خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


تفاوت اتاق رک و مرکز داده

otaghserver.com
حضور چشم‌گیر فناوری‌اطلاعات در صنایع مختلف باعث شده تا شرکت‌ها روز به روز وابستگی بیشتری به اطلاعات پیدا کنند. اطلاعاتی که باید به بهترین شکل ذخیره‌سازی شوند. بخش عمده‌ای از کسب‌وکارهای امروزی از اینترنت به عنوان شریان اصلی فعالیت‌های تجاری خود استفاده می‌کنند و همین مسئله باعث شده تا شرکت‌ها حجم قابل توجهی از اطلاعات را تولید و دریافت کنند. به همین دلیل به انواع مختلفی از سامانه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات، حس‌گرهای هوشمند و الگوریتم‌های هوشمندی که وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارند نیاز دارند. سامانه‌ها و تجهیزاتی که اطلاعات را پردازش و ذخیره می‌کنند و اطلاعات پالایش شده را دومرتبه در اختیار بخش‌های مختلف یک شرکت قرار دهند فراتر از یک کامپیوتر ساده و تجهیزات پیرامون آن هستند. به همین دلیل شرکت‌ها به سراغ مراکز داده و اتاق رک‌سرور می‌روند. با این حال، برخی از مردم تصور می‌کنند اتاق رک‌سرور و مرکز داده دو مفهوم یکسان هستند، در حالی که این‌گونه نیست.در ادامه مطلب با اتاق سرور دات کام همراه باشید.

در حالت کلی و ایده‌آل در یک مرکز داده اینترنت پر سرعت و سرورهای توان‌مند و متعددی وجود دارند که انواع مختلفی از خدمات (همچون شبکه توزیع محتوا) را به شکل عمومی ارائه می‌کنند. مراکز داده به لحاظ فیزیکی و مجازی امنیت زیادی دارند و زمانی که اطلاعاتی در آن‌ها ذخیره می‌شوند توسط قدرتمندترین الگوریتم‌های امنیتی محافظت می‌شوند. مراکز داده محلی به شکل اختصاصی با هدف نگه‌داری و حفاظت یکپارچه و متمرکز از سخت‌افزارهای کامپیوتری، تجهیزات ذخیره‌سازی و تجهیزات شبکه طراحی می‌شوند. مراکز داده بزرگ می‌توانند تعداد زیادی از سرورها را به اینترنت متصل کرده و در همان زمان با سایر مراکز داده و اینترانت‌ها یا دیگر شبکه‌های تجاری خصوصی در تعامل باشند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان اتاق رک‌سرور و مرکز داده در هزینه‌ها خلاصه‌سازی می‌شود. هزینه راه‌اندازی یک مرکز داده زیاد است، زیرا به کابل‌کشی، پیاده‌سازی زیرساخت شبکه، سرویس‌های فعال سرور و… نیاز است. همچنین نباید از هزینه نگه‌داری و تعمیر سرورها و تجهیزات، برق مصرفی، سامانه‌های خنک‌سازی، بازیابی کابل‌های فرسوده و…. غافل شد. البته برخی از شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌ها به سراغ فناوری‌های نوینی همچون مجازی‌سازی مرکز داده می‌روند، اما مجازی‌سازی نیز در زمان راه‌اندازی هزینه قابل توجهی دارد. مراکز داده بیشتر توسط سازمان‌های بزرگ برای انجام فعالیت‌های اختصاصی طراحی شده و نگه‌داری می‌شود. ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی یکی دیگر از مشتریان مراکز داده هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های مرکز داده به امنیت، پهنای باند اختصاصی با سرعت زیاد، سامانه پشتیبانی برق یو‌پی‌اس و…. اشاره کرد.

اتاق رک‌ سرور چه ویژگی‌هایی دارد؟
اتاق رک‌سرور یکی از بخش‌های زیربنایی یک شبکه است. اتاق رک‌سرور یک مرکز کنترل و نظارت بر شبکه است که تمامی تجهیزات سخت‌افزاری شبکه همچون سرورها، سوییچ‌ها، روترها و سایر تجهیزات که همگی درون رک‌سرورها قرار دارند در آن نگه ‌داری می‌شوند. به عبارت دقیق‌تر، اتاق رک‌ سرور مکانی است که سرورها و سایر تجهیزات مهم یک شرکت در آن نگه‌داری می‌شود. نکته‌ای که باید از آن مطلع باشید این است که اتاق رک‌سرور بخشی از یک مرکز داده است که چند سرور فیزیکی با پارامترهای مختلف در آن قرار می‌گیرند. یک مرکز داده ممکن است شامل چند اتاق رک‌سرور باشد که هر یک برای انجام خدمات جداگانه‌ای تعریف شده‌اند. در حالت کلی در یک اتاق رک‌سرور ممکن است صدها سرور در رک‌ها قرار گرفته باشند. اتاق رک‌سرور می‌توانند برخی از ویژگی‌های مراکز داده را در ابعاد کوچک‌تر داشته باشند. شرکت‌های متوسط و کوچک در بیشتر موارد تجهیزات شبکه خود را در یک یا چند اتاق سرور نگه‌داری می‌کنند تا تجهیزات از دسترس افراد غیرمجاز به دور باشد. به همین دلیل دسترسی فیزیکی به اتاق رک‌سرور محدود به چند نفر از کارمندانی می‌شود که شرح وظایف آن‌ها تعریف شده است. مهم‌ترین نکته‌ پیرامون اتاق رک‌سرور منطبق بودن طراحی با استانداردها و اصول کابل‌کشی ساخت یافته است. رعایت استانداردها باعث می‌شود شبکه‌ای کارآمد با قابلیت اطمینان بالا و دسترس‌پذیر ایجاد شود. البته دقت کنید در برخی از موارد شرکت‌ها ممکن است فضایی از محیط کاری را پارتیشن‌بندی کنند و آن‌را اتاق‌ رک‌سرور بنامند، زیرا قرار است یک رک‌سرور با ابعاد معمولی در آن قرار بگیرد.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر
 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 23 جولای 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک