دما و رطوبت استاندارد مرکز داده ها

datacenter-humidity-serverroom رطوبت و دمای اتاق سرور
رطوبت و دمای اتاق سرور و مرکز داده ها به عنوان یکی از عوامل محیطی شناخته می شود ، مدیران مرکز داده ها و مدیران فناوری اطلاعات باید به صورت لحظه ای و یا با استفاده از گزارش های طویل المدت نسبت به بررسی شرایط محیطی مرکز داده و اتاق سرور خود اقدام کنند . به گزارش گروه گارتنر در اواخر سال 2003 برآورد میزان خرابی سیستم های مرکز داده ها بر اساس رطوبت عددی معادل 42.000 دلار آمریکا بوده است . رطوبت بیش از حد یا کمتر از میزان تعریف شده در استاندارد میتواند باعث اختلال در عملکرد مرکز داده ها یا کاهش کارآمدی سیستم ها داشته باشد و بر روی عمر مفید دستگاه ها تاثیر سو داشته باشد .

دمای استاندارد اتاق سرور
دمای مناسب و استاندارد برای مرکز داده و اتاق سرور بین دمای 68 تا 75 درجه فارنهایت است ( معادل 20 تا 24 درجه سانتیگراد ) می باشد . به طور کلی در صنعت رایانه این مساله مورد توافق است که از تجهیزات گرانقیمت در اتاق های با دمای بالاتر از 30 درجه سانتیگراد استفاده نشود.
در مرکز داده های با چگالی بالا و اتاق سرور ها با باز و بسته کردن درب معمولا حجم زیادی از هوای با دما و رطوبت متفاوت وارد اتاق سرور می شود که این مورد میتواند بر روی هوای اتاق تاثیر زیادی داشته باشد و باید سیستم کولینگ بلافاصله این تغییرات را جبران کند . برای مراکز داده بزرگ به ازای هر 24 فوت فاصله باید یک سنسور در نظر گرفته شود .

رطوبت استاندارد اتاق سرور
رطوبت نسبی یا نم نسبی Relative Humidity  نسبت رطوبت مطلق در دمای t به رطوبت اشباع در همان دما می نامند . به عبارت دیگر نسبت بخار آب موجود در حجم معینی از هوا در دمای t به وزن ماکزیمم بخار آبی که میتواند در همین حجم در دمای t داشته باشد را رطوبت نسبی می گویند .  با دانستن دمای تر و دمای خشک و فشار هوا می توان رطوبت نسبی را محاسبه نمود .
هنگامی که میزان رطوبت اتاق سرور از حد استاندارد بیش از حد بالا باشد تراکم آب می تواند باعث خوردگی سخت افزار و از بین رفتن قطعات سیستم های سرور و تجهیزات اتاق سرور گردد . اگر رطوبت اتاق سرور خیلی کمتر از حد مجاز باشد تجهیزات کامپیوتری حساس به تخلیه الکترواستاتیک ESD آسیب خواهند دید . بنا بر استاندارد رطوبت استاندارد مرکز داده ها بین 45% الی 55% مجاز و مطلوب می باشد و خارج از این بازه نیازمند بررسی علل و رفع مشکل است .

آشنایی با سرورهای نسل جدید HP - G10
کیفیت و قیمت خدمات دیتاسنترهای داخلی افزایش می‌یاب...

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 29 دی 1400
اگر تمایل دارید بعد از ثبت نظر به صورت خودکار عضو شوید فرم را پر کنید