خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


تفاوت میان URL و URI

otaghserver.com
زمانی که قصد راه‌اندازی کسب و کار آن‌لاین خود دارید، با واژگان و اصطلاحات فراوانی مثل دامنه، وبسایت، URL، رجیستر و غیره در سطح وب مواجه می‌‌شوید. با وجود اینکه معانی تمامی‌ آنها با اینترنت و وب در ارتباط است اما هیچکدام از آنها دارای معنای یکسانی نیستند. URL و URI نیز دو اصطلاح فنی در این زمینه هستند. دلیل اصلی پیچیدگی مفهوم URL و URI مرتبط بودن آنها با یکدیگر است. یک URI می‌تواند یک نام، آدرس اینترنتی یا هر دوی این موارد باشد. درحالی که یک URL فقط آدرس اینترنتی است. URL-ها زیر مجموعه URI-ها هستند.در ادامه مطلب با اتاق سرور دات کام همراه باشید.

URL (Uniform Resource Locator) چیست؟
مکان‌یاب منبع یکسان یا Uniform Resource Locator (به اختصار URL) که در زبان عامیانه نشانی وب نامیده می‌شود اغلب به عنوان رشته‌ای از کاراکترها تعریف می‌شود که به یک آدرس اشاره دارد. این روشی بسیار متداول برای یافتن منابع در وب است. این آدرس با توصیف موقعیت مکانی شبکه یا مکانیزم دسترسی اولیه راهکاری برای بازیابی موقعیت مکانی فیزیکی فراهم می‌کند.
پروتکلی درون URL گنجانده شده است که برای بازیابی منبع و نام منبع استفاده می‌شود. اگر منبع از نوع وب باشد در ابتدای URL یک http/https قرار می‌گیرد. همچنین اگر منبع یک فایل باشد ابتدای URL با ftp و اگر منبع آدرس ایمیل باشد ابتدای URL با mailto آغاز می‌شود. همانگونه که در زیر مشاهده می‌کنید ساختار دستوری URL به این شکل است که بخش اصلی برای پروتکل در نظر گرفته شده است و باقیمانده آن به منبعی که شامل یک نام وبسایت یا نام برنامه است اختصاص پیدا می‌کند.

URI (Uniform Resource Identifier) چیست؟
شناسه منبع یکسان یا Uniform Resource Identifier (به اختصار URI) نیز مثل URL رشته‌ای از کاراکترها است که با استفاده از موقعیت مکانی، نام یا هر دوی آنها یک منبع را شناسایی می‌کند. در این روش امکان شناسایی منابع یکسان میسر خواهد شد. عبارت شناسه درون URI مشخص کننده برتری منابع صرف نظر از تکنیکی است که استفاده می‌کند.

چه تفاوتی بین URL و URI وجود دارد؟
دلیل اصلی پیچیدگی مفهوم URL و URI مرتبط بودن آنها با یکدیگر است. یک URI می‌تواند یک نام، آدرس اینترنتی یا هر دوی این موارد باشد. در حالی که یک URL فقط آدرس اینترنتی است. URL-ها زیر مجموعه URI-ها هستند. به این معنا که تمامی‌ URL-ها URI هستند اما هر URI یک URL نیست.
نام شما می‌تواند یک URI باشد چون شما را معرفی می‌کند، اما نمی‌تواند یک آدرس اینترنتی باشد، زیرا موقعیت مکانی شما را تعریف نمی‌کند. از طرف دیگر، آدرس شما هم URI و هم URL است، زیرا هر دو شما را معرفی می‌کنند و موقعیت مکانی شما را نیز تعریف می‌کند.
از URL برای توصیف هویت یک آیتم استفاده می‌شود در حالی که URI روشی را برای تعریف هویت یک آیتم ارائه می‌دهد.
URL با کمک دسترسی به روش‌هایی مانند پروتکل، یک صفحه وب، یک جزء از یک صفحه وب یا برنامه را در یک صفحه وب پیوند می‌دهد. از URI برای متمایز کردن یک منبع از منبع دیگر صرف نظر از متد به کار گرفته شده استفاده می‌شود.
URL جزئیات مربوط به نوع پروتکل مورد استفاده را ارائه می‌دهد، در حالی که URI شامل مشخصات پروتکل نیست.
URL نوعی URI است و URI زیر مجموعه‌ای از URL محسوب می‌شود.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر
 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 23 جولای 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک