مقدار قابل توجهی از کسب و کارشان را از دست دادند.
2- اداره کار ایالات متحده 43 درصد از کسب و کارها در ایالات متحده پس از این اتفاق هرگز آغاز به فعالیت نکردند و 29 درصد در عرض دو سال بسته شدند. (دانشگاه Wisconsin)
3- آسیب های اتاق های سرور تنها در شرکت های کوچک اتفاق نمی افتد.
4- خطا در سیستم تهویه به عنوان اولین عامل افزایش بیش از حد دما و غیر فعال شدن سرورها شناخته می شود.
5- افزایش مصرف انرژی به 39 درصد در طول پنج سال به علت افزایش بیش از حد دما و کاهش کارایی قطعات.
6- در صورت از کار افتادن سیستم کولینگ دما با نرخ 10 درجه در هر 8 دقیقه افزایش می یابد.
7- هر 10 درجه افزایش دما بالای 20 درجه موجب کاهش 50 درصدی کارایی و اطمینان می گردد.
8- رفع ایراد به طور متوسط بین نصف روز تا 3 روز طول کشیده است.
شرح سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور
سیستم کنترل و مانیتورینگ معتمد با تکنولوژی نوین، با راه حل های متفاوت و استقرار بر روی شبکه کامپیوتر، امنیت و کنترل مورد نیاز یک اتاق سرور را ایجاد نموده است.
مجموع رفتارهای این سیستم در جهت ایجاد محیط امن و مطمئن، رضایتمندی مسئولین و مدیران، افزایش عمر مفید تجهیزات اتاق سرور، افزایش کارایی و بهره وری، کاهش خرابی تجهیزات، عدم وابستگی به مانیتورینگ دائمی اتاق وکنترل آن، ارتقاء تکنولوژی و زیبایی اتاق سرور و در نهایت صرفه جویی در تمام هزینه های فوق می باشد.

لایه فیزیکی امنیت اتاق سرور :
لایه فیزیکی امنیت اتاق سرور شامل 5 بخش می باشد :
سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور یا BMS یا DCIM
سیستم کنترل دسترسی
سیستم دوربین مدار بسته
سیستم اعلام حریق
سیستم خنک کننده و تخلیه گرد و غبار

پایش و مانیتورینگ آیتم های محیطی اتاق سرور :
بسیاری از حوادثی که در اتاق های سرور رخ می دهند قابل پیشگیری می باشند. پایش و مانیتورینگ عوامل محیطی اتاق سرور یکی از مهمترین وظایف مسئولین اتاق سرور است .
آیتم های مهم پایش و مانیتورینگ شامل موارد زیر می باشند :
آتش : اخطار حسگر دود و گاز
آب : اخطار نشت آب در اتاق سرور
برق : اعلام قطع برق ورودی
برق : اعلام وصل برق ورودی
ژنراتور : اعلام استفاده از ژنراتور
خنک کننده : اعلام قطع عملکرد سیستم خنک کننده
دما : اخطار  خارج از محدوده دما
رطوبت : اخطار افزایش غیر مجاز رطوبت
گرد و غبار : اخطار افزایش غیر مجاز گرد و غبار
ولتاژ : اخطار ولتاژ خارج از محدوده
جریان : اخطار افطایش غیر مجاز جریان مصرفی
حسگر حرکت : اخطار تشخیص حرکت در زمان غیر مجاز
کنترل تردد : اعلام تردد افراد مجاز و غیر مجاز  دوربین : ارسال تصاویر و ویدئو در هنگام رخداد های غیر مجاز
اعلام خرابی باطری یا عملکرد سیستم UPS
اخطار زمان بحرانی باقیمانده از باطری UPS

تجهیزات مورد استفاده در شبکه های امروزی به صورت بسیار گسترده از امکانات استاندارد پایش و مانیتورینگ مربوط به آیتم های حیاتی بهره می گیرند و از سیستم هایی مانند  http , SNMP , Email , telnet و ... جهت ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می نمایند.
به طور مثال :
رک های پیشرفته : امکان پایش دما و ارسال اطلاعات آنها را از طریق Email , SNMP فراهم می نمایند.
PDU : امکان پایش ولتاژ کاری و جریان مصرفی هز بانک خروجی را فراهم می آورند.
UPS : امکان پایش اطلاعات وسیعی از UPS توسط سیستم های http , SNMP فراهم می باشد.
خنک کننده های مجهز به SNMP و سیستم های کنترل تردد و دوربین ها تماما امکان مدیریت و پایش تحت شبکه را دارند. اما عملا در بسیاری از موارد به صورت بهینه استفاده نمی گردند، زیرا مدیریت و پایش تمامی تجهیزات موجود در مرکز داده و اتاق سرور به صورت جزیره ای غیر قابل انجام میباشد. ایجاد یک سامانه یکپارچه جهت مدیریت و پایش کلیه آیتم های حیاتی تجهیزات در اتاق سرور، به همراه ایجاد رول ها و قوانین هوشمند جهت ارسال فرامین مناسب در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه و مشکلات، امری بسیار پیچیده می باشد.

جهت تحقق مدیریت یکپارچه تجهیزات از پروتکل SNMP استفاده می گردد و در حال حاضر نرم افزار های NMS مانند PRTG  قابلیت ایجاد رول های پیچیده را میان ورودی های نرم افزار و ساخت فرامین خروجی مورد نیاز را ندارد. لذا جهت تحقق این مهم از سیستم های مدیریت هوشمند که برای اتاق های سرور طراحی گردیده اند استفاده می گردد. سیستم های کنترل مانیتورینگ دیتا سنتر جهت برآورده کردن این نیازها طراحی و تولید گردیده است.

چرا مدیران سازمان ها و شرکت ها و پروژه های گسترده هوشمندسازی دیتاسنتر و اتاق سرور خود را به ما می سپارند؟
اتاق سرور دات کام از سال 1390 تا کنون در این زمینه تجربه بسیاری کسب کرده و با انجام پروژه های بزرگ و پیچیده و پشتیبانی سریع و به موقع از بروز کوچکترین اختلالی در روند کنترل و مانیتورینگ دیتاسنترها پیشگیری به عمل آورده است.

ما علاوه بر استفاده از برند معتمد که به توسعه و خودکفایی صنعت و اقتصاد کشور عزیزمان ایران کمک شایانی کرده است بنا به درخواست مشتری از برندهای مطرح دنیا از جمله Siemens ،Schneider،ABB، و... که بالغ بر 50 سال در زمینه تولید محصولات هوشمند ساختمان منحصر به فرد و لوکس فعالیت می کنند، برای بهبود عملکرد در دیتاسنترهای فوق حساس استفاده می کنیم.

همانطور که می دانید دیتاسنتر و اتاق سرور به خاطر حساسیت بسیار زیادی که در نگهداری از پایگاه داده سازمان دارند و نقش خطیری در یک سازمان ، شرکت ، کارخانه ، بیمارستان ، هتل و ... ایفا می کند، همچنین نیاز مدیران و کارشناسان به رجوع لحظه ای به این پایگاه داده و لزوم ارتباط بی عیب و نقص شبکه های اینترنت و اینترانت در کل مجموعه یک سازمان غیر قابل انکار است.
بروز مشکل در هر قسمت از یک اتاق سرور می تواند اطلاعات را مخدوش کرده و دسترسی به اطلاعات را با مشکل مواجه کند و به راحتی شبکه یک سازمان را مختل کند.
حساسیت متخصصین فنی ما در شیوه اجرای هر پروژه هوشمندسازی برای ایجاد یک سیستم کنترل و مانیتورینگ پیشرفته با کیفیت بالا باعث رضایت مشتریان در پروژه های انجام گرفته شده است.
عملکرد سریع متخصصین فنی ما در اجرای پروژه ها نیز بر رضایت مشتریان افزوده و تمایل به همکاری با ما را در انجام پروژه های دیگر هوشمندسازی شان از جمله هوشمندسازی ساختمان های اداری و فضای سبز و ... بیشتر نموده است.

ما با استفاده از تجهیزات کنترلی بسیار با کیفیت  و استفاده از plc های کنترلی صنعتی و تجهیزات قابل برنامه ریزی  بر طبق نیاز مشتری ، سیستم کنترل و مانیتورینگ ، این سیستم فوق العاده قوی و با کیفیت شامل تعدادی Plc با نام های تجاری AMU,ABM ,D2A ,RTD ,AQS , دستگاه مرکزی نرم افزار اسکادا تحت شبکه و تحت وب می باشد .
این تجهیزات همگی برند معتمد می باشند بنابراین به خوبی با هم همگام سازی شده و بهترین سیستم با کارایی فوق العاده و ایمن را به مشتری عرضه خواهد کرد. این تجهیزات کنترلی توسط برنامه نویسان و متخصصین با تجربه ما برنامه نویسی شده و با استفاده از پروتکل های امنیتی و ارتباطی از جمله ,
Modbus ، SNMP , BACNET و ... به هم لینک می شوند که برتری محصول کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور ما را نسبت به برندهای دیگر به نمایش می گذارد .
سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور امکان مانیتورینگ و کنترل از راه دور را به مدیران و کارشناسان دیتاسنتر ها می دهد ،ایجاد سطوح دسترسی مختلف برای مدیران و کارشناسان دیتاسنترها امکان مانیتورینگ و کنترلی ایمن را مهیا می سازد.
سیستم کنترل و مانیتورینگ با کارایی و کیفیت بالا می تواند اتاق سرور و دیتاسنتر های سازمان ها و شرکت ها را از بروز هر خطری حفظ کند ،خطراتی همچون حریق، نشت آب ،بالا رفتن دما ، تغییرات ولتاژ و خطرات امنیتی و ...

علاوه بر تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری هوشمند ، نحوه پیاده سازی ،طراحی و معماری سیستم هوشمند  معتمد نقش بسیار مهمی در ایمن سازی و هوشمندسازی اتاق سرور ایفا می کند .متخصصین فنی و با تجربه اتاق سرور با بازدید از دیتاسنتر مورد نظر کارآمدترین راهکار را برای پیاده سازی سیستم کنترل و مانیتورینگ طراحی کرده و به اجرا در می آورند. جهت بهره مندی از خدمات ما با مشاورین ما تماس بگیرید.
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک