خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

مزایا ومعایب ژنراتورهای گاز طبیعی در مقابل ژنراتورهای دیزلی اتاق سرورها

_20190928-071829_1
ژنراتورگاز طبیعی در مقابل ژنراتورهای دیزلی، کدام یک برای اهداف تجاری یا صنعتی شما مناسب است؟
با در نظر گرفتن انرژی برق پشتیبان در صنایع یا ساختمان ها، دیتاسنترها و یا تولید انرژی در صورت نبود برق شبکه، دو گزینه ژنراتور اصلی وجود دارد که هر شخص نیاز دارد در نظر بگیرد، دیزلی یا گاز، با در نظر گرفتن امنیت ، قابلیت اطمینان و به صرفه بودن کدام یک بهترین منبع سوخت برای انتخاب به عنوان سوخت اصلی می باشد.
اما انتخاب بین دیزل یا گاز یک مساله ساده برای تصمیم‌گیری نیست و شما واقعا نیاز دارید که همه جوانب و فاکتورهای ژنراتور جدیدتان را درک کنید نه اینکه فقط نصب آن را در نظر بگیرید.
دیزل ژنراتور یا ژنراتور بنزینی
سوخت ژنراتور – چه سوخت ژنراتوري بهترین است؟
برای مثال، ما برای هر پروژه باید مراحل زیر را در نظر بگیریم:
شناسایی و سندسازی درست نیازهای باری شما و گزینه‌های منبع سوخت در دسترس برای شما
باتوجه به در نظر گفتن محدودیت‌ها شامل ارزیابی هر ریسک امنیتی، برنامه‌ریزی نصب ژنراتور شما، اطراف ساختمانتان یا داخل ساختمان‌
اطمینان از انجام کارها مطابق با قوانین مربوط به سوخت انتخابی انجام کامل نصب مفهومی، لاجیستیک‌ها و تحلیل پشتیبانی، که برای هزینه‌های پروژه و خطوط زمانی لازم هستند
از نوع بار، شرایط نصب، در نظر گرفتن نکات امنیتی و نوع سوخت را انتخاب کنید
یک گزارش از سرویس و نگهداری برای پیش گیری از مشکلات آماده کنید
برای تعمیرات ضروری، نگهداری و سرویس برنامه‌ریزی شده قطعات فرسوده آماده باشید.
وقتی که این عوامل تکنیکی تعیین شدند، نیاز است که ترجیحات و سلایق شخصی و بودجه ای را در نظر بگیریم. در این مرحله، ما درکی از تفاوت‌ها بین ژنراتورهای گاز در مقابل دیزل داریم.
پس بگذارید نگاهی به مزایا و معایب ژنراتورهای گاز طبیعی و دیزل کنیم:

ژنراتورهای گاز طبیعی
ژنراتورهای گاز طبیعی می‌توانند هم برای انرژی شرایط اضطراری و امرجنسی و هم برای حالت دائم کار به کار روند، در این ژنراتورها گاز یکی از در دسترس‌ترین، تمیزترین و مفیدترین سوخت‌هایی است که در دسته منابع تولید انرژی تجدید ناپذیر قرار می گیرد.
در مورد هزینه‌ها، زغال سنگ تنها سوخت دیگری است که به اندازه گاز طبیعی در دسترس است و این یعنی مزیت اصلی ژنراتورهای گاز طبیعی، ارزان بودن و هزینه‌های سوختی کمتر این سوخت است.
در مورد نصب “تانک ذخیره سوخت”برای اکثر ژنراتورهای گاز طبیعی و یا دیزل ، نیازهای مشابه ای دارند، هر دو نوع ژنراتور به منبع سوخت مشابه نیاز دارند. خطوط لوله گاز در ژنراتورهای گاز طبیعی به نصب قطعات بیشتری نیاز دارد و پیچیده تر است. اما در نظر گرفتن تفاوت هزینه ی نصب برای این دو سوخت تقریبا کم و قابل چشم پوشی است.
مزایای ژنراتورهای گاز طبیعی:
ژنراتورهای گاز طبیعی می‌توانند همیشه به خط لوله گاز متصل باشند و به همین علت در صورت استفاده از مولد به عنوان تولید کننده ی برق اصلی در صورت نبود برق شبکه بهترین گزینه است.
ژنراتورهای گاز طبیعی می‌توانند برای استفاده مجدد گرمایی (حرارتی) نصب شوند مثل تولید بخار، گرم کردن نفت یا آب گرم و با این کار راندمان آن افزایش پیدا می کند.
ژنراتورهای گاز طبیعی هزینه کمتری برای ساخت دارند و حتی هزینه کار و اجرای آنها در دوره زمانی طولانی‌تر نسبت به سوخت دیزلی، کمتر است.
گاز طبیعی پاک‌تر از بسیاری دیگر از سوخت‌های فسیلی است.
ژنراتورهای گاز طبیعی تقریبا بدون بو هستند و برای نصب در جایی که هوای تنفس باید پاک باشد یا محیط‌هایی مثل صنایع غذایی، مناسب هستند.
معایب ژنراتورهای گاز طبیعی
ژنراتورهای گاز طبیعی نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به دیزل دارند که نتیجه آن هزینه‌های بالاتر سرویس و زمان طولانی‌تر در دسترس نبودن کارخانه است.
ژنراتورهای گاز طبیعی عموما طول عمر کوتاه‌تری دارند.
ژنراتورهای گاز طبیعی بزرگتر هستند و فضای بیشتری نسبت به ژنراتورهای دیزلی نیاز دارند.
گاز طبیعی قابلیت انفجار دارد و این یعنی خطر فزاینده و ریسک‌های امنیتی در محیط‌های خاصی دارد.
با این که این مساله به محل نصب مولد شما دارد، گاز طبیعی ممکن است کربن دی اکسید بیشتری نسبت به دیزل تولید کند.
در زمان زلزله و یا حوادث گازوئیل خیلی مطمئن تر از گاز است زیرا در این گونه حوادث گاز قطع می‌شود ولی گازئیل را می توان در تانکر سوخت نگه داری کرد و خیلی بیشتر در دسترس است. به همین علت در صورت استفاده از مولد به عنوان برق پشتیبان، دیزل ژنراتور بسیار ارجح تر است.
دیزل ژنراتور
ژنراتورهای دیزل به دلایل بسیاری پرطرفدار هستند و معمولا دو بخش اصلی دارند: موتور دیزل و ژنراتور الکتریکی. دیزل ژنراتورها اکثر اوقات انرژی مناطق دور را تامین می‎کنند و به علت قابلیت اعتماد بالای آنها، ژنراتورهای نیروی پشتیبان ایده‌آلی در شرایط بحرانی محسوب می‌شوند.
دیزل ژنراتور ها هم می توانند تکفاز باشند(در سایز های کوچک) و هم سه فاز و از آن ها می توان به عنوان پشتیبان برق ادارات، بیمارستان‌ها، صنایع، خانه‌های مسکونی، برج‌های هزاران شرایط مشابه دیگر مناسب هستند.
شاید بزرگترین مزایای ژنراتورهای دیزلی، دسترسی آسان به سوخت و نگهداری کمتر به علت سادگی طراحی آنها باشد. همچنین این مساله نه تنها باعث کم شدن هزینه‌های نصب شده، بلکه هزینه‌های همیشگی نیز کم می‌شوند که باز این مساله نیز به شرایط خاص شما بستگی دارد برای کمک به مقایسه مزایا و معایب ژنراتورهای دیزلی، در پایین یک خلاصه سریع آمده است:
دیزل ژنراتور
مزایای ژنراتورهای دیزلی:
ژنراتورهای دیزلی در کل نیاز به نگهداری کمتری در مقایسه با ژنراتورهای گازی دارند که نتیجه آن هزینه نگهداری کمتر است.
دیزل ژنراتورهای گاز مطمئن تر و معمولا عمر بیشتری نسبت به ژنراتورهای گازی دارند.
ژنراتورهای دیزلی معمولا سایز کوچکتری درمقایسه با ژنراتورهای گازی دارند
دیزل ژنراتورها را می توان قابل حمل ساخت و به همین دلیل می توان آن را روی گاری قرار داده و در محل هایی که برق شبکه در دسترس نیست استفاده کرد.
دیزل ژنراتورها از نظر سوخت در مقایسه با همان میزان گاز موردنیاز برای ژنراتورهای گازی، به صرفه‌‌تر هستند.
ژنراتورهای دیزلی به طور شگفت‌انگیزی ایمن هستند و استفاده از آنها آسان است.
معایب ژنراتورهای دیزلی:
مثل گاز، هزینه کارکرد ژنراتور مستقیما مربوط به تورم‌ها و بالا و پایین شدن‌ها در قیمت سوخت دیزل است. دیزل به هر حال می‌تواند بیشتر غیرقابل پیش‌بینی باشد.
صدای دیزل ژنراتور ها از ژنراتورهای گازی بیشتر است و در صورت عدم نگهداری مناسب ممکن است به محیط زیست آسیب رسان باشند.
ژنراتورهای دیزلی نیاز به باتری برای راه اندازی دارند ، که این نیاز به سرویس و تست مداوم دارد تا در صورت قطعی برق سریعا راه اندازی شوند.
ژنراتورهای دیزل نیاز به تانکر سوخت دارند درحالیکه یک ژنراتور گاز می‌تواند همیشه به خط گاز متصل شده و دیگر نیازی به منبع سوخت ندارد.
نتیجه‌گیری
ژنراتورهای گاز و ژنراتورهای دیزل مزایا و معایب خود را دارند، پس مهم است که کاملا درک شوند و ارزیابی شود که ژنراتور اصلی یا پشتیبان به بهترین حالت انرژی و نیازهای بودجه ای شما را تامین می‌کنند یا خیر. در کل ژنراتورهای گازی به عنوان کار دائم مناسب هستند و دیزل ژنراتور ها به عنوان برق پشتیبان در صورت قطعی برق شبکه
 
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر
 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 15 جون 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک