خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

محاسبه گرمای اتاق سرور و مرکز داده ها

datacenter-cooling
برای اینکه بدانید اتاق سرور و مرکز داده شما نیاز به چه میزان توان برای خنک سازی دارد و چه سیستم برای کولینگ اتاق سرور شما مناسب تر است ابتدا باید میزان گرمای تولیدی اتاق سرور و مرکز داده خود را اندازی گیری کنید ، در این مقاله به شما خواهیم آموخت چطور این کار را با درصد قابل قبولی انجام دهید :
حجم هوای مورد نیاز برای خنک کردن یک Data Center یا Server Farm تولید سرمای مناسب (Cooling) برای کارکرد موثر سرورها، روترها، سوئیچها و دیگر تجهیزات کلیدی از مهمترین پارامترهای یک Data Center می باشد. خرابی یا عملکرد نادرست هواساز می تواند پیامدهای جدی برای سازمان یا شرکت شما در پی داشته باشد، پس نسبت به سیستم هوارسانی Data Center خود بی تفاوت نباشید.

استفاده از سیستمهای پیش هشدار دهنده و جایگزین می تواند راه کارهای مناسبی برای جلوگیری از این پیامدها باشد. اما قبل از همه اینها محاسبه دقیق و درست میزان هوای مورد نیاز مهمترین کاریست که باید صورت گیرد.
قبل از هرچیز باید با مفاهیم زیر آشنا گردیم:

BTU یا British Thermal Unit
واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در صنایع سرمایشی و گرمایشی می باشد. در تعریف، هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

Watt
واحد اندازه گیری توان می باشد که معادل 3.413 BTU است.

Ton
واحد اندازه گیری انرژی سرمایشی است که معادل 12000 BTU می باشد و توان مورد نیاز برای ایجاد یک قطعه یخ به میزان 907.18474 Kg در 24 ساعت می باشد که حدود 3.51 KW است.بار حرارتی:
مقدار حرارت تولید شده در یک مجموعه، بعنوان بار حرارتی تعریف می شود.

محاسبه بار حرارتی:
محاسبه اندازه هواساز برای یک Data Center یا Server Farm به ظاهر خیلی ساده به نظر می رسد ولی در عمل پارامترهای متعددی در این امر وارد می شود که آنرا کمی پیچیده می کند.


پارامترهای موثر
مساحت کف اتاق سرور: میزان سرمایش مورد نیاز بسته به مساحت اتاق با فرمول زیر محاسبه می شود:
Room Area BTU = Length (m) x Width (m) x 337
377 * عرض (متر) * طول (متر) = بی تی یو مساحت اتاقمحل و اندازه پنجره های اتاق سرور: اگر اتاق سرورهای شما دارای پنجره نیست می توانید از این بخش صرف نظر کنید در غیر اینصورت:

South Window BTU = South Facing window Length (m) x Width (m) x 870
North Window BTU = North Facing windows Length (m) x Width (m) x 165
870 * عرض پنجره (متر) * طول پنجره (متر) = بی تی یو پنجره ی رو به جنوب
165 * عرض پنجره (متر) * طول پنجره (متر) = بی تی یو پنجره ی رو به شمال

اگر مانعی بر سر راه پنجره ها وجود ندارد و نور مستقیم از پنجره به داخل می تابد در نهایت اعداد بدست آمده را در 1.5 ضرب کنید. واضح است که اگر شما در نیمکره جنوبی زندگی می کنید باید جای مقادیر را در فرمولهای پنجره های شمالی و جنوبی عوض کنید.

کارمندها در اتاق سرور:  اگر در سرور روم شما کارمندانی هم کار می کند، باید آنها را نیز به حساب آورید. برای هر نفر معادل 400BTU محاسبه می شود.

Total Occupant BTU = Number of occupants x 400

400 * تعداد ساکنین = جمع کل بی تی یو ساکنین

دستگاهها در اتاق سرور: ناگفته پیداست که عمده حرارت تولیدی در یک Data Center (اتاق سرور) مربوط به تجهیزات داخل آن می باشد. حداکثر توان مصرفی هر دستگاه بر روی آن ذکر گردیده است در حالیکه توان مصرفی واقعی آن ممکن است پایینتر از آن باشد. در هر صورت دست بالا گرفتن آن بهتر از دست کم گرفتن آن می باشد.

Equipment BTU = Total wattage for all equipment x 3.5
3.5 * جمع کل وات های تمام دستگاه ها = بی تی یو تجهیزات

سیستم روشنایی اتاق سرور: مجموع توان روشناییها باید محاسبه گردد:

Lighting BTU = Total wattage for all lighting x 4.25
4.25 * تعداد کل تمام چراغ ها = بی تی یو چراغ ها

در نهایت سرمایش کلی مورد نیاز از مجموع بدست آمده در هر بخش محاسبه می شود:

Total Heat Load = Room BTU + Windows BTU + Total Occupant
BTU + Equipment BTU + Lighting BTU


هشدار مهم: در روش خنک سازی با سیستم کولر های اسپیلیت بخاطر غیر قابل اعتماد بودن این کولر ها حتما باید از یک سیستم هشدار دهنده دمای اتاق سرور بهره برد تا در شرایط بحرانی بتوان از طرق مختلف نگهدار سیستم را در جریان اتفاقات رخ داده در اتاق سرور قرار داد و گرنه مواردی از قبیل عکسهای ذیل، می تواند باعث تحمیل خسارات میلیونی یا میلیاردی به مجموعه گردد.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

5 اشتباه رایج در اتاق سرور ها و راه حل مقابله با آ...
دما و رطوبت استاندارد مرکز داده ها

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 23 می 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک