خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


استاندارد مانيتورينگ درجه دما در اتاق سرور یا دیتا سنتر

استاندارد مانيتورينگ درجه دما در اتاق سرور یا دیتا سنتر
اهمیت مانیتورینگ درجه دما در مراکز دیتا و اطاق سرور
تجهیزات کامپیوتری و شبکه به نحوی طراحی شده اند که در طیف محدودی از تغییرات دما پیشه کنند. به قصد تضمین عملکرد پسندیده و بهره‌گیری حداکثری از عمر شدنی هر قطعه، باید اطمینان حاصل نمایید که دما از محدوده تعریف شده بیشتر یا کمتر نشود. حتی دمای چند درجه بیشتر از این محدوده، می تواند یک تراشه سرور را بسوزاند. خرج از پیشه افتادن یک سرور می تواند سرسام آور باشد. به این موضوع پروا کنید که چه مقدار پول از دست خواهید عدل اگر سرورهای شما از شغل بیافتند. در این باره علاوه بر هزینه جایگزینی و خرید سرور جدید، از دست رفتن سرمایه های تجارت الکترونیک، از بین رفتن اطلاعات مشتریان، تلف شدن وقت کارمندان و سایر خرج های مربوطه نیز وجود دارد.
چه درجه دمایی برای عملکرد تجهیزات مناسب است ؟
معمولاً رهنمود می گردد که دما نباید از 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) کمتر و نباید از 28 درجه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) بیشتر شود. اگرچه این محدوده وسیعی به عقیده می رسد با این حال، این اعداد کمینه و حداکثر را اثر می دهند و معمولاً مرسوم است که ساز و برگ در دمای پیرامون 20-21 درجه سانتیگراد (68-71 درجه فارنهایت) حفاظت شوند. بنابه برخی دلایل، حتی برپایی چنین دمای پیرامون در بعضی اوقات می تواند کار ساده ای نباشد.

چطور می توانید دما را در حالت دلخواه نگه دارید؟
اتاقهای ساخته شده گزیده تر سرورها به خاطر اقدامات پیشگیرانه از آتش گیری، عایق بندی شده اند و تهویه مناسب در آنها امری ضروری است. در بسیاری از شرکتها وظیفه حفاظت و پشتیبانی از سیستم تهویه، متمایز از وظیفه حمایت و گذرگاه اندازیِ سرورها می باشد. اگر تهویه از شغل بیافتد شدنی است شما اولین نفری نباشید که متعلق به مطلع می گردید. ممکن است شما آخرین تن باشید. حتی اگر کل چیز خوب کار کند، دما می تواند در درازا روز به هر دلیلی تغییر نماید، همیشه این امکان هستی دارد که در گوشه ها-کناره ها تجهیزات، نقاط گرمازای محلی هستی داشته باشند که گرمای فراوانی از خود ساتع نمایند. اینطور اندیشه نکنید که چون شما یک سیستم تهویه دارید دیگر کار تمام است و باید آسوده باشید. افرادی که در اتاقِ سرور شغل می کنند بعضی اوقات سیستم تهویه را خاموش می کنند و یادشان می رود که آن را صریح نمایند. برخی اوقات آنها دربها را باز می گذارند. سرورها در زمانهایی از روز گرمتر از سایر اوقات شغل می کنند و سیستم های تهویه نیز شدنی است در برخی اوقات (مثلاً شب ها) با توان اقلیت عمل نمایند. فرض کنید که شب شده است و سیستم تهویه شما با نا مصرفی ذیل در حال شغل است، ناگهان وب سرور شما به شدت شروع به شغل می کند چون که افرادی از دیگر نقاط (مثلاً کشورهای غربی) تازه از خواب بیدار شده اند، فکر کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هم اکنون دستگاههای شما داغ می شوند و سیستم تهویه شما نمی تواند آنها را به اندازه کافی خنک نماید. این سناریو دقیقاً به همین شکل رویداد افتاده است. بسیاری از ایرادهای پی در پی و تکراری و در ضمن کند شدن سرعت در انتقال و پردازش دیتا را می تاب به گرم شدن بیش از حتماً سرورها نسبت داد. تعویض دستگاههای جدید بجای مدل قدیمیِ آنها، می تواند دشواری ها جدیدی را برپایی نماید. دستگاههای جدید تندتر شغل می کنند و در نتیجه غالباً زودتر داغ می شوند و بار اکثریت را روی سیستم تهویه تحمیل می نمایند. اگر جدیداً سرور یا سوئیچ جدیدی خریداری و نصب نموده اید، شدنی است موعد آن باشد که سیستم تهویه خویش را نیز چک نمایید تا مطمئن شوید می تواند از عهده خنک کردن آنها برآید. مورد دیگری که باید مراقب آن باشید، سناریوی زیاد کردن مقدار درجه خنک کنندگیِ سیستم تهویه در روز است تا پیرامون مناسبی برای اتاق سرورِ شما برپایی شود ولی یادتان برود که درجه آن را در شب یا برای تعطیلات سرانجام هفته کم نمایید. در طول روز ممکن است فعالیتها و رفت و آمدهای زیادی در اطاق سرور چهره پذیرد. مفتوح بودن درب اطاق سرور در تمام درازا باعث می شود که هوای گرمتر وارد اتاق گردد و در نتیجه سیستم تهویه باید با توان بیشتری شغل کند. اما در شبها و در تعطیلات فرجام هفته، مقدار فعالیتها کمتر بوده و در نتیجه با بیش از حد شغل کردن سیستم تهویه، شما بدون هیچ دلیلی ناچار به پرداخت رسید انرژی بیشتری خواهید بود.
چگونه شرایط محیطی اتاق سرور و یا دیتاسنتر را مانیتور نمایید؟
شما نیازمند این هستید که در تمام لحظه ها دمای اتاق سرور خود را بازرسی کنید، خصوصاً در شبها و تعطیلات پسین هفته که هیچ آدم سرِ کار نمی باشد. سیستم های متفاوتی برای این قصد هستی دارند. . شما باید دما را در نقاط مختلفی از اطاق اندازه گیری نمایید تا بدانید نقاط داغ در کجای اطاق شدنی است رخ دهند. اندازه گیریهای شما باید بصورت اتوماتیک و مطمئن صورت پذیرند، فلذا داشتن دستگاهی که به شبکه متصل شود بسیار آرمانی خواهد بود. این دستگاه باید هشدارهای احتمالی را در تند ترین لحظه از راه پیام کوتاه یا ایمیل به شما انتقال دهد. شما باید بتوانید این سیستم را پیاده سازی و نصب نمایید بطوریکه هرگاه دشوار کوچکی بوجود آمد سریعاً به شما آگهی خطر کند.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

مانيتورينگ دما در اتاق سرور
شيوه هاي برتر در مدیریت مراکز(NOC)

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 15 جون 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک