خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


رتبه بندی IP رک ها چیست؟

otaghserver.com
رتبه بندی IP (آی پی) یا درجه حفاظت تجهیزات (Ingress Protection) در استاندارد بین المللی EN 60529 تعریف شده است (استاندارد انگلیسی BS EN 60529:1992، استاندارد اروپایی IEC 60509:1989). از این IPها برای تعریف سطوح آب بندی محفظه‌های برقی در مقابل نفوذ جسم‌های خارجی جامد (ابزار ، گرد و خاک و غیره) و همچنین رطوبت استفاده می‌شود. این محفظه می توانند شامل رک ها نیز باشند.در ادامه با اتاق سرور دات کام همراه باشید.اعداد مربوط به رتبه بندی IP (آی پی) رک ها به چه معنی است؟
اعداد مربوط به IP هر کدام معنای خاصی دارند. در واقع عدد اول از سمت چپ سطح مقاومت در برابر گرد و غبار و عوامل خارجی و عدد دوم سطح مقاومت در برابر آب و رطوبت را مشخص می‌کند.
جدول زیر می‌تواند به درک موضوع کمک کند:


عدد اول از سمت چپ (حفاظت در برابر گرد و خاک):

عدد 0: هیچگونه حفاظتی در برابر قسمت‌های برق دار و یا متحرک داخل محفظه و همچنین هیچگونه حفاظتی در برابر ورود اجسام خارجی به داخل جسم وجود ندارد.

عدد 1: قسمت‌های برق‌دار و یا محرک داخل دستگاه در برابر سطوح بزرگ بدن مانند دست محافظت شده و یا به عبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیاء با قطر بزرگتر از 50 میلیمتر حفاظت شده است.

عدد 2: قسمت‌های برق‌دار و یا محرک داخل دستگاه در برابر انگشت محافظت شده و یا به عبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیاء خارجی با قطر بزرگتر از 12 میلیمتر حفاظت شده است.

عدد 3: قسمت‌های برق دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود ابزار، سیم و هرچیز دیگر با قطر بیش از 5/2 میلیمتر حفاظت شده و به طور کلی اشیاء با قطر بیش از 5/2 میلیمتر نمی‌توانند وارد دستگاه شوند.

عدد 4: قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی بیش از یک میلیمتر محافظت شده است.

عدد 5: حفاظت کامل در برابر تماس با قسمت‌های برق دار یا متحرک دستگاه، منفذهای ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به طور کامل مسدود نشده ولی گرد و غباری که وارد دستگاه می‌شود باعث اختلال در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه نمی‌گردد.

عدد 6: قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه به طور کامل در برابر تماس‌های خارجی حفاظت شده و مطلقاً منفذی جهت ورود گرد و غبار به داخل دستگاه وجود ندارد.عدد دوم از سمت چپ (حفاظت در برابر رطوبت):

عدد 0: دستگاه هیچ گونه حفاظتی در برابر آب ندارد.

عدد 1: دستگاه در برابر قطرات متراکم شده که به طور قائم از بالا بر روی قاب آن می چکد محافظت شده است.

عدد 2: دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه 15 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

عدد 3: دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه 60 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

عدد 4: دستگاه در برابر پاشیدن آب در هر جهت به بدنه آن حفاظت شده است.

عدد 5: دستگاه در برابر پاشیدن آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد.

عدد 6: دستگاه در برابر موقعیت خاص عرشه کشتی‌ ها حفاظت شده و در این شرایط آب وارد دستگاه نمی شود.

عدد 7: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب حفاظت شده، وقتی جسم در داخل مایع غوطه ور است در فشار و زمان معین آب وارد دستگاه نمی شود.

عدد 8: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب در زمان نامحدود حفاظت شده، وقتی دستگاه در عمق معین از آب قرار میگیرد برای زمان نامحدود آب وارد دستگاه نمی‌شود.رتبه بندی IPX
گاهی اوقات رتبه IPX را مشاهده می‌کنید. زمانی که حرف X جایگزین یکی از اعداد می‌شود نیز یعنی اطلاعات کافی برای اختصاص کد IP به محصول مورد نظر وجود ندارد. شما می‌توانید آن را با عدد صفر جایگزین کنید و فرض کنید که دارای رتبه حفاظت نیست. برای مثال IPX5 به این معنی است که تعریف مشخصی برای حفاظت گرد و غبار وجود ندارد اما دستگاه در برابر پاشیدن آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد. اما اگر IP5X را دیدید به این معنی است که حفاظت در مقابل گرد و غبار وجود دارد ولی هیچگونه محافظت خاصی در برابر رطوبت وجود ندارد.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر
 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 15 جون 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک