رتبه‌ بندی مراکز داده در کمیسیون اینترنت

otaghserver.com
نشست کمیسیون اینترنت در هفته اول بهمن ماه برگزار شد و رتبه‌بندی مراکز داده موضوع اصلی این جلسه بود.در ادامه مطلب با اتاق سرور دات کام همراه باشید.
محمدعلی یوسفی زاده رئیس کمیسیون در اینباره گفت: «اهمیت مراکز داده هر روز با شیب نمایی زیاد می‌شود و نیاز به رگولاتوری در این حوزه احساس می شود. با مصوبه 214 سازمان تنظیم مقررات که امتیازاتی را برای مراکز داده در نظر گرفته است، سطح‌بندی مراکز داده داده ضرروت پیدا می‌کند و در مصوبه 247 متولی این موضوع سازمان فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است. طی جلسات برگزار شده کمیسیون مراکز داده با سازمان فناوری تفاهم‌نامه‌ای میان این دو سازمان به امضا رسید که منجر به تشکیل کمیته‌ای برای ارزیابی مراکز داده به ریاست سازمان نصر شده است.»
محمد آذری دبیر کمیسیون مراکز داده و بهرام زاهدی دبیر کارگروه استاندارد مراکز داده که در این جلسه حضور داشتند، به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداختند و به سوالات اعضا پاسخ دادند.
بهرام زاهدی: «با به امضا رسیدن تفاهم‌نامه کارگروه مشترکی با عنوان کارگروه راهبری ارزیابی و ممیزی مراکز داده به ریاست نظام صنفی رایانه‌ای تشکیل شد. دبیرخانه این کارگروه هم در سازمان مستقر شده است و متشکل از ۳ عضو از اتاق‌ها، ۲ عضو از سازمان فناوری اطلاعات، 2 عضو از نظام صنفی رایانه‌ای و یک عضو خبره است که پیشنهاد ما اساتید دانشگاه و فعال در صنعت دیتا سنتر هستند. سازمان نصر می‌تواند عضو خبره را پیشنهاد دهد و سازمان فناوری می‌تواند این پیشنهادات و همچنین نمایندگان اتاق‌ها طبق تفاهم‌نامه ارزیابی و تایید کند. استراتژی کلی هم در این کار بر این بود که روند ممیزی تا لبه سرویس انجام شود، بدین معنی که انطباق زیرساخت با استانداردها و الزامات و معیارهای ماده 6 مصوبه ۲۴۷ انجام شود.»
زاهدی در تشریح اقدامات اساسی انجام شده طی 9 ماه گذشته به بررسی DC100 با استانداردهای جهانی، به روزرسانی استانداردهای ایران با در نظر گرفتن استاندارهای جهانی و اصلاح معیارهای ماده 6 مصوبه 247 بر اساس زیست چرخ‌های جهانی، اشاره کرد.
محمد آذری دبیر کمیسیون مراکز داده به موضوعات اصلاح مصوبه 247 درباره تعرفه خدمات، مراکز داده ابری و سیار و تسهیلات حمایتی بعد از رتبه‌بندی اشاره کرد و خواستار همیاری کمیسیون اینترنت و متخصصین مراکز داده شد.
او اضافه کرد: «کمیته‌های تخصصی که در زمینه رتبه‌بندی تشکیل شده‌اند به مشاوره و همکاری سرویس‌دهنده‌های مراکز داده و متخصصین نیاز دارند تا در طراحی فرآیندها منافع همه در نظر گرفته شود و نواقص و اشکالات آن رفع شود.
همچنین تحقیقات جهانی نشان می‌دهد که مراکز داده در سال 2025 شش برابر می‌شوند و 20 درصد برق تولیدی زمین را مصرف خواهند کرد. این بدین معنی است که مراکز داده در چندسال آینده از آلاینده‌ترین منابع موجود در زمین خواهند بود. بنابراین از هم اکنون نیاز است تا با وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و توانیر هم وارد تعامل شویم. همچنین باید استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر را هم مدنظر قرار دهیم.»
انواع کابل فیبر نوری و ویژگی آن‌ها
‌‌دوربین تحت شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
جمعه, 01 بهمن 1400
اگر تمایل دارید بعد از ثبت نظر به صورت خودکار عضو شوید فرم را پر کنید