خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


مانيتورينگ دما در اتاق سرور

مانيتورينگ دما در اتاق سرور
مانيتورينگ دما در اتاق سرور
تعداد و فضا سنسورهای دما در اتاق سرور شما ارتباط به هدفی دارد که شما متعاقب آن هستید. از یک سو شدنی است شما نگران این باشید که ارتقاء بازپسین سیستم های اتاق سرورتان باعث بوجود آمدن یک یا چند نقطه داغ شده باشد. نقطه داغ، مکانی است که هوای گرم بیرون شده از یکی از سرورها به ورودی هوای سرور دیگر درون گردد. پیداست که هوای خروجی از یک سرور می تواند اغلب از دمای توصیه شده بدست سازنده آن سرور باشد. از سوی دیگر، مانیتورینگ دما در یک محل خاص به قصد تشخیص خرابیِ سیستم تهویه اهمیت فراوانی دارد
تشخیص ویرانی سیستم تهویه یک نیاز اولیه و متداول است و بستگی به اهمیت آن در اتاق سرور دارد. اینکه نیازمندیِ شما چه باشد پیوستگی به اهداف شما دارد. نگاشت و تعبيه نقشه کامل محیطی از اطاق سرور شما برای تشخیصِ نقاط داغ و دیگر مسائل مربوط به طراحی می تواند سودمند باشد. هزینه تهیه نقشه کامل شرایط محیطی برای یک داده سنترِ میانه می تواند زیاد بسیار باشد، البته این تست را می نا هنگامی که در اتاق سرور سازماندهی مجددی صورت پذیرفت اتمام داد. اگر شما می خواهید که ویرانی سیستم تهویه را تشخیص دهید، باید بر روی سیستم تهویه وارسی داشته باشید.
یکی از انگیزه های اصلی برای مانیتورینگِ دما در اطاق سرور، نظارت بر سالم بودن سیستم های تهویه شماست. برای عملکرد بهینۀ حتی کوچکترین اتاق سرور نیز سلامتیِ سیستم های تهویه از اهمیت حیاتی برخوردار می باشد. عواقبِ از پیشه افتادن سیستم تهویه و یا فراموشی در روشن کردن مجدد آن پس از اتمام کارهای تخصصی در اتاق شبکه، می تواند زیاد جدی و پرهزینه باشد. هر سروری که تحت چنین شرایطی شغل کند ممکن است عمر کوتاهی داشته باشد و قطعات الکترونیکیِ آن زودتر مستهلک و خراب شوند. خوشبختانه شما زمان کافی برای اتمام تعمیرات سیستم تهویه خویش خواهید داشت در صورتیکه به موقع از خرابیها باخبر شوید، چون همواره تأخیری میانی از شغل افتادنِ سیستم تهویه و افزایش دما در اتاق سرور وجود دارد.
اکثر سیستم های تهویه نصب شده در اتاق سرور دارای خروجی های پیوستگی خشک (Dry contact) هستند که اثر دهنده وضعیت کاریِ سیستم می باشند. یک پیوستگی خشک به راستی مدار ساده ای است که جریان می تواند متعلق به عبور کند. پیوستگی خشک می تواند دو وضعیت را پرتو دهد: وضعیت عادی و چگونگی هشدار. اگر بیچارگی داشته باشیم که دستگاه چندین وضعیت را نشان دهد، از چند خروجی پیوست خشک در آن بهره‌گیری می شود. دفترچه راهنمای سیستم تهویه شما دقیقاً بیان می کند که کدام وضعیت پیوندیدن خشک اثر دهندۀ وضعیت خرابی سیستم تهویه است. در صورتیکه شما بیش از یک سیستم تهویه دارید، شما باید تمامی آنها را وارسی نمایید. بسیاری از دیتا سنترها و اطاق های سرور حائز یک سیستم اصلی تهویه، یک سیستم تهویه حامی (backup) و یک سیستم تهویه سوّم می باشند. بازبینی بر هر یک از سیستم های تهویه بدین مفهوم است که شما می توانید به تدریج تعداد هشدارهایتان را افزایش دهید. خرابیِ سیستم تهویه اولیه نگران کننده است اما اگر سیستم تهویه پشتیبان به احسان شغل کند، سخت خاصی رخ نخواهد داد. در صورتیکه سیستم حامی نیز از پیشه بیافتد وضعیت ناگواری بوجود خواهد آمد.

اگر نتوانیم بطور مستقیم بر سیستم تهویه نظارت داشته باشم چکار باید کنیم؟
بهترین راهکار برای تشخیص ویرانی سیستم تهویه، محلِ ورودی هوای سردِ سیستم تهویه به قسمتهای خالی اتاق سرور می باشد. هر اتفاقی که برای سیستم تهویه رخ دهد در اینجا بصورت پدیدار قابل نگریستن خواهد بود. متعاقباً شما می توانید از آستانه زیر دما برای هشداردهنده خود بهره‌گیری نمایید. شما زمان زیادی ندارید چون در صورت خرابی کامل تهویه، شرایط محیطی اتاق سرور زیاد تند گرم می گردد ولی با این کار می توانید سررسید مانده برای تعمیر سیستم تهویه را به بیشینه برسانید.

تعداد و محل نصب سنسورها
مسئله اصلی در مانیتورینگ دما در یک اطاق سرور، احساس ریزبین محل نصب سنسورها می باشد. حتی در یک اتاق حقیر سرور بدون رَک و بدون راهروهای سرد/گرم نیز دما ثابت نیست. دما در محلِ ورودی تهویه می تواند بسیار سردتر از هوای خروجیِ سرورها باشد. در اتاقهای کبیر سرور که دارای راهروهای سرد/گرم هستند، نصب تنها یک سنسور کاملاً غیرمنطقی می باشد. برآیند اینکه شما نیازمند نظارت دما در مکانهای متفاوت می باشید و این فضا ها باید الی حتماً امکان به سرورها  نزدیک  باشد.

خاموش شدن سرور در نشانه گرما
بسیاری از سرورهای نوین این قابلیت را دارند که دمای مادربُرد خویش را بسنجند و هنگامی که دما به سطح هشداردهنده ای رسید، خویش را خاموش نمایند. ورود به داده سنتر و فهمیدن این جستار که سرورهای شما خودبه خود خاموش شده اند می تواند ذهن شما را مشوّش نماید، پس بهترین مسیر به کارگیری سیستم های مانیتورینگ پیشرفته و حصول اطمینان از هستی سیستم های تهویه پشتیبان می باشد.
توصیه ها
نیازمندیهای خود را در آغاز مشخص نمایید و بصورت ریزبین تعریف کنید که چشمداشت شما از سیستم مانیتورینگ چه می باشد.
اگر تجهیزات شما حائز امکان خاموش شدن خودکار (بر نشان گرم شدن زیاد مادربرد) می باشد، از فعال بودنِ این گزینه اطمینان حاصل نمایید. از سازنده سروِر در این گویه کمک بخواهید.
اطلاعات مربوط به سیستم مانیتورینگ شبکه خود را بخوانید و سنجش های بدست آمده را برای دانستنِ روند دگرگونی ها دما در محیط‌ های گوناگون اطاق سرور یا داده سنتر بررسی نمایید. این شغل خصوصاً هنگامی که چیدمان جدیدی در اتاق سروِر صورت می پذیرد می تواند برای یافتن مکانِ نقاط داغ مفید باشد.
اگر شما با دسته جمعی از سروِرها مواجه شدید که به خودیِ خود خاموش می شوند، چه بسا به یک نقطه داغ برخورد نموده اید. در چنین محلی بهتر است سنسور دما نصب نموده و دما را برای مدت سررسید خاصی چک نمایید لغایت ببینید خاموش شدن ها در چه زمانی روی می دهند و آیا این همان زمانی است که شما پیک گرمایی (دمای حداکثری) داشته اید یا نه؟
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

کاهش ريسک هاي شرايط محيطي نامناسب در مراکز داده
استاندارد مانيتورينگ درجه دما در اتاق سرور یا دیتا...

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 24 آوریل 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک