خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

گوگل خبر ساخت کامپیوتر کوانتومی را تایید کرد

quantum-Computer
شرکت گوگل روز پنجشنبه 23 اکتبر به‌طور رسمی اعلام کرد به پیشرفت بزرگی در زمینه فناوری کوانتومی دست پیدا کرده است. مقاله‌ای که از سوی متخصصان این شرکت در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده نشان می‌دهد که این شرکت توانسته است به فناوری جدیدی در زمینه محاسبات پیشرفته در دنیای کامپیوترها دست پیدا کند و قدرتمندترین و متفاوت‌ترین کامپیوتر جهان را تولید کند.ذر ادامه مطلب با اتاق سرور دات کام همراه باشید.

متخصصان این شرکت در مقاله خود نوشته‌اند: «در حال حاضر قدرتمندترین کامپیوتر جهان که سامیت (Summit) نام دارد برای انجام یک محاسبه کاملا پیشرفته نزدیک به 10 هزار سال زمان نیاز دارد، در حالی که کامپیوتر کوانتومی گوگل در 3 دقیقه و 20 ثانیه این‌کار را انجام می‌دهد.» موفقیت گوگل در این زمینه یک پیشرفت خارق‌العاده در تاریخ بشریت است و جزء یکی از قدیمی‌ترین آرزوهای دانشمندانی به شمار می‌رود که از 30 سال پیش تا به امروز در تلاش بودند، یک فناوری خارق‌العاده ایجاد کنند. در گذشته بسیاری از متخصصان بر این باور بودند که کامپیوتر کوانتومی که روزی به معنای واقعی کلمه ساخته خواهد شد باید یک ماشین پردازشگر قدرتمندی به اندازه یک زمین فوتبال داشته باشد.

کامپیوترهای کوانتومی ظرفیت بسیار بالایی دارند و قادر هستند میلیون‌ها حالت موجود برای به یک مسئله را در کسری از ثانیه پردازش و محاسبه کنند، کاری که ابرکامپیوترهای امروزی قادر به انجام آن‌ها نیستند یا به سال‌ها زمان برای به سرانجام رساندن پردازش‌ها نیاز دارند. نقش کامپیوترهای کوانتومی در گسترش فناوری‌ها و به ویژه در حوزه‌های نظامی و امنیتی کاملا مشهود است و به یکی از موضوعات مهم دولت‌ها تبدیل شده است. به ویژه ایالات متحده و چین که رقابت تنگاتنگی در این زمینه دارند. دولت چین نزدیک به 400 میلیون دلار صرف آزمایشگاه ملی کوانتومی خود کرده و دولت امریکا نیز بودجه 1.2 میلیارد دلاری صرف تحقیق و توسعه این فناوری کرده است. لازم به توضیح است که دونالد ترامپ دیروز و همزمان با روزنمایی از کامپیوتر کوانتومی گوگل یک فرمان مهم اجرایی را امضا کرد که به موجب آن یک بودجه ملی و دولتی برای توسعه این فناوری در نظر گرفته خواهد شد. در همین ارتباط، مدیرعامل گوگل ساندرا پیچای اعلام کرد: «فناوری که امروز در ساخت کامپیوتر گوگل استفاده شد به سال‌ها کار مطالعاتی و مهندسی نیاز دارد تا به قدرت کامل خود دست پیدا کند. فناوری که امروزی ابداع کردیم شباهت زیادی به اختراع اولین هواپیمای بشر دارد که تنها 12 ثانیه پرواز کرد و کاربرد عملی واقعی برای آن تصور نمی‌شد، اما پیشرفت آن زمان نشان داد که ماهیتی به‌نام هوایپماها قادر به پرواز هستند.»

لازم به توضیح است در کامپیوترهای امروزی هر واحد اطلاعات بیت نامیده می‌شود که متشکل از صفر یا 1 است، اما در کامپیوتر کوانتومی جدید واحدی به‌نام سیکامور تعریف شده که برای هر بیت حالت صفر و همزمان حالت 1 را متصور می‌شود و به همین دلیل است که کامپیوتر فوق قادر به انجام محاسبات همزمان و چند جانبه است.


×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 24 آوریل 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک