خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


ده نکته در مورد میکروسرورها

ده نکته در مورد میکروسرورها
وقتی که یک میکروسرور ناچیز هزینه می تواند شغل را سپریدن دهد چرا باید انرژی، فضا، پول را در سرورهای سطح بالا صرف کنید ؟ در اینجا نگاهی به میکرو سرورهایی که می توانند در مرکز داده استفاده شوند، می اندازیم.
میکرو سرورها، سرورهای ارزان، فراوان و کوچک هستند. آنها سرورهایی هستند که اجزای آنها کوچک است و این خاصیت اجازه می دهد که در تو خوشه ها قرار بگیرند. در اینجا آنچه شما در باره این مشکل افزار مختصر نا و کم هزینه و نقش آن در داخل مرکز دیتا احتیاج دارید بدانید، به شما گفته می شود

نکته : این فهرست بر پایه پستی از صفحه خاص ZDNet به نام مرکز داده سده ۲۱ است .

 ۱- محیط‌ کمتری برای هسته های کوچکتر وجود دارد
همه نیازهای محاسباتی بدست یک پردازشگر چند هسته ای بزرگ انجام نمی شود. برخی کارها دربایستن به توان محاسباتی نسبتا کمی دارند ولی باید در دفعات زیاد انجام شود بنابرین آنها بوسیله تعداد زیادی از هسته های لاغر اتمام می شود .مثلا ارائه صفحات استاتیک HTML به میلیون ها تن یا محاسبه منفرد هزاران  وظیفه ای که  یک تحلیل دیتا بزرگ hadoop را می سازند به طاقت محاسباتی کمی احتیاج دارد.

۲- میکرو سرورها در کارهای کوچکتر کارساز تر هستند
با میکرو سرورها، پردازشگر کمتری تلف می شود و هزینه خرید و گردانیدن ماشین هم کاهش می یابد. میکرو سرورها با حذف خصوصیات غیر لازم برای بارهای کاری سبک، می توانند بارهای کاری ساده را موثرتر از سرورهای با سرعت بالاتر سپریدن بدهند.

۳- مصرف کم نا به معنای خرج های اداره پایین تر است
مصرف کم نا میکروسرورها خیلی کمتر از توان طراحی گرمایشی (TDP)  در حد ۹۰W و بالاتر در سرورهای سطح بالا است و چیپ های میکرو سرورها نوعا یک TDP زیر ۴۵W دارند و الی سطح پایین ۱۰W هم زیر می آیند. مصرف تاب زیر تر معادل با هزینه های گردانیدن زیر تر و در چهره استفاده صحیح، به معنای بار محساباتی مفیدتر در ازای هر دلار است.

۴- میکرو سرورها، سرورهای مکان هستند
عموما میکرو سرورها بر مبنای فرم فاکتورهای حقیر و تخته های مدار یک سیستم بر روی یک چیپ (SoC) هستند که CPU، حافظه و سیستم ورودی/خروجی را در یک مدار جامع منفرد قرار می دهد. اندازه کوچک تخته ها دستور بسته بندی فشرده میکرو سرورهایی که ساخته می شوند را می دهد و باعث صرفه جوئی در فضای فیزیکی در مرکز داده می شود.
HP ارقامی را منشتر کرده است که ادعا می کند ۱۶۰۰ شماره از میکرو سرورهای پروژه Moonshot Calxeda EnergyCore ، که با SoC های بر پایه ARM ساخته شده اند در تنها نیمی از یک قفسه سرور قرار می گیرد و توانا است که یک بار کاری برنامه سبک را که ۱۰ قفسه سرور ۱U احتیاج دارد سپریدن دهد ( کاهش کابل کشی، سوئیچ، و پیچیدگی دستگاه های جانبی) . بر بر پایه گفته HP نتیجه این بود که بار کاری با به کارگیری ۸۹% انرژی کمتر و ۶۳% هزینه کمتر انجام شود.

۵- میزبان های وب مزیت های میکرو سرور را درک خواهند کرد
شرکت های میزبان وب کاندیداهای اولیه برای استفاده از میکرو سرورها هستند. HP می گوید که اکثر علاقه  او به میکرو سرورها از راه پروژه Moonshot دنبال میشود که از سوی میزبان های وب پیگیری میشود که درجستجوی ساده کردن زیرساخت های مرکز دیتا شان هستند.
شرکت هایی که در اینترنت محتوا را در مقیاسی مثل گوگل ارائه می کنند، کاندیداهای به کارگیری میکرو سرورها هستند. آنها نیاز به سپریدن کارهای محاسباتی سخیف زیادی دارند و خیلی مواقع این کار را در محیط‌ های با پخش مفصل سپریدن می دهند و تخصص فنی درونی برای مهندسی سخت اسباب و نرم افزار باره احتیاج برای اجرای خوشه های میکرو سرور را دارند. شرکت های وب بزرگ مانند فیس بوک نیز میکرو سرورها را آزمایش کرده اند و طراحی میکرو سرور های متنوع از پروژه Open Compute   به هستی آمده اند.
همانطور که استفاده از خدمات ابری عمومی رشد می کند، تقاضا برای میکرو سرور ها برای مدیریت بارهای کاری خدمات ابری سبک تر نیز رشد پیدا می کنند.

۶- برای آنچه که میکرو سرور می تواند انجام بدهد محدودیت هایی وجود دارد
میکرو سرورها تاب کامپیوتری برای سپریدن کارساز کارهای محاسباتی با تقاضای کاری بالا مانند بارهای کاری محاسباتی فنی یا عملی مترقی و کل IT شرکت را ندارند
بازنویسی نرم انگیزه ها برای اجرا در خوشه های میکرو سرور می تواند یک کار اضافی باشد ( بازنویسی نرم افزاری که می تواند یک پیشه را بین چند میکرو سرور تقسیم کند و به شکل موازی اجرا شود ) ملاحظات بالقوه سایر زیرساخت شکبه اضافی مورد احتیاج برای توزیع کردن ترافیک بین میکرو سرورها و بین خوشه ها است.

۷- میکرو سرورها  در حال ارتعاش دادن بازار سرور هستند
Chipmaker Intel که نا پردازشگرهایش بیش از ۹۰% از سرورهای امروزین است در بازار با رقابت میکرو سرور های  بنگاه انگلیسیARM  مواجه است که پردازشگرهایش در داخل اکثریت تلفن های موبایل هستی دارد.
هر دو بنگاه پرداشگرهای خیلی کم توانی با منظور بازار میکرو سرور دارند. در یک سمت اینتل با SoC شصت و چهار بیتی Atom (Centerton) و SoC آینده ۲۲nm Avoton و همینگونه پردازشگرهای کم نا Xeon E3 پیمان دارد. در سوی دیگر هم ARM و شرکایش قرار دارند که SoC هایشان بر مبنای Cortex A9 و Cortex A15 ، سی و دو بیتی است. و معماری ۶۴ بیتی v8 را در آینده عرضه می کند. AMD پردازشگر کم توانش به نام Kabini را عرضه خواهد کرد که یک CPU چند هسته ای را با یک GPU Radeon HD در اواخر این سال ترکیب می کند.
فروشنده های کبیر سرور HP و Dell هم در حال طراحی حوزه ای از میکرو سرورها هستند، HP در پروژه Moonshot که به زودی میکرو سرورهای بر پایه Intel Atom Centerton راعرضه می کند و Dell که میکرو سرورهای پایین ۶۵ واتی مبتنی بر Intel Xeon E3 به اسم Dell PowerEdge C5220 را عرضه خواهد کرد.
IBM نیز این برنامه را دارد که پرتراکم ترین کشوهای سرور میکرو سرور ۶۴ بیتی دانشمند را برای شراکت IBM/Astron Dome با قصد تراکم بیش از ۱۰۰ گره، ۵۰۰ هسته و ۲TB حافظه بسازد.
اما شرکت هایی مشابه فیس بوک و گوگل هم روز به روز از OEM های سنتی فاصله می گیرند  و سرورهای سفارشی و دشوار اسباب مرکز داده خودشان را طراح می کنند. ARM نیز به عنوان روشی از وارد کردن پردازشگرهایش به مرکز داده بر روی سازمان هایی مثل فیس بوک حساب می کند.

۸- اینتل و ARM هر دو قدرت های ویژه خودشان را دارند
وقتی که در مورد سازندگان چیپ صحبت می کنیم، هیچ شرکت پیشگامی وجود ندارد. پردازشگرهای Centerton اینتل از ویژگی ها مهم نهادی مشابه معماری ۶۴ بیتی و از حافظه کد تصحیح خطا (ECC) پشتیبانی می کنند .اما SoC های اولیه ARM مثل Calxeda EnergyCore مصرف تاب اقلیت نسبت به چیپ های با منظور میکرو سرور اینتل الی امروز دارند.
وقتی که در مورد اجرای نرم اسباب سرور صحبت می نماییم اینتل برتری صراحت بر SoC های ARM دارد. نرم انگیزه ها سرور زیادی بر روی معماری چیپ x86 اینتل اجرا می شود که باید برای اجرا بر روی پلتفرم RISC متعلق به ARM اصلاح شود. گفته می شود که در پشته های  انتقال نرم اسباب سرور  مشابه LAMP و OpenStack به ARM ترقی هایی حاصل شده است.
با جود نگرانی های تحلیل گران در مورد اوج گیری ناگهانی ARM در فضای پردازشگر کم توان، اینتل بیش از ۶۰% حاشیه به فایده دست خواهد یافت و این شرکت ادعا می کند که هنوز هم حاشیه های خیلی نکویی در چیپ های سرور Atom S1200 و Avoton خواهد داشت.

۹- میکرو سرورها حتی تخصصی تر خواهند شد
در حال حاضر هم میکرو سرورها ، که برای اجرای کارهای سخیف طراحی شده ا ند، ماشین های تخصصی هستند همانطور که بازار بالغ تر میشود، میکرو سرورها هم با بارهای کاری تخصصی تر مانند برنامه های SaaS خاص صنعت تطبیق پیدا می کنند.
معماری های سفارشی حول میکرو سرورها ساخته می شوند در دسترس پیمان می گیرند مثلا سیستم محاسباتی فابریک  AMD SeaMicro SM1500 که تا ۵۱۲ هسته CPU و ۵PB ذخیره سازی را در یک سیستم پشتیبانی می کند و بوسیله یک پهنای باند دو بخشی ۱٫۲۸Tbps پیوند داده می شود. HP نیز یک طراحی منعطف با میکرو سرورهای Moonshot را هدف گرفته است که کارتریج های سرور قابل تعویضی دارد که اجزای ان (CPU ها،حافظه و سیستم I/O) می توانند با بارهای کاری محاسباتی خاص متناسب سازی شوند.

۱۰- میکرو سرورها جایگزین سرورها نمی شوند
انتظار می رود که میکرو سرورها در ساحل سرورها پیمان بگیرند و نه اینکه جایگزین سرورهای با توان بالاتر و کمتر تخصصی شوند. انتظار میرود که میکرو سرورها نزدیک یک پنجم از فروشهای سرور را تا ۲۰۱۵/۲۰۱۶ داشته باشند و به عنوان نوع سرور جدید شناسائی شوند و نه غصب کننده جایگاه سرورهای سنتی.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

انتشار تعرفه IT سال 1395
کاهش ريسک هاي شرايط محيطي نامناسب در مراکز داده

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 15 جون 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک