خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


استاندارد کابل کشی دیتا سنتر (قسمت اول) | ISO24764

otaghserver.com
مراکز داده یا همان دیتاسنترها مجموعه‌ای از زیرساخت‌های ارتباطی / امنیتی و تجهیزات الکترونیکی هستند که برای ارایه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه (اینترنت/اینترانت/اکسترانت) بکار گماشته می‌شوند. امروزه با پیشرفت دنیای مجازی و نیاز سازمان‌ها به قرار گرفتن در این فضا، مراکز داده‌های کوچک و بزرگی بوجود آمده‌اند. این مراکز داده در هنگام ایجاد باید استانداردها و الزاماتی را رعایت کنند تا در زمان استفاده از آن‌ها با مشکل مواجه نشوند. استاندارد ISO 24764 به تشریح در مورد کابل‌کشی درون دیتاسنتر (Data Center) پرداخته است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این استاندارد بیشتر آشنا شویم.در ادامه با اتاق سرور دات کام همراه باشید.

مطابق با متن استاندارد ISO 24764 سه زیرسامانه کابل‌کشی اصلی برای ساختار شبکه ارتباطی دیتاسنتر معرفی شده است اما در واقع کابل‌کشی ساخت یافته دیتاسنتری در استاندارد مطابق با شکل زیر است. همانطور که در شکل مشاهده می‌کنید، این ساختار شامل 6 بخش اصلی با نام‌های توزیع کننده اصلی (MD)، توزیع کننده ناحیه (ZD)، پریز تجهیزات (EO)، زیرسامانه کابل کشی دسترسی شبکه، زیرسامانه کابل‌کشی توزیع کننده اصلی و زیر سامانه کابل‌کشی توزیع کننده ناحیه است که از ناحیه توزیع تا پریز تجهیزات کشیده می‌شود. همچنین 4 بخش دیگر که به این ساختار بصورت اختیاری اضافه شده‌اند عبارتند از: رابط شبکه خارجی (ENI)، نقطه توزیع محلی (LDP) و دو زیرسامانه کابل‌کشی اختیاری بین توزیع کننه‌های طبقه یا توزیع کننده طبقه و رابطه شبکه خارجی (که در شکل با نقطه چین نشان داده شده‌اند).
زیرسامانه کابل کشی دسترسی شبکه از توزیع کننده اصلی (MD) یا توزیع کننده منطقه (ZD) شروع شده و تا رابط شبکه خارجی ادامه پیدا می‌کند. دقت کنید که بر اساس متن استاندارد ISO24764 این زیرسامانه علاوه بر کابل ارتباطی، اتصالات مکانیکی (کانکشن ماژول‌ها یا کی استون‌ها) در هر دو ناحیه توزیع کننده اصلی یا ناحیه و رابط شبکه خارجی را هم شامل می‌شود.

زیرسامانه کابل کشی توزیع کننده اصلی (MD) از واحد توزیع کننده اصلی تا توزیع کننده منطقه (ZD) کشیده می‌شود. دقت کنید که این زیرسامانه نیز همانند زیر سامانه قبلی اتصالات مکانیکی درون توزیع کننده اصلی و ناحیه را شامل می‌شود.

زیرسامانه کابل کشی توزیع کننده ناحیه (ZD) از واحد توزیع کننده منطقه تا پریز تجهیزات کشیده می‌شود. این زیر سامانه در برخی موارد شامل یک نقطه توزیع محلی نیز می‌شود. قرار گیری این نقطه توزیع محلی به منظور افزایش طول عمر کابل کشی و صرفه جویی هزینه برای کابل کشی مجدد به کار می‌رود. بدین منظور کابل کشی ثابت باید طوری صورت گیرد که دو اصل زیر را برای کاربر برآورده کند:

پشتیبانی از طیف وسیعی از کاربری های موجود و مورد نیاز
پیش بینی ظرفیت مورد نیاز برای کاربری‌های پشتیبانی شده از طریق نصب یک سیستم کابل کشی با طول عمر مادام العمر
رعایت ساختار کابل‌کشی در مراکز داده (Data Center) به ما کمک می‌کند تا در هنگام بهره برداری از آن با مشکل مدیریت پورت‌ها مواجه نگردیم. در مطالب قبلی در مورد فلسفه دیتاسنتر صحبت کردیم و مکاتب مختلف دیتاسنترها را مورد بررسی قرار دادیم شما می‌توانید این مطالب را لینک‌های زیر دنبال کنید.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 15 جون 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک