معرفی ابرکامپیوتر جدید HPE مخصوص برنامه فضایی آرتمیس ناسا

h1
شرکت HPE برای برنامه‌ی فضای آرتمیس ناسا، ابرکامپیوتر جدیدی با نام Atiken معرفی کرده است که توانایی شبیه‌سازی ورود به ماه و نشستن روی سطح آن را دارد.
شرکت اچ‌پی اینترپرایز (HPE) به‌تازگی ابرکامپیوتر جدید خود با نام Atiken را که برای برنامه‌ی فضایی آرتمیس ناسا طراحی شده، رونمایی کرده است. ابرکامپیوتر ساخت HPE با داشتن قدرت پردازشی برابر با ۳/۶۹ پتافلاپس (PFLOPS) قادر به شبیه‌سازی زمان ورود، فرود و نشستن روی ماه است. ابرکامپیوتر جدید HPE در کارخانه‌ی محاسباتی و انبار مخصوص در مرکز تحقیقاتی ناسا قرار گرفته است.

سیستم محاسباتی جدید براساس پلتفرم قدرتمند کامپیوتری end-to-end SGI 8600 با نام HPC طراحی و تولید شده است. این سیستم از خوشه با چگالی بالا به‌همراه نود‌های محاسباتی دارای نسل دوم پردازنده‌ی Xeon ساخت اینتل و سیستم شبکه‌ی Mellanox’s InfiniBand بهره می‌برد. ابرکامپیوتر HPE در مجموع از ۱۱۵۰ نود و ۲۲۱ ترابایت حافظه استفاده می‌کند. هرکدام از این نود‌ها عملکردی مشابه دو پردازنده‌ی ۲۰ هسته‌ای بدون شتاب‌دهنده دارند.
در نتیجه، سوپرکامپیوتر HPE دارای قدرت تئوری ۳/۶۹ پتافلاپس است که این دستگاه را در رتبه‌ی ۵۵ فهرست ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر ماه ژوئن قرار می‌دهد. Atiken در کارخانه‌ی ماژولار ناسا واقع در کالیفرنیا و در مرکز تحقیقات Ames ناسا نگهداری می‌شود. این کارخانه نیز به‌تازگی آغاز به کار کرده است. به‌گفته‌ی ناسا، این سوپرکامپیوتر در اولین ماژول کارخانه که بر اساس مرکز داده‌های ماژولار (MDC) طراحی شده، قرار گرفته است.
وقتی مراکز داده باهوش می‌شوند
آمازون AWS مرکز داده جدیدی در خاورمیانه راه‌اندازی...

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 29 دی 1400
اگر تمایل دارید بعد از ثبت نظر به صورت خودکار عضو شوید فرم را پر کنید