خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

5 دلیل برای خداحافظی از اینترنت ADSL

1-52
این روزها شاهد مهاجرت کاربران ایرانی از اینترنت ADSL به سوی اینترنت موبایل و ۴G هستیم.
 
تا چند سال پیش، اینترنت ADSL محبوب‌ترین نوع اتصال در ایران محسوب می‌شد و کاربرانی برای دسترسی به یک خط اینترنت ADSL ولعی مثال‌زدنی داشتند. باید مدت‌ها در انتظار یک پورت خالی می‌نشستند و با هر نوع شرایط سرویس‌دهنده اینترنت موافقت می‌کردند.
 
شاید هم‌اکنون هم در برخی شهرهای کوچک ایران چنین شرایطی حاکم باشد و کاربران در آرزوی یک خط اینترنت ADSL روزهای زیادی منتظر مخابرات یا شرکت‌های اینترنتی بنشینند و ناچار شوند هر هزینه‌ای را تقبل کنند ولی باید باور کرد ADSL در حال از دست دادن محبوبیت و کارایی خود است.
 
هنوز اینترنت ADSL انتخاب اول کاربران است ولی با تغییر و تحولاتی که طی دو سال اخیر در بازار اینترنت ایران رخ داده است؛ دلایلی زیادی برای رها کردن اینترنت ADSL و رفتن به سوی اینترنت ۴G وجود دارد.در ادامه با هزارسو همراه باشید…
 
 

حداقل می‌توان گفت ADSL اهمیت و جایگاه قبلی را ندارد و کاربران ترجیح می‌دهند یک خط اینترنت ADSL در کنار ۴G داشته باشند. در ادامه ۵ دلیل اصلی برای کنار گذاشتن اینترنت ADSL را می‌گویم تا برخی از کاربران توانند بهتر تصمیم بگیرند و تکلیف خودشان را با انواع سرویس‌های اینترنت بهتر مشخص کنند:

۱- سرعت
 
اولین انتظار شما از اینترنت چیست؟ سرعت زیاد! 
اینترنت ADSL در بهترین حالت و بالاترین سرعت می‌تواند به مرز ۱۶ مگابیت بر ثانیه برسد. آن هم اگر شما چنین سرویسی را خریداری کرده باشید. اگر سرویس‌های پایین‌تر مانند ۸ مگابیت یا ۴ مگابیت را اشتراک بگیرید که دیگر سرعت ADSL قابل قیاس با ۴G نیست!
 اما اینترنت ۴G در برخی از شهرهای ایران به مرز ۵۰ مگابیت می‌رسد و در بهترین شرایط می‌توانید تا ۷۰ مگابیت و شاید هم بیشتر استفاده کنید. ۴G فناوری به‌روزتر و دایم در حال توسعه است. هم‌اکنون در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و اپراتورهای موبایل در ایران طی دو سال اخیر، به طور بسیار وسیع و گسترده‌ای به‌روز شدند و شبکه پوشش سراسری خود را گسترده‌تر کردند. 
پس، اینترنت ۴G به شما اجازه دسترسی به اینترنت با سرعت‌های بسیار بالاتر از ۱۶ مگابیت ADSL را می‌دهد. البته، فاکتور سرعت یک مقداری به محل و منطقه سکونت شما بستگی دارد ولی در اکثر اوقات، سرعت شبکه‌های موبایل ۳G و ۴G بالاتر از ADSL است. 
۲- محدودیت‌های فنی و جغرافیایی 
تا دلتان بخواهد روی ADSL محدودیت دارید. محدودیت خط تلفن، محدودیت پورت آزاد در مرکز مخابراتی، محدودیت جغرافیایی و اینکه نمی‌توانید اینترنت ADSL خانه را برای محل کار یا برعکس استفاده کنید. اگر اسباب‌کشی کنید و از مکانی به محل دیگری بروید؛ انتقال اینترنت یا خط تلفن دردسرها و مشکلات خودش را دارد. 
اگر در یک خانه دوبلکس زندگی می‌کنید و فقط یک خط تلفن دارید؛ نمی‌توانید برای طبقه دوم اینترنت ADSL بگیرید و باید سفارش خط تلفن بدهید.
 
خود ADSL هم یک فناوری قدیمی است و وقتی در کنار خطوط تلفن قدیمی و پوسیده خانه‌ها و شبکه مخابرات قرار می‌گیرد؛ بسیار ناامیدتر از چیزی است که تصور می‌شود. اشتراک اینترنت ۱۶ یا ۸ مگابیت از یک شرکت گرفتید ولی مخابرات به شما می‌گوید خطوط تلقن آپارتمان‌تان فقط تا ۴ مگابیت جواب می‌دهد! 
اینترنت ADSL را نمی‌شود مسافرت برد؛ همراه شما به تفریح نمی‌آید و قطعی‌های مکرری دارد که آزاردهنده است. 
۳- مخابرات 
بدون شک یکی از موانع پیش‌روی گسترش اینترنت ADSL از روز اول تا کنون؛ شرکت مخابرات بوده است. سال‌ها پیش اجازه نصب تجهیزات و سیستم‌ها را به شرکت‌های اینترنتی نمی‌داد و بعدها مشکل کمبود پورت بود و اکنون به طور انحصارطلبانه‌ای دارد یکی یکی شرکت‌های اینترنتی را از میدان به در کرده و سرویس‌های اینترنت VDSL یا فیبرنوری اختصاصی می‌دهد. 
این روزها، اگر درخواست اینترنت ADSL داشتید ولی شرکت‌ها به شما گفتند در منطقه‌تان فقط مخابرات ارایه می‌دهد و بعد با مخابرات تماس گرفتید و جواب شنیدید که پورت اینترنت ADSL آزاد نیست یا با سرعت مورد نیاز شما خالی نداریم و بعد باید هزینه چند برابری بدهید تا VDSL بگیرید یا فیبرنوری؛ هیچ تعجب نکنید. 
بسیاری از کاربران به خاطر طولانی شدن واگذاری اینترنت ADSL و انواع مشکلاتی که مخابرات برایشان به وجود می‌آورد؛ به سوی اینترنت ۴G هجوم آوردند. 
۴- اینترنت مصرف منصفانه 
با تصویب مدل اینترنت مصرف منصفانه در پاییز سال ۹۶؛ تقریبا مدل استفاده از اینترنت در ایران به طور اساسی دگرگون شد. در اینجا نمی‌خواهیم درباره مزایا و معایب این مدل جدید اینترنت صحبت کنیم ولی در یک کلام می‌توان گفت به نفع کاربران پرمصرف و به زیان کاربران کم مصرف شد. 
اگر کاربری باشید که به یک اینترنت با سرعت ۱ الی ۲ مگابیت و حجم بسیار پایین چند گیگابیت نیاز داشته باشید؛ باید هزینه‌ای بدهید که کمی کمتر از اینترنت‌های پرسرعت‌تر با حجم‌های بسیار بالاتر است. به‌طوری‌که پس از چند ماه متوجه می‌شوید به‌صرفه نیست و بهتر است به سراغ اینترنت‌های با سرعت بیشتر و حجم بالاتر بروید و در نتیجه هزینه بیشتری بپردازید. 
اینترنت مصرف منصفانه باعث شد شرکت‌های اینترنتی، سرویس‌های شبانه رایگان را حذف کنند، موضوع پهنای‌باند داخلی و بین‌الملل پیش کشیده شود و برای حداکثر سرعت هر خط یک محدوده تعیین شود. 
عملا سرویس‌های اینترنت بی‌نهایت برداشته شده و هزینه اینترنت بسیار بالاتر رفت. مدل اینترنت مصرف منصفانه در کنار مزایای دیگر اینترنت ۴G باعث شد کاربران از ADSL دلسرد شده و کم‌کم به سراغ اپراتورهای موبایل بروند. 
۵- قیمت 
یک زمانی تفاوت قیمتی میان اینترنت ADSL و موبایل بسیار زیاد بود. ولی این روزها هم اینترنت ADSL گران‌تر شده و هم اینترنت موبایل ارزان‌تر و با سرویس‌ها و بسته‌های متنوع‌تری عرضه می‌شود. 
کاربران هم پیش خودشان فکر می‌کنند وقتی با یک هزینه تقریبا یکسان یا حالا کمی بیشتر می‌توانند اینترنت ۴G روی موبایل و مودم ۴G داشته باشند که سرعت بیشتری دارد؛ همه‌جا همراه‌شان است و بی‌درنگ قابل استفاده است؛ چه نیازی به خط ADSL دارند؟
 
 
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

امکان فرستادن ایمیل خود پاک شونده در جیمیل فراهم ش...
حمله گسترده به زیرساخت سایبری ایران

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 15 جون 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک