خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

راه حل های سرمایشی

 
COOLING SOLUTIONS
 
با توجه به کارکرد 24 ساعته تجهیزات گرمازای IT در مرکز داده، توصیه می گردد به منظور تأمین سرمایش مورد نیاز، ضمن همسان سازی مسیرهای جریان هوای سرد و گرم، راهکار مشخصی جهت توزیع هوای سرد و جمع آوری هوای گرم در نظر گرفته شود.
به طور کلی سه راهکار زیر به منظور کنترل دما در یک مرکز داده استفاده می گردد:
♦ Room-Oriented
♦ Row-Oriented
♦ Rack-Oriented
وظیفه اصلی سیستم سرمایش، تولید سرما و توزیع آن برای استفاده تجهیزات است. در بخش اول یعنی تولید سرما، هر سه راهکار مشابه هستند. به عبارتی مقدار سرمایی که تولید می کند برابر با مقدار گرمایی است که در اتاق توسط تجهیزات تولید می شود. در بخش دوم یعنی توزیع هوای سرد تولید شده، هر یک از سه راهکار دارای روش های منحصر به فردی برای توزیع هوای سرد هستند. در تصاویر زیر می توان تفاوت های میان سه راهکار را مشاهده نمود:


اولین راهکار سرمایشی مراکز داده، راهکار مبتنی بر اتاق Room Oriented است. در این راهکار واحد CRAC و یا Computer Room Air conditioner به کل اتاق اختصاص داده می شود. در راهکار مبتنی بر ردیف Row Oriented، واحد CRAC به هر ردیف اختصاص می یابد و در راهکار مبتنی بر رک Rack Oriented، واحد CRAC به هر رک اختصاص می یابد. جزئیات سه راهکار سرمایشی در جدول زیر ارایه شده است.
روش های توزیع
مکانیزم سیستم سرمایشی در مرکز داده با ظرفیت بالا، به صورت توزیعی و بازگشتی است. برای هر مکانیزم، سه روش اصلی زیر وجود دارد:

♦ غیرمتمرکز (Flooded) :
در راهکار Flooded سیستم توزیع یا بازگشتی بدون هیچ گونه داکت کشی خاصی، جریان هوا را توزیع و یا جمع آوری می کند.

♦ نیمه متمرکز (Locally Ducted):
در راهکار Locally ducted جریان هوا از طریق داکت در نزدیکی راهروی سرد یا گرم، متناسب با سیستم توزیع یا بازگشتی، توزیع و جمع آوری می گردد.

♦ متمرکز (Fully Ducted):
در راهکار Fully Ducted سیستم توزیع و جمع آوری به طور مستقیم، از طریق یک مسیر بسته از راهروی گرم یا سرد، جریان هوا را توزیع و یا جمع آوری می کند.
هر یک از روش های مذکور می تواند به صورت ترکیبی در سیستم توزیع و یا جمع آوری استفاده گردد. بدین ترتیب 9 روش مختلف ایجاد خواهد شد. در شکل زیر می توان هر یک از روش های ترکیبی را مشاهده نمود:
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

اولین دیتاسنتر IBM
امکان فرستادن ایمیل خود پاک شونده در جیمیل فراهم ش...

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 24 آوریل 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک