خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

6 قدم جهت راه اندازی اتاق سرور در شرکت های کوچک

6d6a137fcdc8b3788ddf2cca864deed4--cable-make-your

با درک مفاهیم اولیه، راه اندازی اتاق سرور برای شبکه های کاری کوچک، نیازی به فرآیند خاصی ندارد. حال برای شروع نکات زیر را مد نظر داشته باشید.
1- از تجهیزات رکمونت استفاده کنید
قرار دادن سخت افزار مربوط به سرور و تجهیزات شبکه ای بر روی میز و یا قفسه ها برای شرکت های کوچک امری است متداول. لذا بدلیل هزینه پایین، با رشد شرکت همواره تجهیزات زیادی در محلی کنترل نشده در حال گسترش می باشند. این تجهیزات بدون محافظ کاملا در دسترس بوده و مانند یک بمب ساعتی در معرض حوادثی مانند ریختن نوشیدنی ها، آغشته شدن به گرد و خاک یا حتی برخورد خدمه با کابل ها قرار دارند.
تجهیزات رکمونت اختصاصا طراحی شده اند تا سخت افزار ها به درستی درونشان قرار داده شوند. درست است که این حالت گرانتر از معادل استفاده نکردن از تجهیزات رکمونت می باشد، ولی قابل تأمل است که ساده تر بودن مدیریت به مراتب بیشتر از مباحث مالی ارزشمند می باشد. علاوه بر این، قفسه ها و کشوهای طراحی شده در رک سرورها، امکان سهولت در دسترسی به تجهیزات را فراهم می کند. بنا به این دلایل در صورت لزوم می توانید از رک ها بدون تجهیزات رکمونت استفاده نمایید.
2- رک ها را برای پارتیشن بندی بکار بگیرید
قبل از تهیه رک، خیلی خوب است که در ابتدا با مشخصات اولیه آن آشنا باشید. رک ها با واحد یونیت دسته بندی می شوند، که معمولا با عبارت اختصاری "RU" یا بصورت ساده تر "U" نوشته می شوند. یک یونیت در رک ها ارتفاعی معادل 1.75 اینچ (44.45 میلیمتر) می باشد. .تجهیزات سازگار با این استاندارد در مضربی از "U" اندازه گذاری می شوند. سوئیچ های شبکه معمولا 1U تا 2U می باشند، سرورها در رنج 1U تا 4U و بلید سرورها هم از 5U تا 10U یا بالاتر می باشند.
عرض و عمق رک ها را نیز می بایست در نظر گرفته شوند، که بطور پیش فرض 19 اینچ برای عرض و 600 میلیمتر تا 1000 میلیمتر برای عمق در نظر گرفته می شود. بعضی از رک ها مجهز به قلابی قابل تنظیم در پشت می باشند، گرچه بیشتر سرورهای رکمونت در صورتیکه رک به اندازه کافی عمیق باشد، با نصب کیت مورد استفاده قرار گیرد.
قاعدتا امروزه رایجترین رک ها برای نگهداری از سرورها و تجهیزاتی با عرض 19 اینچ طراحی شده اند. بطور معمول ارتفاء رک کامل 42U و نیمه کامل معادل 24U می باشد. البته گزینه های دیگری نیز وجود دارد، شامل انواع رومیزی که رنج آنها 5U تا 20U می باشد. (این اندازه ها به ابعاد خارجی رک اطلاق نمی شود، که بسته به نوع طراحی متفاوت است.) چرخ کوچک زیر رک نیز می تواند برای حرکت دادن بصورت محدود مد نظر باشد.
دو گزینه جایگزین برای مکان هایی با فضای محدود وجود دارد، رک هایی با فریم باز و کابینت هایی با امکان نصب بر روی دیوار. به خاطر داشته باشید، هر چند که رک های با فریم باز ممکن است الزامات بخصوصی برای نصب داشته باشند، مانند پیچ شدن به سمت طبقات، لاکن کابینت های دیواری نصب شده برای تحمل وزن های زیادتر از سوئیچ های شبکه یا تعداد محدودی سرور، مناسب نیستند.
3- برای کاهش نویز، سرورها را ایزوله کنید
سازمان های فاقد اتاق های سرور لوکس و اختصاصی، خواهان در نظر گرفته شدن مدیریت نویز می باشند. در صورت وجود، یک اتاق کوچک پارتیشن بندی شده بسیار ارزشمند خواهد بود. جدای از کاهش اندک و یا حذف کامل نویز در تجهیزات به کار بره شده، داشتن اتاقی برای تجهیزات سرور این امکان را نیز می دهد تا امنیت تجهیزات IT در برابر سرقت و یا خرابکاری تأمین گردد.
در شرکت های کوچک، زمانیکه چاره ای جز این نداشته باشید که رک تان را در گوشه اتاق یا داخل واحد IT قرار دهید، رک هایی که خاصیت کاهش شدت صدا را دارند، توصیه می شوند. بدلیل وجود دریچه های خروج هوا عایق صوتی بطور کامل امکان پذیر نیست، لذا این رک ها عموما بوسیله ی خواص کاهش نویز خودشان اندازه گیری می شوند. نحوه عملکرد به این شکل می باشد که نویز توسط هر یک از تجهیزات تولید شده و در نهایت صدای تولید شده توسط خود رک به طور کلی کاهش می یابد.
4- از سیستم های خنک کننده جهت کاهش دما با ورودی برق مجزا استفاده کنید
در صورتیکه برنامه گسترشی شما معطوف به یک زوج سوئیچ شبکه و یک دستگاه NAS با قابلیت نصب 5 هارد دیسک می باشد، پس احتمالا شما نیازی به نگرانی در خصوص سیستم خنک کننده ندارید. با وجود پکیج هایی متشکل از چند سرور، منبع تغذیه اضطراری متوسط و یک NAS بزرگ، حرارت به سرعت شروع به بالا رفتن می کند. نیازی به گفتن نیست که درجه حرارت بالا می تواند بطور چشم گیری عمر تجهیزات را کاهش دهد و اغلب در اتفاقات غیر قابل توضیح که منجر به خارج شدن از سرویس می شود، به اوج می رسد.
این امکان وجود دارد که بار حرارتی رک با حرارت خارج شده از تجهیزات سرورهای تان را مقایسه کنید، اما رویکرد اندازه گیری دمای داخلی رک غالبا کافی می باشد. خنک نگه داشتن تجهیزات جدای از قابلیت دفع حرارت از رک ها نبوده و رک ها بطور مستقیم تحت تأثیر دمای محیط خارجی می باشند. به همین دلیل توصیه می شود که تجهیزات تهویه هوا در اتاق سرور نصب شوند.
دغدغه ای که اغلب نادیده گرفته می شود این است که چه اتفاقی میافتد وقتی که سرورها بعد از ساعات کاری روشن می مانند. در چنین حالاتی، شما نیاز به یک تهویه هوای مجزا دارید که وابسته به سیستم تهویه مرکزی ساختمان که غالبا بعد از زمان خاصی خاموش می شود، نباشد. در حالت ایده آل شرکت ها می بایست دو دستگاه خنک کننده مستقل با دو مدار قطع کننده مجزا بمنظور ریداندنسی در اتاق سرور نصب نماید. این کار به دستگاه هخای خنک کننده اجازه می دهد در هنگام تعمیر و نگهداری، بطور منظم جایگزین یکدیگر باشند.
مدیریت مناسب کابل ها (در بخش بعدی ملاحظه خواهید کرد) نیز قطعا به تهویه خوب هوا کمک می کند. به طور کلی، ایده خوبی نیست که 42 سرور 1 یونیت را در یک رک 42 یونیت قرار دهید. نه تنها این کار باعث ایجاد محدودیت در مدیریت کابل ها می شود، بلکه کیس سرورهای قدیمی ممکن است به یک یا دو یونیت فضای خالی مابین یکدیگر جهت برقراری جریان هوای کافی، نیاز داشته باشند. (بیشتر سرورهای رکمونت جدید به این فضای خالی نیاز ندارند)
5- کابل ها را مدیریت کنید
نصب یک رک بیشتر از چرخاندن چند پیچ برای حفاظت از تجهیزات داخلی آن می باشد. مدیریت مناسب کابل ها را فقط بدلیل اینکه تجهیزات داخل رک را توسط کابل های شبکه بهم متصل نموده است نمی توان در نظر گرفت. انجام سیم کشی داخل رک، اتصال نقاط شبکه LAN به کامپیوترهای رومیزی، دوربین های مبتنی بر IP و دیگر تجهیزات شبکه ای موجود می باشد.
بهترین راه مدیریت مناسب تمامی کابل ها، استفاده از پچ پنل RJ45 جهت اتصال به کابل های شبکه می باشد. پچ پنل ها بطور معمول در فضای 1U نصب شده و حد اکثر دارای 24 پورت می باشند. جهت استفاده از پچ پنل نیاز است تا برخی از کارها را با دست انجام شوند. لخت کردن کابل، پانچ کردن آن به پچ پنل و استفاده از یک ابزار تست کابل، بمنظور بررسی اتصال ها. (در صورتیکه استخدام یک متخصص در برنامه شما باشد، احتمالا او می تواند ظرف کمتر از یک روز کار نصب را برای شما به انجام برساند.)
 
علاوه بر یک پچ پنل، همیشه یک بسته بست کمربندی جهت محافظت آسان از کابل های سرگردان در اختیار داشته باشید. بست های کمربندی "یکبار مصرف" استاندارد و ارزان قیمت بوده و بصورت عمده خریداری می شوند. هر چند نمونه های باز شدنی این نوع بست های کمربندی که می توانند مجددا مورد استفاده قرار بگیرند خیلی گرانتر نیستند.
6- بمنظور نگهداری آسان، همه چیز را برچسب گذاری و مستند کنید
فعالیت های صورت گرفته بر روی جنبه های خاصی از سیستم ممکن است برای شما واضح و مشخص باشد، ولی ممکن است برای یک کارمند جدید IT یا مجموعه ای که با آنها وارد قرارداد شده اید، سردرگم کننده باشد. لذا، به برچسب گذاری اهمیت داده و حتی کارهای نسبتا ساده را نیز مستند سازی کنید.
آیا می دانید ساده ترین راه برای برچسب گذاری مناسب زیرساخت تان چیست؟ سفارش پرینتر مخصوص چاپ لیبل از فروشگاه های مربوطه. سرورها و تجهیزات شبکه می بایست با نام و IP منحصر به فرد، لیبل گذاری شوند. برای دیگر تجهیزات مانند کیبرد، سوئیچ های اتصال دهنده موس و مانیتور، تجهیزات NAS، روترها، تجهیزات پشتیبانگیری و سخت افزارهای جایگزین نیز می بایست برچسب گذاری صورت بگیرد.
جزئیات یادداشت شده، شرح می دهد که ارتباطات مهم سخت افزاری محل کار به چه شکل می باشد. این جزئیات را بصورت چاپ شده بوسیله چسب نواری و یا آهن ربا بر روی رک نصب کنید. یادداشت ها می بایست بر اساس روش های استاندارد اجرایی مرتبط با شبکه بندی برای مواردی مانند اخذ نسخ پشتیبان یا خاموش (یا روشن کردن) تجهیزات در هنگام قطع برق، ایجاد شده باشند.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

امکان فرستادن ایمیل خود پاک شونده در جیمیل فراهم ش...
حمله گسترده به زیرساخت سایبری ایران

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 15 جون 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک