خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

آموزش سریع آرایش رک سرور

8412-1
زمان سوار کردن تمامی تجهیزات شبکه (مانند سرورها، سوییچ‌ها و روترها) در رک سرور، آرایش کابل‌های شبکه مسئله‌ای است که در بسیاری از مواقع از آن چشم‌پوشی می‌شود. بدون وجود یک راهکار مناسب جهت مدیریت کابل‌های شبکه در داخل رک، تمامی کابل‌های شبکه به شکل اسپاگتی درمی‌آیند.
در این حالت مدیریت کابل‌ها برای تکنسین‌های IT و نصاب‌ شبکه های کامپیوتری در بسیاری از دیتاسنترها به چالش بزرگی تبدیل می‌شود. چگونه باید یک رک سرور را سازمان‌دهی کرد؟ برای جلوگیری از ایجاد یک وضعیت آشفته، قبل از نصب رک سرور برنامه ریزی ها انجام شده و مقداری زیادی ابزارآلات و تجهیزات از پیش آماده می‌شود.
چرا در یک رک سرور به مدیریت کابل کشی نیاز است؟
دلیل این امر کاملاً واضح است. در صورت انتخاب نامناسب مسیر کابل‌های شبکه، به‌مرور زمان مشکلات متعددی برای این سرور به وجود می‌آید. اول از همه در صورت نامنظم بودن و درهم بودن کابل‌های شبکه، امکان پیچیده شدن آن‌ها وجود دارد و احتمال بروز خطا در زمان اتصال مجدد کابل‌ها بالا می‌رود. دوم، مدیریت کابل کشی شبکه در رک سرور ارتباط مستقیمی با امنیت سخت‌افزار دارد. تمامی تجهیزات شبکه موجود در رک گرما تولید می‌کنند، بنابراین سازمان‌دهی آن با در نظر گرفتن فضای مناسب باعث بهبود جریان هوا و مدیریت تجهیزات شبکه می‌شود.
مورد آخر، از برچسب کابل‌ها نباید صرف‌نظر کرد، چرا که این امر باعث می‌شود زمان مورد نیاز برای رفع مشکلات کاهش یابد. تصور کنید که با وجود نامنظم بودن کابل‌ها، چقدر ردیابی آن‌ها دشوار می‌شود؟ بنابراین به سازمان‌دهی و آرایش کابل در رک سرور باید توجه زیادی داشت.
پیش از سازمان‌دهی آرایش کابل در رک سرور، به چه عواملی باید توجه کرد؟
مشخصات رک
در اکثر کاربردهای IT پهنایی که برای رک ها در نظر گرفته می‌شود برابر با 19 اینچ (48.26cm) است. عمق قفسه رک معمولاً تا حدی قابل تنظیم است. ارتفاع نیز به بخش‌های استانداردی به نام واحدهای رک (U) تقسیم می‌شود، به‌گونه‌ای که هر U برابر با 1.75 اینچ (4.45cm) است. برای مثال یک رک 42U شامل 42 واحد رک است. این یعنی این قفسه با هر ترکیب تجهیزات استاندارد قفسه‌ای تا حداکثر 42U سازگار است. بنابراین اولین قدم، انتخاب یک قفسه‌ی سرور مناسب برای دیتاسنتر است.
اصول آرایش رک سرور
قبل از سوار کردن تمامی تجهیزات شبکه، برنامه ریزی برای آرایش رک سرور در محیط‌های متراکم اهمیت زیادی دارد. نیاز است که تعیین کنید کدام یک از اجزا باید در سرور جای‌گیرند. همچنین بهتر است طرح اولیه‌ مربوط به طراحی نقشه شبکه خود را ترسیم کنید تا بر اساس آن هر یک از اجزا را در قفسه سرور سوار کنید. در صورت انجام این کار دیگر با مشکل جابه‌جایی تجهیزات پس از سوار شدن آن‌ها مواجه نخواهید شد.
مکان تجهیزات شبکه
جهت به حداکثر رساندن فضای داخل قفسه سرور و فراهم کردن امکان سرویس‌دهی آسان، مکان تجهیزات شبکه در سرور بسیار حیاتی است. بهتر است که برای مکان قرارگیری تجهیزات قبل از نصب و راه اندازی آن‌ها طرح دقیقی را فراهم کنید و برای توسعه‌ی آینده‌ی آن برنامه‌ای داشته باشید. عموماً سنگین‌ترین تجهیزات مانند سیستم‌های UPS و بسته‌های باتری خارجی و سرورهای بزرگ‌تر در پایین قفسه قرار می‌گیرند.
توزیع-کابل‌کشی-داخل-رک
برای توزیع کابل‌ در رک همیشه از پچ پنل استفاده می‌شود که با کمک آن می‌توان از سوییچ‌های بزرگ‌تر و از پورت‌های بیشتری استفاده کرد. رویکرد جایگزین در اینجا، نصب سوییچ‌های شبکه در قفسه و استفاده از خود لایه‌ی سوییچ به‌عنوان پچ پنل است. اما در این حالت عملکرد سرهم‌بندی محدود می‌شود. از نظر کابل‌کشی پچ پنل چیزی جز ابزاری ضروری برای مدیریت کابل‌ها جهت کشیدن کابل‌ها در کنار هم نیست. پچ پنل 24 پورتی رایج‌ترین گزینه جهت استفاده در رک است. این تابلو به بهترین شکل ممکن پچ پنل و مدیریت کابل را به‌گونه‌ای در کنار هم قرار می‌دهد که بتوان تنش کابل در قفسه را کاهش داد. در سیستم‌های کابل‌کشی متراکم ابزارهای دیگر مدیریت کابل، ازجمله مدیریت کننده‌ی کابل افقی و عمودی، کمربند کابل و برچسب کابل نیز لحاظ می‌شوند.
خنک‌سازی رک سرور
با افزایش تراکم تجهیزات قفسه، اهمیت خنک‌سازی سرور نیز افزایش پیدا می‌کند. تمرکز و شدت گرما باعث افزایش مصرف برق و نرخ شکست تجهیزات می‌شود. علاوه بر این کابل‌کشی مدیریت نشده می‌تواند از گردش هوا و توزیع مناسب هوای خنک، جلوگیری کند. در همین رابطه، استفاده از مدیریت کننده‌های افقی و عمودی کابل جهت سازمان‌دهی کابل‌های سرهم‌بندی و کابل‌های برق نیز برای افزایش بازدهی خنک‌سازی مؤثر هستند.
جهت سازمان‌دهی رک سرور، به چه لوازم جانبی‌ای نیاز است؟
پچ-پنل
با کمک پچ پنل می‌توان از اشغال فضای اضافی جلوگیری کرد و امکان اتصالات متراکم کابل‌ها را فراهم کرد. استفاده از پچ‌پنل‌ ها به‌عنوان بخشی از یک سیستم کابل‌کشی ساختاریافته، هزینه‌های نگهداری و خطاهای نصب و پیکربندی را کاهش می‌دهد. پچ پنل های فیبری و مسی به ترتیب برای سرهم‌بندی کابل‌های فیبری و مسی کاربرد دارند.
 
مدیریت کننده‌ی کابل افقی
با استفاده از این مدیریت کننده‌ها می‌توان به‌خوبی پچ کورد ها را از تجهیزات قفسه مسیردهی کرد و از آسیب کابل‌ها جلوگیری کرد. اگر از پچ پنل های مسطح یا سوییچ‌های شبکه استفاده می‌کنید، به‌گونه‌ای که کابل از بالا یا پایین می‌آید، این مدیریت کننده‌ها بین بخش کابل‌کشی و پورت دقیق اتصال پچ پنل یا سوییچ گذرگاه مناسبی را برای پچ کورد ها فراهم می‌کند.
 
مدیریت کننده‌ی کابل عمودی
این مدیریت کننده‌ها جهت مدیریت سستی پچ کوردها و همچنین سهولت در عبور کابل های قطور استفاده می‌شود. در محیط‌های ایستا می‌توانید پشت قفسه از یکی دیگر از این مدیریت کننده‌ها استفاده کنید تا دسترسی به اجزا در فضای بین رک ها مسدود نشود.
باکس فیبر نوری
این محفظه‌ها بازدهی مدیریت کننده‌ها را در فضای رک افزایش می‌دهند؛ به‌گونه‌ای که تراکم بالا، دسترسی مناسب به پورت‌ها و مدیریت کابل‌ها در یک محفظه‌ی هموار و محکم فراهم می‌شود. این محفظه را می‌توان به کمک کاست‌های فیبری و تابلوهای آداپتور فیبری سوار کرد. به‌گونه‌ای که سیستم پیمانه‌ای نیاز به جابه‌جایی سریع، افزودن و تغییرات اجزا را در عین فراهم کردن امکان ارتقاء در آینده برطرف کند. محفظه‌های فیبری سوار شده در رک ها رایج‌ترین نوع کاربردی در دیتاسنترها هستند، چرا که با کمک آن‌ها نقطه‌ی انتهایی محکم و آسانی برای کابل‌های واصل فیبری فراهم می‌شود.

کمربند و لیبل گذاری کابل شبکه
این دو نیز لوازم جانبی مهمی برای مدیریت کابل‌های داخل رک هستند، اما بسیاری از افراد اهمیت آن‌ها را نادیده می‌گیرند. کمربندهای کابل با کدهای رنگی مختلف و لیبل های کابل می‌توانند به شما در مدیریت کابل‌کشی و رفع آسان مشکلات کمک کنند. در قفسه‌ها کمربندهای لاستیکی محبوب‌تر از کمربندهای تسمه‌ای هستند، زیرا این کمربندها می‌توانند احتمال آسیب به سیم را کاهش دهند و امکان استفاده‌ی مجدد چندباره از آن‌ها وجود دارد.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 23 جولای 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک