همراه اول بزرگترین دیتاسنتر خارج از تهران را افتتاح کرد

otaghserver.com
همراه اول یکی از بزرگترین مراکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات را در تبریز افتتاح کرد. به گفته مدیرعامل این اپراتور، «مرکز داده شهید قاضی طباطبایی»، بزرگ‌ترین دیتاسنتر ایرانی است که خارج از تهران افتتاح می‌شود. این مرکز داده با اهدافی نظیر توسعه شبکه موبایل در غرب و شمال غرب کشور، تأمین بستر و زیرساخت مورد نیاز برای مجازی‌سازی شبکه، افزایش پایداری شبکه، افزایش کیفیت خدمات، افزایش قدرت مانور و کنترل ترافیک، ارائه سرویس‌های دیجیتال و ارائه سرویس‌های هاستینگ به مشتری‌های سازمانی و خصوصی طراحی شده و توسعه یافته است.در ادامه مطلب با اتاق سرور دات کام همراه باشید.
این مرکز امروز (یکشنبه - هشتم تیرماه) در مراسمی با حضور «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی، «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، «ابوالحسن فیروزآبادی» دبیر شورای عالی فضای مجازی، «مهدی اخوان بهابادی» مدیرعامل و جمعی از مدیران شرکت ارتباطات سیار ایران در ساختمان مرکزی همراه اول (برج همراه) افتتاح شد.
این دیتاسنتر که با تأکید بر استفاده حداکثری از تولیدات تامین کنندگان داخلی در بخش زیرساخت توسعه یافته، افزایش پایداری زیرساخت‌های مراکز داده و افزایش ظرفیت خدمات ابری را فراهم خواهد آورد و ایجاد کسب‌وکارهای دیجیتال را برای جوانان تسهیل خواهد کرد.
ارتقا و پایداری شبکه خدمات همراه اول و توزیع متوازن ترافیک شبکه و همچنین کمک به ایجاد خدمات ارتباطی در روستاها و هوشمندسازی مدارس از جمله اهداف این شبکه داده است. گفتنیست این دیتاسنتر در مساحتی ۳۰۰۰ متر مربعی در سه طبقه ایجاد شده و در حال حاضر ۲۵۰ رک در آن نصب شده و تا ۳۵۰ رک قابل توسعه است. همچنین ظرفیت ۱۵۰۰ سرور فیزیکی و ۱۶۰۰ سرور مجازی در آن وجود دارد.

مدیر عامل همراه اول اعلام کرد که این دیتاسنتر در راستای ماموریت این اپراتور یعنی «تحقق رویای دیجیتال» برای همه ایرانیان است. او اعلام کرد که برنامه گسترده‌ای برای ایجاد مراکز داده در کشور در نظر دارد. «مهدی اخوان بهابادی» بزرگترین سرمایه کشور را نه سخت‌افزار و تکنولوژی بلکه منابع انسانی می‌داند و باور دارد که دانشجویان برتر کشور که وارد حوزه‌های مخابرات و برق می‌شوند، آینده کشور را رقم خواهند زد.
مدیرعامل همراه اول می‌گوید انقلاب تحول دیجیتال در سطح جهانی در حال رقم خوردن است و ۴ تکنولوژی در این حوزه پیشتازند: شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات، کلان داده و خدمات ابری. او اعلام می‌کند که حالا همراه اول می‌خواهد در این ۴ حوزه فعال باشد، نه فقط حوزه ارتباطات.
او درباره دیتاسنتری که حالا افتتاح شده و اهدافی که همراه اول تا پایان سال جاری دارد، گفت: «تا پایان سال، ۱۳۷۰ رک را به مجموع شبکه‌های کشور اضافه می‌کنیم. دیتاسنتری که امروز افتتاح می‌شود، ۲۵۰ رک دارد که ظرفیت ۱۰۰ رک دیگر را هم در آن تدارک دیده‌ایم. ما دو هدف با این دیتاسنتر داریم: افزایش ظرفیت خود اپراتور و کولوکیشن.» به گفته اخوان این دیتاسنتر حالا بزرگ‌ترین دیتاسنتر خارج تهران محسوب می‌شود.
استاندارد شبکه | تعریف و انواع آن
استانداردهای کابل کشی شبکه

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 29 دی 1400
اگر تمایل دارید بعد از ثبت نظر به صورت خودکار عضو شوید فرم را پر کنید