خط ویژه تماس با اتاق سرور
«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها


اخبار تخصصی فناوری اطلاعات و شبکه

ما گلچین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در اختیار شما قرار میدهیم

آشنایی با خصوصیات تابلو برق اتاق سرور

20191002-063522
پس از اختراع برق تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرد. یکی از زمینه های پیشرفت تکنولوژی شبکه های کامپیوتری می باشد که همروزه از حیاتی ترین بخش های آن سرورها و اتاق سرورها می باشد. بنابراین برای راه اندازی اتاق سرور اولین چیزی که مورد نیاز میباشد برق میباشد. مدیریت و هدایت برق یک اتاق سرور از مسائل حیاتی میباشد. امروزه برای هدایت و مدیریت برق یک اتاق سرور از تابلوهای برق استفاده می شود.
 
تابلو برق چیست؟
تابلو برق یک محفظه به منظور نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و تغییر مسیر برق ورودی و خروجی و… استفاده می شود. کلیه کابل های برق و کنترل به این محفظه وارد و هدایت می شوند. کلیدها، قطعات کنترلی، حفاظتی و نمایشگر نظیر فرکانس، توان، ولتاژ، جریان و… روی آن نصب می شود.
به منظور کنترل خطوط ورودی و خروجی برق و برق اضطراری و نیز مانیتور کردن جریان و ولتاژ خطوط استفاده از تابلو برق الزامی می باشد. تابلو برق مجهز به ولت متر و آمپر متر، کلید های کنترل جریان و ولتاژ می باشد که امکان تغزیه از برق شهر و یا UPS برای بخش های مختلف سازمان را فراهم می آورد.
تابلو برق اتاق سرور
کاربرد های تابلو برق:
کنترل و دسته بندی افراد به تجهیزات داخل تابلو
دسترسی آسان
جلوگیری از برق گرفتگی
محافظت در برابر ضربه و حوادث
زیبایی محیط
تابلو برق توکار و روکار:
تابلو های برق را میتوان به چند جنبه دسته بندی کرد. تابلو های برق را میتوان به صورت روکار و توکار نصب و راه اندازی کرد. محل قرار گیری این نوع قبل از ساخت ساختمانی در نظر گرفته می شود و درون دیوار قرار میگیرد و تنها درب آن بیرون است. در زمان ساخت ساختمان محل قرارگیری تابلو در دیوار خالی میماند و کلیه کابل های برق در آن جا هدایت می شوند تا در محل قرار گرفته و سدبندی انجام گیرد. تابلو برق های روکار بر روی دیوار نصب می شوند و رمانی که در ساختمان ها و اتاق سرور های از پیش ساخته شده نیاز به تابلو برق دارید از این نوع استفاده می کنید.
انواع تابلو برق:
تابلو برق را میتوان از جنبه کاربرد انها دسته بندی کرد که عبارتند از:
تابلو فرمان موتوری
تابلو توزیع
تابلو اصلاح توان راکتیو
تابلو کنترل صنعتی
تابلو ATS
و…
تابلو های برق اتاق سرور :
اتاق سرور دات کام  در زمینه خدمات تابلو برق اتاق سرور و نصب انواع تابلو برق فعالیت می کند. در اتاق های سرور از دو نوع تابلو برق توزیع و تابلو برق (Automatic transfer switch) ATS استفاده می شود که درادامه به معرفی و توضیح آن ها میپردازیم:
تابلو برق توزیع: برای ورود و کنترل کابل های برق به اتاق سرور از تابلوبرق توزیع استفاده میشود. کلیه کابل های برق اتاق سرور به این تابلو وارد و دسته بندی میشود. پس از محاسبه میزان مصرف مورد نیاز و در نظر گرفتن تک فاز یا سه فاز بودن برق ورودی نسبت به تامین برق مورد نیاز اقدام میکنیم و در نهایت تابلو را طراحی و در محل مناسب نصب میکنیم.

تابلو برق توزیع
تجهیزات مورد استفاده در تابلو برق بستگی به طراحی آن دارد. تابلبرق اتق سرور عموما از تجهیزات زیر تشکیل شده است ولی لزوما همه ی آنها در یک تابلو برق به کار برده نمیشوند:
فیوز مینیاتوری:
اگر اتصال کوتاه رخ دهد این فیوز جریان را قطع میکند. این نوع فیوز ها تک فاز و دو فاز میباشد و به دو دسته زیر تقسیم می شوند :
کندکار(type C):این مدل در تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرند.
تندکار(type B):این مدل معمولا در روشنایی مورد استفاده قرار میگیرند.
کلید اتوماتیک:
این کلید در واقع کلید فیوز ساخته شده برای جریان های بالا می باشد. هنگامی که ورودی تابلو دارای آمپر بالا باشد از کلید اتوماتیک برای ورودی اصلی استفاده می شود.
کلید گردان اصلی:
این کلید وظیفه قطع و وصل کردن برق اصلی تابلو یا قسمتی از مدار را بر عهده دارد.
کلید تغییر حالت changeover :
تغیر مسیر ورودی و خروجی جریان بر عهده این کلید می باشد. این کلید در نوع دستی و اتوماتیک ساخته میشود و در تابلو برق UPS و شهر مورد استفاده قرار میگیرد درصورت خروج UPS از مدار با این کلید مسیر ورودی به برق شهر تغیر می کند. کلید اتوماتیک ممکن است شوک برقی وارد کند پس توصیه نمی شود. بنابراین تجهیزات را خاموش و پس سویچ برق آن ها را روشن نمایید.
ترمینال ورودی:
اتصال مستقیم کابل ها برق ورودی به تجهیزات ممکن است باعث حوادث احتمالی شود بنابراین کابل های ورودی به یک ترمینال متصل می شوند و تجهیزات به طرف دیگر ترمینال وصل می شوند. این ترمینال ها می توانند به فاز نول و ارت نصب شوند.
ترمینال ورودی
شینه ارت و نول:
در صورتی که از ترمینال نول و ارت استفاده نشود از شینه مسی برای اتصال آن ها در تابلو برق استفاده می شود.
چراغ سیگنال:
وجود یا عدم وجود برق توسط این چراغ مشخص می شود.
آمپرمتر و ولت متر:
برای اندازه گیری میتوان ولتژ و جریان مصرفی خطوط مورد نظر ولت متر و آمپر متر روی تابلو برق نصب می شود.
مولتی متر:
این جز هم آمپر و هم ولتاژ را نشان می دهد.
ترانس:
ترانس در داخل تابلو برق نصب میشود و جریان و ولتاژ را اندازه گیری و جهت نمایش به مولتی متر می فرستد.
روبند:
برای پوشش سیم های زیر تجهیزات از روبند استفاده می شود.
ریل:
برای استقرار و نصب تجهیزات روی بدنه تابلو از ریل استفاده میشود. در واقع ریل روی بدنه تابلو نصب شده و قطعات برروی آن سوار می شوند.
نوار فرم:
نوار فرم برای مرتب کردن کابل ها به کار میرود و بعضا آن را به اسم ماکارانی می شناسند.
نوار فرم
شینه یا باس بار:
شینه از یک نوار مسی تشکیل شده و وظیفه آن توزیع فاز تابلو برق می باشد.
کلید سوییچی:
جهت جلوگیری از دستکاری و قطع برق توسط افراد متفرقه برای درب تابلو برق اتاق سرور از کلید سوییچی استفاده می شود.
تابلو برق ATS:
در برخی سازمان ها نظیر بیمارستان ها، اتاق سرور ها، دیتا سنترها و… قطعی لحظه ای برق میتواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. از این رو برای این که تجهیزات بدون قطعی برق باشند از UPS استفاده می شود و اگر UPS توان پاسخگویی و تامین برق مورد نیاز را نداشته باشد از زنراتور استفاده میشود. سوییچ دسته میتواند باعث قطعی شود ولی اگر از تابلو های برق ATS استفاده شود ,سوییچ به صورت اتوماتیک انجام می شود.
تابلو برق ATS قطعی برق را تشخیص داده و به کمک سوییچ دو حالته برق ورودی را از روی برق شهری به ژنراتور سوییچ می کند و پس از اتصال برق شهری دوباره یه صورت اتوماتیک به برق شهری سوییچ می کند. تابلو برق ATS بین برق شهری و ژنراتور و یا دو ژنراتور یا ترکیبی از این ها قرار می گیرد.معمولا تابلو برق ATS را در نزدیکی و یا بروی ژنراتور نصب می کنند.
طراحی و ساخت بی کیفیت تابلو های برق میتواند عواقب بدی مانند آتش سوزی, قطع جریان, داغ کردن تجهیزات, … در پی داسته باشد و از آنجایی که در اتاق های سرور مکان های بسیار حساسی میباشند میبایست در طراحی و ساخت آن ها از تجهیزات با کیفیتو برندهای معروف استفاده کرد. مصرف برق را به طور دقیق حساب کرده و تجهیزات را بر اساس آن انتخاب کرد. اگر از نابلو برق استاندارد در اتاق سرور ها، بیمارستان ها، مراکز داده و… استفاده شود، سیستم برق بدون قطعی عمل خواهد کرد.
حیات یک دیتاسنتر به انرژی الکتریکی وابسته است و تابلو های برق دریچه های تزریق حیات
تامین برق مورد نیاز در یک مرکز داده از مهمترین و اساسی ترین نیاز های یک مرکز داده است. عدم طراحی دقیق مصرف برق تجهیزات و تابلو های برق می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای یک مرکز داده ایجاد کند. 
از بین رفتن داده ها
عدم اخطار به موقع
عدم عملکرد حفاظتی سیستم ها
آتش سوزی
قطعی برق

به طور کلی نیاز های برق در یک مرکز داده عبارتند از:
تجهیزات کنترلی
تجهیزات حفاظتی
نظارت تصویری CCTV
روشنایی Lighting
سیستم سرمایش HVAC
تجهیزات شبکه Rack
برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز یک مرکز داده که در مقابل قطعی برق یا نوسانات ورودی بسیار حساس است از ژنراتور های اضطراری و UPS ها استفاده می شود. نکته اساسی در این مقاله این است که تابلو های برق که جزء بسیار مهمی از تاسیسات الکتریکی هستند بایستی عملکرد مناسبی در جهت کنترل سیستم به خصوص در موقع ایجاد اختلال در سیستم الکتریکی داشته باشند. بدین منظور می توان گفت برای یک تابلو برق استاندارد خصوصیات زیر مهم است.
مکان مناسب
نمایش شاخص های مهم ولتاژ جریان
عملکرد سریع و دقیق
محاسبه دقیق توان مصرفی
استفاده از تنظیمات استاندارد
مهمترین تابلو برق در یک مرکز داده تابلو ATS یا همان Automatic Transfer Switch است
خطا را تشخیص می دهد.
درصورت قطعی سریعا برق اضطراری را جایگزین می کند.
پارامتر های مهم را مانیتور می کند.
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

نخستین مرکز دیتا سنتر آموزشی غرب کشور در کرمانشاه ...
بررسی سیستم اطفا حریق آیروسل در دیتاسنتر

مطالب مرتبط

 

نظرات

بدون نظر
عضو سایت هستید ؟ وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 23 می 2024
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور چیست؟  اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر یا اتاق سرور مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است. اتاق سرور خود را به ما بسپارید
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک