همکاری دایملر و HPE برای تأمین انرژی دیتاسنترها با هیدروژن

aabc39e7-56d4-4632-919e-7cdd4eb934eb
تأمین توان انرژی مورد نیاز سرور و دیتاسنترها از طریق سوخت پاک هیدروژن، قدم بزرگی در راستای حفظ محیط زیست خواهد بود.
هر آنچه که باید در مورد خودروهای هیدروژنی بدانید
سلول‌های سوختی هیدروژنی یکی از آینده‌دارترین منابع انرژی به شمار می‌روند و در حال حاضر خودروسازان زیادی مشغول توسعه‌ی خودروهای هیدروژنی هستند. طبق اخبار منتشرشده، سرور و دیتاسنترها نیز به استفاده از انرژی سلول‌های سوختی هیدروژن تمایل یافته‌اند. دایملر، HPE، شرکت پاور اینوویشنز (Power Innovations) و لابراتوار ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایالات متحده طی همکاری مشترکی مطالاعات خود را برای تأمین انرژی مورد نیاز سرور و دیتاسنترها از طریق هیدروژن آغار کرده‌اند. 
انرژی خورشیدی و بادی توانایی مناسبی برای تأمین نیازهای دیتاسنترها دارند؛ اما سلول‌های سوختی هیدروژنی به‌خوبی قادر به تولید انرژی مورد نیاز در ساعات اوج مصرف و بار شدید سرورها هستند. در حال حاضر غول‌های فناوری جهان تمهیدات گسترده‌ای برای کنار گذاشتن ژنراتور‌های دیزلی و دیگر روش‌های تولید توان پشتیبان نه‌چندان دوستدار محیط زیست، اندیشیده‌اند. سلول‌های سوختی هیدروژنی برخلاف باتری‌ها، محدودیتی ندارند و می‌توانند تا زمان تأمین هیدروژن مورد نیاز خود، به فعالیت و تولید انرژی ادامه دهند.
فعالیت شرکت‌های نامبرده در سال جاری میلادی و با تولید نمونه‌های آزمایشی وارد فاز جدیدی خواهد شد. با این حال تا عملیاتی شدن این راهکار جدید و عرضه‌ی آن به بازار چندین سال زمان مورد نیاز خواهد بود. HPE با همکاری شرکای خود در نظر دارد کاربرد سوخت هیدروژنی را به‌صورت گسترده در صنعت فناوری اطلاعات افزایش دهد. این همکاری آغازی بر دیتاسنتر‌های سبز و به دور از هرگونه آلودگی برای محیط زیست خواهد بود. 
کاربرد سوخت هیدروژنی در دیتاسنتر‌ها می‌‌تواند تضمین بزرگی بر حیات این فناوری در آینده، حتی در صورت کنار گذاشتن کامل آن در صنعت خودروسازی و تولید محصولات الکتریکی با باتری‌های بزرگ توسط شرکت‌های خودروسازی باشد. شاید سلول‌ سوختی هیدروژنی نتواند جای پای خود را در صنعت خودروسازی باز کند؛ اما تأمین توان مورد نیاز سرورها کاربرد بسیار گسترده و مهمی خواهد بود که در صورت موفقیت انجام آن، می‌‌توان آینده‌ی بسیار روشنی برای این دسته از سوخت‌های پاک متصور شد.
24 نکته مهم براي امنيت فيزيکي مرکز داده
NAS یا سرور: کدام‌یک مناسب کسب‌وکار شما است؟

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
جمعه, 01 بهمن 1400
اگر تمایل دارید بعد از ثبت نظر به صورت خودکار عضو شوید فرم را پر کنید