«اتاق سرور دات کام» پایگاه تخصصی طراحی و اجرای شبکه و زیرساخت مرکز داده ها
Otaghserver Phone

سیستم های اعلام حریق

در این بخش با انواع سیستم های اعلام آتش سوزی و حریق در مرکز داده ها آشنا می شوید

سیستم اعلام حریق اتاق سرور

سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور (اتاق سرور و مراکز داده کوچک):
امروزه با توجه به پیشرفت کشور در زمینه فناوری اطلاعات و امنیت داده ها سازمانها ارگانها و مراکز دولتی و خصوصی، کشور خواه نا خواه به سمت اجماع بستر شبکه داده و اطلاعات (دولت الکترونیکی)  خود در اتاق های سرور دیتا سنتر ها و اتاقک داده سوق پیدا کرده اند . اطلاعات در سازمانها به بخشهای مختلف اطلاعات مالی (حسابها و کارکنان) امنیتی از قبیل اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده بسته به نوع سازمان تقسیم بندی میشود. از اینرو امنیت و محافظت فیزیکی از سرورها و دستگاههای ذخیره سازی اهمیت بالایی دارد . سالانه میلیاردها ریال هزینه هنگفت برای خرید سرور و دستگاههای تجمیع اطلاعات در دیتاسنترها و مراکز داده صرف شده که حفظ اسناد و مدارک مجازی را پر اهمیت تر کرده . از اینرو حفاظت و ایمنی در برابر حریق  در مراکز داده اهمیت بسزایی دارد . در دیتاسنترها مجموعه کابلها لوازم الکترونیکی تابلوهای برق و سیستمهای سرمایشی مختلفی به کار رفته  که هر کدام مستعد حریق هستند و در زمان بروز آتش سوزی باید از انها  محافظت شوند.
 
راهکارهای حفاطت از حریق و سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور ها :
بر اساس استاندارد و طبقه بندی کلاس حریق و سناریوی آتش لوازم الکترونیکی در طبقه کلاس  C قرار میگیرند که در این کلاس رعایت طراحی استاندارد اهمیت زیادی دارد.
طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق :سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور
بر اساس استاندارد فاکتورهای زیادی برای در نظر گرفتن طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق در دیتا سنترها اهمیت دارد ابتدا باید مکان مورد نظر از طرف کارشناس ایمنی بازدید و سپس مولفه های زیر در نرم افزار محاسبه گردند .
1-  ابعاد سالن یا اتاق از قبیل طول و عرض و ارتفاع (حجم بر اساس متر مکعب)
2- سقف کاذب و کف کاذب در صورت وجود و ارتفاع آنها
3- آرایش رک ها و طرز چینش ( اتاقک سرد یا رودر رو )
4- نوع سیستم سرمایشی از قبیل سیستم اسپیلت کولینگ یا اچ وک ( محاسبه سرعت پرتاب باد )
5- کابلهای برق از داخل سقف یا کف کاذب عبور کرده اند یا از لدر سقفی
6- شهری که سالن دیتاسنتر در آن قراردارد و ارتفاع آن شهر از سطح دریا
7- مناطق مورد نیاز اعلام و اطفا حریق در اتاقهای مختلف (زون بندی اعلام و اطفا)
8- دمای کاری اتاق که معمولا در دیتا سنترها بین 20 تا 24 درجه سانتیگراد میباشد.
9- غلظت محیط بر اساس استاندارد که در کلاس C حریق عددی بین 7 تا 9 میباشد.
 
سیستم اعلام حریق در دیتاسنترها :
لوله کشی شبکه اعلام حریق اتاق سرور:
در لوله کشی یا پایپینگ اعلام حریق حتما باید از لوله های گالوانیزه گرم بر اساس استاندارد سایز pg13.5  با اتصالات استاندارد استفاده کرد و تنها در جاهایی که قابل دسترس نیست و خم در لوله به وجود می آید به ناچار از لوله فلکسیبل استفاده و کابلهای نسوز برق از داخل این لوله ها عبور کند .لوله فولادی
کابل نسوز سیلیکونی با شیلد محافظ سایز 1.5*2 و 1.5*3 :
در سیستم کابل کشی اعلام حریق بر اساس استاندارد فقط باید از کابلهای نسوز با نویز گیر یا شیلد محافظ و از جنس نرم یا انعطاف پذیر استفاده کرد که در زمان بروز حریق خود کابل آتش نگیرد یا باعث گسترش حریق نشود و همچنین چنانچه حریق گسترش پیدا کند کابل مذکور در دمای بالا میتواند جریان را از خود عبور داده و سیستم به کار خود ادامه دهد.
در دیتاسنترها همانند اتاقهای معمولی میتوان برای کشف حریق از تجهیزات و سنسورهای مختلفی استفاده نمود :
1-کنترل پنل مرکزی  یا تابلوی اصلی مدار فرمان سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور:
این کنترل پنل که شامل قسمتهای مختلفی بسته به نوع کار از مدل متعارف یا آدرس پذیر استفاده میگردد. مدار فرمان در پنل به زونهای مختلف اعلام حریق و زون اطفا حریق در دیتاسنتر ها استفاده میگردد. که کلیه تجهیزات اعلام حریق به تجهیزات اعلام حریقاین تابلو فرمان متصل میگردند.
2-دتکتور دود- دتکتور حرارت-دتکتورهای دودی-حرارتی (مولتی سنسور) – داکت دتکتورها:
در دیتا سنترها به دلیل حجم بالای گردش هوا یا سرعت جریان باد از کولینگ سیستم یا اسپیلت دتکتورهای معمولی به تنهایی کاربرد ندارند . در سناریوی حریق دود در هنگام شروع آتش غلظت پایینی دارد . سیستم کارکرد دتکتورهای دودی به صورتی میباشد که دود با غلظت بالا بیاید در زمان حداقل 5 تا 8 ثانیه داخل دتکتور پایدار بماند تا دتکتور اعلام حریق نماید که به دلیل گردش هوا احتمال دارد دود هیچگاه در زمان اولیه حریق به دتکتور نرسد. حریق در سناریوی اغازین در 5 ثانیه اول تا 5 ثانیه دوم سرعت شگف آور رشد 5 برابری  را دارد و ممکن است برای جلوگیری از حریق زمان به هدر رود .
 
 
3- سیستم نمونه گیر هوا یا مکنده دود یا ایرسمپلینگ :
این نمونه برداری ذرات بسیار ریز دود اندازه ای در حدود 0.005 Obs/m را در هر نقطه اي كه درحال تولید باشد بواسطه محفظه لیزر تشخیص داده و از طریق كابلهاي ارتباطي به پانل اعلان حریقی که کنترل آن را به عهده دارد انتقال مي دهد ونمونه گیر هوای محیطی آژیر یا فلاشر متصل به آن اعلان خطر می نماید. سیستم های مذکور به Air Sampling Smoke Detection Apparatus معروف هستند .
طراحي لوله ها در فضاهاي Server Room و يا Data Center به چند صورت مي باشد. اين لوله ها جهت مكش هوای داخل محیط و جریان هوای در گردش داخل رک، هم مي توانند در سقف و هم در مجاورت Rack و يا نيز با اتصال به لوله هاي قابل انعطاف به داخل Rack و يا حتي UPS هدايت شوند. با اين كار بجاي انتظار براي رسيدن دود به سقف، در همان لحظه ای كه دود توليد گرديده است آژیر اعلان حریق در مرحله Pre-Alarm به صدا در خواهد آمد. در این حالت دود حتی در مرحله ای که تولید میشود و بصورت نامرئی است نیز توسط سیستم تشخیص داده میشود . در مراحل بعد به مرور گذر زمان و اضافه شدن به حجم دود تولید شده سطح آلارم های بالاتر اعم از Alarm 1 و Alarm 2 و در نهایت سیگنال Action برای اعلان نهایی و یا تخلیه اطفاء توسط سیستم ارسال خواهد شد.
 
 
4- کابل خطی حرارتی linear heat detector cable):):کابل
این کابل حرارتی که در دو نوع متعارف و آدرس پذیر میباشد که در دماهای متفاوت عمل کشف حریق را به صورت حرارتی انجام میدهد. فرض کنید رکهای شما در کنار و پشت آن حرارت بالایی دارند و سیستم کولینگ ظرفیت خنک کردن تمام نواحی انرا ندارد به وسیله این کابل خطی که در دماهای 68 درجه 86 درجه و 108 درجه کارایی دارند چنانچه دما در محیط به بالاتر از از دماهای ذکر شده برسد این کابل زوج سیستم که از یک طرف به پنل مرکزی متصل شده با یک اتصال کوتاه سریع به کشف نقطه ای که حریق در حال شکل گرفتن است کمک میکند پس میتوان در امتداد و داخل رکها این کابل خطی را به عنوان یک تجهیز اعلام حریق حرارتی استفاده نمود.
5- مجموعه شستی های سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور:
5-1-شستی اعلام (manual call point):شستی اعلام
فرض کنید اپراتور در دیتاسنتر در حال انجام کارهای روزانه است که متوجه شکل گیری حریق میشود قبل از اینکه سیستم حریق را کشف کند میتوان با فشار دادن دکمه شستی اعلام تمامی آلارم ها را به کار انداخت و از اتلاف زمان جلوگیری کرد.
 
5-2- شستی اضطراری تخلیه ماده اطفا (manual release ):شستی تخلیه
همانند شستی اعلام هنگامی که اپراتور با مشاهده مستقیم خود حریق را کشف کرد میتواند با فشار این شستی ماده اطفا را سریعتر تخلیه کند که معمولا بر روی پنل مرکزی اعلام و اطفا حریق این شستی به صورت مهرو موم شده قرار دارد (extinguishingbutton)
 
5-3- شستی توقف دستی خروج ماده اطفا یا abort)):شستی استاپ
فرض کنید زمانی به هر دلیلی آلارم کاذبی ایجاد شده و اپراتور با مشاهده عدم وجود حریق میخواهد سیستم را موقتا قطع و به علت وجود اعلام حریق کاذب پی ببرد در این زمان ما باید از تخلیه بی مورد ماده اطفا و هدر رفتن آن جلوگیری نماییم این شستی که شستی abort نیز نام دارد میتواند جلوی تخلیه بی مورد ماده اطفا را بگیرد.
 
6- دستگاه تلفن کننده مرکزی :تلفن کننده
این دستگاه یکی از کلیدی ترین تجهیزات در زمان اعلام حریق میباشد به صورتی که در زمانهایی که اپراتور در داخل اتاق نیست یا نیمه شب حریق اتفاق می افتد این دستگاه که در دو نوع اتصال سیم تلفن و سیم کارتی میباشد میتواند با تماس اضطراری با مسولان مربوطه و حتی اداره آتش نشانی منطقه جلوی اتفاقات بزرگ و حتی از حادثه جلوگیری کند با تنظیم این دستگاه و حتی اتصال آن در مدلهای جدیدتر به گوشی های هوشمند تلفن همراه با نصب نرم افزار مربوطه میتوانیم در هنگام بروز حادثه از اتلاف زمان جلوگیری کنیم.
7- مجموعه تجهیزات شنیداری و هشدار دهنده با صدا :
7-1-آژیر اعلام حریق :فلاشر
در زمان بروز آلارم اولیه ابتدا به صدا در آمده و تمامی افراد را در منطقه مورد نظر با خبر میکند که در دو نوع آژیر ساده یا با فلاشر (نور شدید) موجود میباشد که حتی در شب یه وسیله نور منقطع اعلام بروز حادثه را انجام میدهد.
 
 
 
7-2-زنگ هشدار تخلیه ماده اطفا :زنگ
این زنگ که شبیه زنگ مدرسه میباشد در هنگام اعلام حریق به صورت منقطع و در هنگام تخلیه ماده اطفا به صورت متناوب به صدا در آمده و جزء تجهیزات حیاتی اعلام و اطفا حریق در دیتاسنتر ها میباشد.
 
8- سیستم برق اضطراری کنترل پنل سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور :باطری
چنانچه در زمان حادثه برق به صورت اتصالی یا کلا قطع شود باید برق مورد نیاز تجهیزات اعلام و اطفا حریق را به صورت پشتیبان به صورت ذخیره و برای عملکرد سیستم در مواقع اضطراری به وسیله سیستم ups  یا دو عدد باطری که در تابلوی اصلی اعلام و اطفا حریق که با مشخصه 24volt(7.2) میباشد تامین نمود که تجهیزات برای عملکرد و تحریک یکدیگر برای کارکرد مشکلی نداشته باشند.
 
9- مجموعه تابلو ها و علایم اضطراری و دستورالعمل کارکرد سیستم :برچسب
بر اساس استاندارد NFPA  مجموعه تابلو ها و علایم اضطراری باید در محل و روی تجهیزات حساس مانند کنترل پنل شستی ها و سیلندر حاوی ماده اطفا حریق نصب تا اپراتور یا شخصی که حتی آموزش استفاده از سیستم را ندیده بتواند در مواقع اضطراری  بتواند با تجهیزات کار کند .
 
   اطفاء حریق در دیتا سنتر (اتاق سرور):
1- لوله کشی استاندارد در شبکه اطفا :لوله مانیسمان
در لوله کشی استاندارد سیستم اطفا حریق اتوماتیک در اتاق سرور باید بر اساس طراحیNFPA حتما از لوله های مانیسمانفولادی بدون درز رده 40 یا سایز 2/1 (schedule 40) با اتصالات استاندارد استفاده نمود این لوله ها که به وسیله جوش و بدون رزوه به هم متصل میشوند توانایی تحمل فشار بالای گاز اطفا حریق را در زمان تخلیه دارند .
2- سیلندر تخلیه گاز شیر و متعلقات سیستم اطفا حریق اتوماتیک :
سیلندر تخلیه ماده اطفا حریق حتما باید از نوع استاندارد با تحمل فشار تست حداقل bar 80 از نوع بدون جوش یا حدالامکان جوش کم با ورق ضخیم در دور دهانه اصلی باشد . این سیلندرها که پهنای بیشتری نسبت به سیلندر co2 دارند و دهانه داخلی بزگتر که به وسیله یک شیر دو حالته (اتوماتیک یا برقی و ضامن دستی) محافظت شده است . سیلندر اطفا حتما باید سیلندر fm200  مخصوص این گاز باشد چنانچه متاسفانه مشاهده میشود در سالهای گذشته عده ای از سیلندر co2  با شیر مخصوص codax که خاص منواکسید کربن است برای شارژ دستی و غیر استاندارد گازfm200  استفاده کرده اند سیلندرهای بتاتیکه بلا استفاده میباشد این سیلندر ها و شیر و متعلقات آنها دهانه بسیار کوچکی بر اساس طراحی برای سیستم co2 دارند که در زمان تخلیه فشار کاری را کم کرده و گاز به جای 10 ثانیه در بیش از 2 دقیقه تخلیه شده و آسیب جدی به تجهیزات وارد مینماید . فشار گاز fm200 به صورت استاندارد در داخل سیلندر عددی بین 25 تا 42 بار میباشد که بر اساس طراحی و به صورت اتوماتیک با دستگاه شارژ پر و آب بندی میشود. شیوه سنتی پر کردن سیلندرها با پمپ و دستی غیر استاندارد بوده و باعث به هدر رفتن و عدم آب بندی استاندارد سیلندر میشود.گاز باید توسط کمپانی مربوطه شارژ و تست هیدرواستاتیکی را گذرانده سپس مورد استفاده قرار گیرد. سیلندرها باید دارای استاندارد بین المللی باشد . متاسفانه در اغلب پروژه ها شاهد استفاده سیلندرهای بی کیفیت چینی یا سیلندرهای غیر استاندارد داخلی که دهانه آنها بریده شده و به وسیله جوش معمولی با لوله تعویض شده میباشیم . پس ارائه گواهینامه های بین المللی و استاندارد سازمان آتش نشانی در هنگام کار از سوی پیمانکار الزامی میباشد.
محل قرارگیری سیلندر بر اساس استاندارد در دیتا سنترباید در نزدیکی محل اطفا یا اتاق مجاور آن باشد چنانچه بر اساس استاندارد ما مجاز نیستیم سیلندر را در محلی قرار دهیم که حریق احتمال دارد از آن نقطه شروع شود. سیلندر حتما باید به وسیله براکت یا استند فلزی به دیوار ثابت و محکم شود که در طی زمان اطفاء حریق جابجا نشود.
شیر به کار رفته روی سیلندر fm200  از نوع اتوماتیک دو حالته استاندارد با سیستم فعال ساز برقی میباشد که دهانه مخروطی شکل یا در اصطلاح خود آب بند دارد که به صورترزوه ای با دستگاه بر روی سیلندر ثابت میشود و در زمان حریق با فرمان از سمت پنل مرکزی فعال و گاز را به داخل لوله های شبکه اطفا خارج میکند . بر روی این شیر یک ضامن دستی قرار دارد که اگر به صورت اتوماتیک عمل نکند میتوان با کشیدن این ضامن شیر را فعال نمود. سایز این شیر بر اساس استاندارد 2/1 یا 4/1 بر اساس حجم و اندازه سیلندر و گاز داخل آن متغیر میباشد.که به وسیله یک شلنگ پنوماتیکی استاندارد و ضخیم سایز بزرگ 1/2 به داخل لوله اصلی شبکه اطفا حریق fm200  متصل میشود.
 
3- گاز fm200  یا HFC227ea یا HEPTAFLUOR PROPAN:
از خانواده clean agent  ها یا گاز های بی اثر میباشد که بر اساس استاندارد msds گازها  اثرات تخریب محیطی کم بدون اثر روی تجهیزات الکترونیکی در کلاسc  حریق و با قابلیت خاموش کنندگی بالا میباشد . مکانیزم اثر این گاز به صورتی است که در سناریوی حریق عامل اصلی گسترش حریق ترکیب مولکولهای آتش با اکسیژن برای توسعه میباشند.سیلندرهای بتاتی گاز fm200 به جای کاهش سطح اکسیژن محیط روی مولکولهایی که میل ترکیبی بالایی با اکسیژن داشته اثر میکند و جلوی ترکیب ان با اکسیژن محیط و گسترش حریق را میگیرند یعنی در اصل سطح اکسیژن محیط کاهش نیافته انسان به تنفس خود ادامه داده ولی در ان محیط که گاز تخلیه شده دیگر حتی کبریت هم روشن نمیشود یا حریق به حیات خود نمیتواند ادامه دهد . در نتیجه آتش خاموش میشود. و بعد از تخلیه تشکیل نمیشود. از نظر زیست محیطی نسبت به گاز هالون کمتر در جو لایه اوزون باقی مانده و خود به خود خارج میشود .با این حال طراحی و محاسبه مقدار گاز fm200 با اهمیت میباشد بر اساس استاندارد و غلظت محیط و مولفه های مختلف در دیتا سنتر ها غلظت یا concentration عددی بین 7 تا 9 بر اساس دمای کاری در نظر گرفته میشود و بر اساس ارتفاع از سطح دریا در شهر محل قرار گیری اتاق سرور متغیر میباشد چنانچه هر چه ارتفاع از سطح دریا کمتر باشد بر اساس فشار هوا گاز بیشتری مورد نیاز است. که در صورت محاسبه اشتباه یا حریق خاموش نمیشود یا برای انسان هنگامی که بیش از حجم اتاق را گاز پر کند مشکلات تنفسی و سر گیجه ایجاد میکند.
3-1-کدام برند fm200  یا HFC227ea بهتر است ؟؟؟؟
این سوال معمولا ذهن کارفرمایان محترم را مشغول میکند که چه برندی از گاز fm200 را بخریم ؟؟؟
در جواب در دنیا چند کمپانی مطرح بر اساس استاندارد جهانی در خط تولید خو این گاز را تولید و عرضه مینمایند :
3-1-1-کمپانی chemetron :
یک کمپانی چند ملیتی است که شهر ایلینویز آمریکا فعالیت مینماید و تنها گاز تولیدی در پالایشگاههای اختصاصی خود را در پروژه های خود مصرف نموده و فروش آزاد ندارد.
3-1-2-کمپانی DUPONT  :
این کمپانی آمریکایی که مورد تایید استاندارد جهانی و سازمان جهانی اتش نشانی NFPA میباشد با چندین کمپانی معتبر که در زمینه ارایه راهکارهای اطفا حریق فعالیت مینماید قرارداد منعقد نموده و تنها به این دسته شرکتها گاز خود را فروخته که با برند آن کمپانی های اروپایی و امریکایی  گاز fm200  را در داخل سیلندر خودشان شارژ کرده و به بازار عرضه نمایند و ندرتا به صورت عمده به مشتریان خارج از لیست خود گاز fm200  میفروشد. یکی از معدود کمپانی هایی است که تاییده fm امریکا که شرکت معتبر بیمه میباشد را همراه گواهینامه UL اخذ کرده . در ضمن تنها کمپانی در دنیا و اولین شرکتی است که گاز HFC227ea را با نام تجاری fm200 عرضه مینماید.
3-1-3-کمپانی WAYSMOS USA INC:
این کمپانی که دفتر اصلی آن در شهر تگزاس آمریکا میباشد و کارخانه تولید آن در کشور چین در شهر شانگهای مستقر است گاز fm200 خود را هم به صورت قراردادی با شرکتهای مختلف هم به صورت عمده در بازار جهانی به فروش میرساند که  هر دو تاییدیه جهانی fm و ul را دارد و سیلندرهای مادر آن با دو ظرفیت 450kg و 1000kg به فروش میرسد.
به تازگی شرکتی در اسپانیا دستگاه التراسونیکی اختراع کرده که میتواند از بیرون سیلندر اصالت گاز داخل آن را کشف کند و تنها این کمپانی های یاد شده را به رسمیت میشناسد.
3-2-نکات مورد توجه هنگام خرید:
    ارایه گواهینامه های fm و ul هر دو با هم از سمت پیمانکار
    ارایه برگه هویت گمرک جمهوری اسلامی ایران
    برگه آنالیز گاز که در ایران پژوهشگاه صنعت نفت تنها نهاد تایید کننده اصالت گاز داخل سیلندر میباشد .
    تاییدیه سازمان آتش نشانی جمهوری اسلامی ایران​​​
3-3-طراحی سیستم پاشش 360 درجه نازلهای پاشش گاز fm200 :
گاز fm200  در داخل سیلندر و در کف سیلندر به صورت مایع قرار دارد در زمان تخلیه گاز داخل سیلندر که به وسیله نیتروژن تزریق شده در سیلندر متعادل گردیده به وسیله لوله باریک کوچکی که از زیر شیر تخلیه به انتهای سیلندر ادامه یافتهنازل fm200 (میلاب سیلندر) با فشار به داخل لوله شبکه اطفا تزریق شده و باید به وسیله نازلهای پاشش در انتهای لوله خارج گردد نازلهای پاشش گاز fm200 سایز های مختلفی دارند که بر اساس طراحی سوراخ پاشش یا ارفیست آن باید بر اساس محل قرارگیری اندازه گیری و دریل شود به این معنی که سایز نازل در سقف با سایز نازلی که در کف یا زیر سطح قرار میگیرد از نظر اندازه و سایز سوراخ و تعداد آن متغیر است . بر اساس استاندارد در دیتا سنتر ها معمولا از نازلهای پاشش با زاویه 360 درجه سایزهای 2/1 2/1/1 و 4/3/1 استفاده میشود .چنانچه بر اساس طراحی اشتباه سایزها اشتباه محاسبه شود گاز به اطراف نازل پاشیده شده و به درستی در فضا تخلیه نمیشود . همچنین اگر فشار گاز در داخل سیلندر و لوله کشی اشتباه محاسبه شوند یعنی فشار تا آخرین نازل خروجی یکنواخت نباشد به جای گاز fm200  مایع از نازلها تخلیه و حریق خاموش نمیشود.
4-تاییدیه های لازم جهت تجهیزات سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور (مراکز داده):
برای تجهیرات مورد استفاده در سیستم های اعلام و اطفا حریق تاییدیه های استاندارد جهانی و همچنین سازمان آتش نشانی باید مورد توجه قرار گیرد :
    تاییدیه lpcb انگلستان در سیستم اعلام حریق : در تجهیرات اعلام حریق حتما اجناس از قبیلدتکتورها سیستم ایرسمپلینگ مجموعه آژیر ها شستی ها  کابلها باید دارای این تاییدیه باشند در کل سازمان آتش نشانی اجناسی را تایید مینماید که دارای استاندارد lpcb انگلستان یا همان EN-54 certificate  باشند. ولی اگر تجهیزی تاییدیه fm و ul را همزمان داشته باشد نیز مورد تایید است.
    تاییدیه vdsآلمان در سیستم اعلام و اطفا حریق : این کمپانی آلمانی معتبر که یکی از پرچمداران ارائه استاندارد میباشد تجهیزات خاصی را مورد تایید قرار داده و اگر تجهیزی دارای گواهینامه vds باشد مطمئنا استاندارد است.
    تاییدیه fm و ul امریکا برای سیستم اطفا حریق :​ گاز داخل سیلندر حتما باید داری استاندارد fm و ul باشد .
    استاندارد آتش نشانی انگلستان یا BSI:شیر و سیلندر حاوی گاز fm200 حتما باید این استاندارد را گرفته یا اگر استاندارد CE اروپا را داشته باشد در اصطلاح bsi را پاس مینمایدو در انتها تمامی تجهیزات اطفا گاز fm200 باید مورد تایید سازمان آتش نشانی جمهوری اسلامی ایران باشند.
 
5-نرم افزارهای طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق (alarm and total flooding software) :
در طراحی سیستم حیاتی اعلام و اطفا حریق اتاق سرور ما به هیچ وجه بر اساس استاندارد مجاز نیستیم نقشه اعلام حریق و محاسبه مقدار گاز مورد نیاز و آرایش سیستم را به صورت دستی یا فرضی بر اساس تجربه محاسبه نماییم برای این منظور و بالا بردن دقت کار و کم نقشه توسط نرم افزارکردن ضریب خطا چندین شرکت معتبر نرم افزارهای محاسبه برای این منظور را تولید و عرضه نموده اند از جمله این شرکتها : شرکت TYCO  امریکا kidde انگلستان vdsآلمان و bettati ایتالیا هستند که به صورت محاسبه خودکار با در نظر گرفتن مولفه های کارشناسی خروجی سیستم اطفا حریق و لوله کشی استاندارد را مشخص می نمایند .
برای طراحی سیستم اعلام حریق نیز میتوان از نرم افزار autocad (auto desk) یا افزونه  alarm cad  استفاده نمود.
 
سرویس و نگهداری و تست دوره ای سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور:
هر سیستمی که نصب میگردد اگر بر اساس استاندارد به درستی نگهداری نشود بعد از مدتی کارایی خود را از دست داده و از کار می افتد بر اساس استاندارد NFPA در دیتاسنتر ها و اتاقهای سرور سیستمهای اعلام و اطفا حریق باید به صورت روزانه هفتگی و ماهیانه سرویس و بازدید و تست شوند :
    بررسی وضعیت تابلو ی کنترل مرکزی سیستم اعلام حریق و حصول اطمینان از شرایط عادی آن و بررسی گزارش های روز قبل در مورد عیوب احتمالی.تست و نگهداری
    حصول اطمینان از قابلیت عملکرد سیستم تحت شرایط هشدار در یک منطقه یا یک حلقه. برای سیستمهایی که کمتر از 13 مدار دارند برای هر هفته باید یک مدار کنترل شود و برای سیستم هایی با بیشتر از 13 مدار، باید ترتیبی داده شود تا با بررسی مدارها، کلیه آنها طی سیزده هفته مورد بررسی قرار گرفته باشند.بنابراین به تبع تعداد مدارها، در هر هفته باید بیش از یک مدار مورد آزمایش قرار گیرد. بررسی وضعیت باطری های پشتیبان و همچنین کنترل وضعیت سوخت، روغن و سیستم خنک کن ژنراتور برق اضطراری که تامین کننده برق سیستم به هنگام قطع برق شهر است، از جمله مواردی است که بصورت هفتگی باید انجام پذیرد.(وظایف هفتگی شامل وظایف روزانه هم می شود.)
ماهیانه : قطع عمدی برق شهر سیستم به منظور حصول اطمینان از روشن شدن خودکار ژنراتور برق اضطراری و همچنین عملکرد باطری و شارژر از جمله اقدامات ماهیانه است.بهتر است ژنراتور برای یک ساعت روشن بماند و پس از اتمام شرایط شبیه سازی شده، باید سوخت ژنراتور به حد اولیه رسانده و روغن آن بار دیگر کنترل شود.(وظایف ماهیانه شامل وظایف هفتگی هم می شود.)
    آزمایش کلیه اتصالات برقی باطریها و تابلوی کنترل مرکزی.
بررسی عملکرد هشدار تابلوی کنترل مرکزی با تحریک یک شستی یا آشکارساز در هر منطقه یا حلقه.
بررسی نشانگرهای عیب با ایجاد شرایط شبیه سازی شده عیب
بررسی وضعیت سیستم کنترل مرکزی از نظر رطوبت و سایر شرایط محیطی که ممکن است تاثیرات ناخوشایندی بر عملکرد سیستم داشته باشند.
بررسی وضعیت ساختمان از نظر تغییرات احتمالی و ساختاری که ممکن است بر عملکرد آشکارسازها تاثیر داشته باشند.(وظایف فصلی شامل وظایف ماهیانه هم می شود.)
    بررسی و آزمایش همه آشکارسازها بر اساس توصیه کارخانه سازنده ( در اینجا منظور این نیست که در پایان هر سال باید آشکارسازها آزمایش شوند بلکه با آزمایش های دوره ای مطابق برنامه، تمامی آشکارسازها باید طی سال آزمایش شده باشند.) بررسی کلیه کابل ها و اتصالات الکتریکی و همچنین ثبت و ضبط کلیه گزارش ها و صدور گواهی صحت عملکرد سیستم توسط متخصص دارای صلاحیت.

چرا نباید از سیستم اطفاء حریق آیروسل در دیتا سنتر استفاده کرد ؟؟؟؟!!!!!
– ترکیب آیروسل در داخل سیلندر آن به صورت قرص های جامد سفید رنگ که به صورت فشرده شده می باشد .آیروسل
– این قرص ها در زمان تخلیه در انواع مختلف آیروسل ها به صورت جداگانه عمل می کنند .
– سیستم اطفاء حریق آیروسل با وجود اینکه قدرت اطفاء حریق بالایی دارد . مکانیزم اثرگذاری آن با ایجاد یک لایه روی حریق عمل اطفاء حریق را انجام می دهد .
– برخی آیروسل ها خاصیت رسانایی دارند و در زمان تخلیه به خصوص در دیتا سنتر ها به داخل فن سرور و بردهای الکترونیکی نفوذ کرده و سیستم را از بین می برند .
– برخی آیروسل ها با ایجاد مواد چسبنده و سفید رنگ روی تمامی تجهیزات را پوشانده و سیستم را از کار می اندازد و خاصیت خورندگی شدید دارند .
– برخی آیروسل ها با ایجاد دانه های سیاه و روغنی شکل به داخل تجهیزات نفوذ کرده و علاوه برکثیف کردن محیط به تجهیزات آسیب جدی وارد می نماید .
– در تمامی آیروسل ها زمان تخلیه پک فشرده شده با دمای تقریبی 200 درجه فارنهایت فعال شده چاشنی سر سیلندر باعث حرارت دیدن قرص ها و آزاد شدن آن می شود .
– در فواصل نزدیک ،  به تجهیزات نزدیک به خود می شود کما اینکه مشاهده می شود بعد از تخلیه آیروسل روی سقف یا دیوار آثار سوختگی روی سقف کاذب و رنگ دیوار قابل رویت است .
– در ترکیب آیروسل ها از پتاسیم خشک استفاده شده که خود این عامل شیمیایی کاملا برای سلامت انسان مضر است .
– برخی از آیروسل ها با ایجاد ذرات معلق در هوا در زمان تخلیه کاملا دید انسان را مختل می نماید و اگر به وسیله تنفس به داخل نایژه انسان نفوذ کند باعث بیماری های خطرناک و مهلک می شود .
– ترکیب آیروسل با سایر مواد شیمیایی یا عامل اطفاء حریق گازی بسیار کشنده و خطرناک است .
– کما اینکه به هیچ عنوان نمی توان گاز FM200 و آیروسل و ترکیبات حاوی آیروسل را به صورت همزمان در یک محل اطفاء نمود .
– سیلندرهای آیروسل دارای تاریخ انقضای 3 یا 5 سال می باشد و پس از آن در صورت تخلیه خسارات جبران ناپذیری را به دنبال دارد . کما اینکه در کشور ایران نمونه های زیادی از این خسارت را دیده ایم .
– آیروسل ساخت کشور روسیه و اختراع آن جهت کم کردن حجم خسارت در زمان پرتاپ موشک های سوخت جامد و فضا پیماها بوده است و از قدیم تاکنون هیچگونه پیشرفتی در ترکیب و ساخت انواع آن نداشته ایم .
– آیروسل قابل تست و نمونه برداری در لابراتورهای داخل کشور نمی باشد و هیچ مرجع داخلی توانایی آزمایش آن در محل پروژه را ندارد .

١)آشنايي با سیستم ھاي گازي اطفاء حريق اتوماتیك و سیستم FM200

پس از عقد قـرارداد مـونترال درسـال ١٩٨٧ وممنوعیـت اسـتفاده از گـاز ھـالون بـه دلیـل مخـاطرات زيسـت محیطی وجانی, شرکت ھای فعال درعرصه صنعت حريق درصدد يافتن جايگزينی مطمئني بـرای ايـن عامـل اطفاء كننده برآمدند. پس از انجام آزمايشات متعدد بر روي آلترناتیوھاي ممكن سرانجام گازFM200 که از يـك سو از لحاظ زيست محیطـی حايزحـداقل اسـتانداردھای قابـل قبـول بـوده و از سـويي ديگـر بـه لحـاظ اطفـاء كنندگي نیز نزديكترين عامل به ھالون بود, به عنوان اولین جايگزين برای گازھالون ١٣٠١ انتخاب گرديد.

اين ماده که اسم شیمیايی آن ھپتا فلوئورپروپن (با نام صنعتي ۲۲۷ea-HFC و فرمول شیمیاييC3HF7) می باشد بـرای نخسـتین بارتوسـط يـک شـرکت امريکـايی بـه نـام تعـاونی شـیمیايی Lake Great تولیـد ومـورد استفاده قرارگرفت نكته جالب توجه اينكه درحال حاضر نیز ھنوز تمامي حقوق معنوی تولید اين گـاز دراختیـار اين شرکت بوده و ديگر تولید کنندگان درسطح دنیـا تنھـا تحـت لیسـانس ارايـه شـده ازطـرف آن مـی تواننـد نسبت به تولید اين گاز اقدام نمايند.
١-١)مشخصات فیزيكي گاز FM200 :

–  گاز FM200  بی رنـگ اسـت کـه تحـت فشارمضـاعف گـازنیتروژن(۳۶۰psi معـادل ۸bar.24)بصـورت مـايع ذخیره سازی می شود. اين گازبه ھنگام تخلیه بصورت بخارغیرھادی بـی رنـگ و شـفاف درمحـیط آزاد مـی شود و تا حدي مانع ديد افراد می شود.

– FM200 عايق جريان الکتريسیته بوده فلـذا بـرای انجـام عملیـات اطفـاء حريـق درامـاکنی کـه بـدلیل وجـود تجھیزات الکتريکی, ھادی نبودن عامل اطفاء جھت جلوگیری از بـروز ھرگونـه اتصـال کوتـاه موردتوجـه اسـت بسیار مفید فايده خواھد بود.
١-٢)مشخصات شیمیايی گازFM200 :

درجه سمی بودن گاز FM200 به اندازه ای است که دررده گازھای پاک (Agent Clean (طبقـه بنـدی مـی شود وازآنجايی که سطح مسمومیت ايجاد شده توسط آن به مراتب ازھالون کمتر است مـی تـوان از آن بـا اطمینان کامل در اماکنی که احتمال حضور دائمی افراد درآنھا وجود دارد استفاده نمود.

– ازآنجـايی کـه FM200 فاقـد برومـاين يـا کلـراين مـی باشـد تـاثیرمخرب آن بـرروی لايـه اوزن, کـه بامعیـار Potential Depletion Ozone) ODP ) سنجیده مي شود, بسیارناچیز بوده ودرحد صفرارزيابی می شود.

– بنابراين گاز FM200 پـس از آزاد شـدن ھـیچ مـاده باقیمانـده ای درمحـیط ازخـود بجـای نمـی گـذارد ( No Residue) و نیاز به تمیزکردن محیط پس ازاطفا ندارد.

– پس از آزاد شدن ودرصورت شرکت نکردن درچرخه حريق گاز FM200 بین ٣١ تـا ٤٢ سـال درمحـیط زيسـت باقی می ماند .

– به طورمعمول غلظت طراحی گاز FM200 ھفت درصد می باشد که اين امر باعث می شود نسـبت قـدرت اطفاء کنندگی درواحد جرم اين گاز تا حد قابل توجھی افزايش يابد.
١-٣)ايمنی ھای جنبه(Safety Considerations):

طبق استاندارد حد تاثیر قابل ملاحظه برروی سیستم عروقی (NOAEL (٩ درصد می باشد که با توجه به غلظت طراحی گازFM200) ھفت درصد) تاثیر مخرب اين گاز برروی سیستم عروقی وتنفسی بسیار پايین می باشد.
١-٤)كاربرد:

– FM200 برای اطفاء ھرسه کلاس حريق AوBوC مناسب بوده وقابل بھره برداری است . ولیکن بدلیل تمیزبودن وعدم بجای گذاردن مواد باقیمانده ازيک سو و عدم ھدايت الکتريکی ازسوی ديگر بیشتر برای حفاظت فضاھايی که احتمال حضور انسان و تجھیزات الکتريکی بصورت توامان درآنھا می رود ازقبیل اتاقھای کامپیوتر, تجھیزات مخابراتی و … بکارمی رود.
٥-١)مکانیزم اطفاء آتش:

– FM200 برای خاموش کردن آتش ازطريق جذب حرارت شعله (حذف ضلع حرارت) ومصرف اکسـیژن (حـذف ضلع اکسیژن) عمل می نمايد. بدين ترتیب FM200 وارد زنجیره شیمیايی حريـق گشـته وتحـت حـرارت بـالا تولید راديکالھای آزاد فلز می نمايد. سپس اين راديکالھـا بـا اکسـیژن موجـود درحريـق ترکیـب شـده وضـمن مصرف اکسیژن وحذف آن (که منجربه ناقص ماندن سـیکل حريـق مـی گـردد) بـدلیل گرمـاگیربودن واکـنش, حرارت شعله رانیزجذب می نماينـد . بـدين ترتیـب ودرمـدت زمـانی نزديـک بـه ١٠ ثانیـه پـس از تخلیـه گـاز FM200عملیات اطفاء آغاز شده و به فاصله کوتاھی حريق مھار می گردد.

– انجام سريع عملیات اطفاء توسط FM200 تولید محصولات میانی زيان آور و سمی (Produces-By (ازجملـه مونوکسید کربن (co (را به حداقل رسانیده وبدين ترتیب خسارت کمتر, ھزينه پاکسازی و بازسـازی کمتـر و ضريب ايمنی بالاتری برای افرادحاضردرمحیط به ھمراه خواھد داشت.

– بطورکلی برای محافظت درتمامی اماکن وتجھیزاتی که باگاز ھـالون محافظـت مـی شـوند قابـل اسـتفاده است .بدلیل شباھت درتجھیزات, سیستم ھای گازھالون می توانند باکمترين میـزان تغییـر بـرای سیسـتم ھای اطفاء گازی FM200 استفاده شوند.
٦-١)جمع بندی :
١-٦-١)مزايا ومشخصات بارزسیستم اطفاء گازی FM200 به شرح ذيل می باشند:

١ -سريع وموثر

٢ -عدم کاھش قابل ملاحظه سطح اکسیژن

٣ -عامل گاز پاک بدون ھیچ گونه ماده باقیمانده (Residue No)

٤ -پتانسیل تخريب لايه اوزن = ٠ (۰=ODP)

٥ -پتانسیل گرم کردن جو در حد بسیار ناچیز (۰= GWP)

٦ -بازه زمانی بسیار محدود حضور در جو

٧ -عدم ھدايت الکتريکی

٨ -ايمن برای استفاده در فضاھايی که احتمال حضورانسان درآنھا زياد است.

٩ -سطح انبارش بسیار کم

١٠ -رنج متنوعی ازسیلندرھا, نازل ھا و فعال کننده ھا را دربرمی گیرد.

١١ -نسبت قدرت اطفاء کنندگی به جرم عامل اطفاء بالا

٢ -٦-١)معايب عمده سیستم اطفاء FM200 به شرح ذيل می باشند :

١)قیمت بالا

٢)تولید محصولات میانی (درحد بسیارکم)

٣)گرم کردن جو(درحدبسیارکم)
٢) مکانیزم خاموش کنندگی گازFM200:

-ازآنجايی که گاز FM200 ھمانگونه که اشاره شد به عنـوان جـايگزينی بـرای ھـالون ١٣٠١ مـورد اسـتفاده قرارمی گیرد, لذا کد مستقلی ازاستاندارد NFPA برای آن موجـود نبـوده و عـلاوه بـر ايـن از آنجـايی کـه گـاز FM200 با درنظرداشتن خاصیت اطفاء کنندگی ھالون وتنھا با بھینه سازی اثر معکوس اين گاز برروی محـیط زيست تولید شده واز لحاظ ساختار شیمیايی نیز ھر دو ترکیبات آلی ھالوژنی می باشند, بنابراين بـا دقـت قابل قبولی مکانیزم حـاکم بـر پروسـه اطفـاء توسـط ھـالون برمکـانیزم اطفـاء FM200 نیزحـاکم خواھـد بـود.

بنابراين ھرچند مکانیزم خاموش کنندگی FM200)ھمانند ھالون ويا حتی مکانیزم خود آتش) ھنوزبطوردقیـق مشخص نیست ولیکن دراين بخش سعی خواھد شد عملکرد اطفاء گازFM200 را بـا درنظرداشـتن اسـلوپ حاکم برھالون مورد بحث قراردھیم :

-گازFM200) ھپتا فلوئوروپروپن ) درصنعت اطفاء حريق به عنوان ماده داخل درزنجیره آتش ( Breaking Chain Agent)معروف است.

بدين مفھوم که ايـن مـاده بطـور مسـتقیم در واکـنش شـیمیايی حريـق دخالـت مـی نمايد. FM200 پس از ورود به بطن آتش به دو راديکال مجزا تقسیم می شود.
١-٢) تئوری راديکال آزاد :

دوتئوری اصلی دراين مرحله مطرح می شود. اولین تئوری بنام نظريـه راديکـال آزاد بـراين مبناقرارگرفتـه كـه راديکال ھای فلوئورآزاد شده در مرحله قبلی با ماده سوختنی وارد واکنش شده وتولیـد اسـید فلوئوريـدريک می نمايند.

که درادامه اسـید فلوئوريـدريک نیـز بـا راديکالھـای ھیدروکسـیل (OH)فعـال حاضـر درمحـیط ترکیـب شـده و مجددا”راديکال فلوئورآزاد می شود.

راديکال فلوئور مجددا” وارد واکنش با ماده سوختنی شده وايـن چرخـه تـا جـايی کـه مـاده سـوختنی فعـال درمحیط وجود دارد ادامه می يابد. بدين ترتیب درتئـوری راديکـال آزاد مصـرف مـاده سـوختنی توسـط FM200 مبنا وفرض اصلی اطفاء می باشد.
٢-٢) تئوری يونی :

تئوری دوم به عنوان يونی شناخته می شود. در اين تئوری فرض بر اين است که درحالت عـادی در پروسـه حريق يونھای اکسیژن با جذب الکترونھای آزاد ھیـدروکربن تشـکیل پیونـد يـونی مـی دھنـد.

و بـدين ترتیـب چرخه سوخت (با ترکیب اکسیژن وسوخت ايجاد و استمرارمی يابد) ولیکن با ورود راديکالھای آزاد فلوئور و از آنجايی که خاصیت جـذب الکتـرون (الکترونگـاتیوی ) دراتـم ھـای فلوئـور بیشـتر از اکسـیژن مـي باشـد ايـن راديکالھا درجذب الکترون آزاد موجود درمحیط آتـش (الکتـرون حاصـل ازمـاده سـوختنی) سـريعتر از اکسـیژن عمل نموده وعملا” بجای انجام واکنش ترکیب ماده سوختني با اکسیژن يا اکسیداسیون (که ھمان واکنش حريق است) واکنش ترکیب ماده سوختنی با فلوئورانجام گرفته و پروسه حريق متوقف می شود.
٣)غلظت گازمورد نیاز:
١-٣) مبنای اشتعال مجدد:

اولین مطلب درطراحی ھرسیستم اطفاء گازی FM200 تعیین حـداقل غلظـت حجمـی گـاز مـورد نیـاز جھـت انجام عملیات اطفاء درمحل مورد نظر می باشد. اين مطلب باتوجه به نوع مـاده سـوختنی موجـود درمحـیط وبسته به طبیعت اين سوخت از يکی از دو مبنای راکد (Inerting) ويا اطفاء شعله (Extinguishing Flame)تعیین می گردد:
١-١-٣) مبنای گازراکد(Intert gas) :

غلظت ھايی که درآن به گازFM200 به عنوان يک گاز راکد نگريسته می شود می بايسـتی درمـواقعی کـه احتمال انفجار و يا شعله ور شدن مجدد درمحیط وجود داشته باشد مبنای طراحـی قرارگیرنـد. ايـن شـرايط ھنگامی که ھردو پارامترذيل با ھم درفضا مھیا باشند ايجاد می شود:

الف ) مقدارسوخت موجود درمحیط باندازه ای است که غلظتی معادل ويا بزرگتر از نصـف حـد پـايین قابلیـت اشتعال درمحیط فراھم شود .

ب ) میزان فرار بودن سوخت باندازه ای است که پـیش از آغـازحريق غلظـت بخـارات سـوخت بـه حـد پـايین قابلیت اشتعال بخار در فضا برسد ويا سرعت عمل سیستم به انـدازه ای نیسـت کـه پـیش از آنکـه سـطح فراريت (تبخیر) سوخت درنتیجه حريق به سطح خطرناکی برسد, آتش را تشخیص داده وآنرا اطفاء کند.
٢-١-٣) مبنای شعله اطفاء (Flame Extinguishing):

معمولا”درنقاطی که احتمال ويا ترس ازاشتعال مجددسوخت وجـودنداشـته باشـد ازحـداقل غلظـت ھـای مورد نیاز جھت اطفاء شعله استفاده می شود.

جمع بندی غلظت طراحی :

پرواضح است که غلظت مورد نیازدرحالت اول (اماکن با احتمال حريق مجدد) ازحالت دوم بیشـتر خواھـدبود, چرا که دراين حالت عامل اطفاء (گازFM200 (بدون اينکه فرصت انجام ھیچ گونه واکنشی را درمحیط داشته باشد و تنھا بواسطه حضورخود در فضای حريق (با استفاده ازاصل جابجايی اکسیژن) می بايستی حريق را اطفاء کند.
٢-٣) مبنای عمق حريق :

گذشته از درجه اشتعال پذيری مجدد متريال سـوختنی موجـود درحريـق پـارامترديگری کـه درتعیـین غلظـت گازFM200 مورد نیاز در پروسه اطفاء مورد توجه قرارمی گیرد عبارتست ازعمق حريق ايجادشده. بـراين پايـه تمامی حريق ھا به دودسته حريـق ھـای سـطحی (Fires Surface) وحريـق ھـای عمقـی ( Seated Deep Fires) تقسیم بندي مي شوند:
١-٢-٣)حريق سطحی (Surface Fires):

به حريق درمواد و يا تجھیزاتی اطلاق می شود که پیش ازتخلیه گازاطفاء کننده و رسیدن غلظت گاز به حد مورد نظرجھت انجام پروسه اطفاء آتش پیشرفت چندانی درمتريال درحال سوختن نخواھد داشـت. (حـداقل غلظت طراحی برای اين نوع حريق پنج درصد می باشد.)
٢-٢-٣) حريق عمقی(Deep Seated Fires):

حريق درمواد وتجھیزاتی که پیش ازتخلیه گاز ورسیدن غلظت آن جھت اطفـاء آتـش،آتـش بصورت عمیق در ماده سوختنی نفوذپیدا مـیکنـد.

آنچـه مسـلم اسـت غلظـت طراحـی درآتـش ھـای عمیق قطعا”بالاتر از غلظت طراحي در حريق ھای سطحی خواھد بود.
٣-٣) سیستم تخلیه:

گام بعدی درطراحی سیستم که می بايستی جھت تعیین شرايط تخلیه به منظور محاسبه حجـم گـازمورد نیاز پیش از ساير مراحل انجام شود, مشخص ساختن شرايط تخلیه (Discharge) گازدرفضـا مـی باشـد. در مكان ھاي يکپارچه ، فضـای تحـت پوشـش وعـدم امکـان تقسـیم بنـدی آن بـه چنـد منطقـه (zone)مجـزا, مناسب ترين سیستم برای آن سیستم اطفـاء گـازی تخلیـه جمعـی (Flooding Total) خواھـد بـود کـه بـه محض تشخیص وجود حريق درھر قسمت ازسالن گاز به اندازه ای تخلیه می شود که غلظت FM200 درکل حجم سالن به غلظت طراحی برسد.
٤-٣) محاسبه مقدارگازمورد نیاز:

مقدارگازFM200 مورد نیازجھت تامین حـداقل غلظـت طراحـی درمحـیط باتوجـه بـه سـه پارامتراصـلی حجـم فضای تحت پوشش (V) متوسط دمای فضای تحت پوشش (T)و ارتفاع محل نصب ازسطح دريا (Altitude) مشخص می گردد.
١-٤-٣) حجم تحت پوشش:

دراين مرحله میبايستی حجم تجھیزات وفضاھای ايزوله شـده را ازحجـم کـل کسـرنموده و حجـم خـالص تحت پوشش رامبنای طراحی قراردھیم.
٢-٤-٣)دمای محیط:

باتوجه بداشتن سیستم کنترل دما درمحیط،دمای فضا بـین رنـج متوسـط در مكـان مـوردنظر طراحـي بـرحسب درجه سلسیوس حفظ میشود.
٣-٤-٣)ارتفاع ازسطح دريا :

درصورتی که ارتفاع نصب سیستم بیش از١٠٠٠ متربالاتر يا پايین تر از سطح دريا باشد می بايستی ضريب تصحیح ارتفاع را درمقدار محاسبه شده برای گازمورد نیازضرب نمود. باتوجه بـه ارتفـاع محـل نصـب درتھـران وبطورمتوسط ١٥٠٠ مترازسطح دريا می باشد, ضريب تصحیح نزديك به يك خواھد بود.
٣-٤-٤) مقدار گاز مورد نیاز:

با درنظرگرفتن پارامترھای فوق مقدارگازمورد نیاز برای پوشش فضا ھاي تحت نظر محاسبه مي شود.
٥-٣) سیستم توزيع:
١-٥-٣)نرخ تخلیه :

– حداقل نرخ تخلیه میبايستی بـرمبنـای مقـداری از گـاز FM200 کـه مـوردنیـازاسـت،تـادرزمـان تخصیص يافته به غلظت مورد نظرطراحی دست يافت،تعیین شود.
٢-٥-٣)تخلیه زمان:

– زمان تخلیه گازFM200 مطـابق اسـتانداردمی بايسـتی ١٠ ثانیـه باشـد.

ايـن زمـان بصـورت فاصـله زمـانی ازلحظه خروج اولین ذرات FM200 مايع ازنازل تاوقتی که کل مـاده اطفـاء تخلیـه شـده تمامـا “بصـورت گـازی درآمده و کل فضا را اشغال نمايد محاسبه می شود. اين نقطـه (تخلیـه گـازی کامـل) ازتغییـر صـدای تخلیـه وظاھرگازتخلیه شده قابل محاسبه است.

– درصورتی که به ھرعلتی به زماني بیش از١٠ ثانیه برای تخلیه نیاز بود می بايستی نرخ تخلیـه بـه انـدازه ای باشد که درھرصورت غلظت مورد نظـردر طـول مـدت فعـال شـدن سیسـتم (غلظتـی کـه درمرحلـه قبـل محاسبه گرديده) را تامین نمايد.
٣-٥-٣) انتخاب نوع ومحل نازل:

پس از تعیین میزان کل گازمورد نیـاز زمـان تخلیـه گـازودبی (نـرخ تخلیـه), نوبـت بـه انتخـاب سیسـتم توزيـع (تخلیه) مناسب جھت تحويل دبی مورد نظر به محیط می رسد.بدين منظورمی بايستی نـازل ھـای تخلیـه به گونه ای انتخاب ودرفضای تحت پوشش توزيع شوند کـه اولا ” عامـل اطفـاء (گـازFM200)بطورمسـتمر و متناسبی در تمام طول مدت تخلیه به تمامی نقاط وتجھیزات واقع درفضای تحت پوشش رسیده وثانیا”فاقـد اثرات مخـرب بـرروی محـیط کـاری نصـب (ازقبیـل ترشـح مـايع FM200 درغیـر از زمـان تخلیـه, ايجـاد انفجـار, ايجادتوده غبار درفضا که می توانند باعث استمرارحريق شوند) باشند.
٦-٣) شبکه پايپینگ:

جھت سايزينگ شبکه پايپینگ سیستم اطفاء درنظرگرفته شده ازاتصالات ولوله ھاي كـربن اسـتیل بـا رده٨٠ ومتريال گالوانیزه فشاربالا استفاده ميشود.

 
شماره تماس اتاق سرور دات کام
اتاق سرور یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در سازمانها میباشد .نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بلادرنگ تجهیزات بصورت 24 ساعته، طراحی یک دیتاسنتر مناسب با ویژگیهای مورد نیاز را اجتناب ناپذیر نموده است . یک دیتاسنتر استاندارد از بخشهایی تشکیل میشود که اتاق سرور از مهمترین آنهاست .
شما می توانید با استفاده از لینک زیر فرم درخواست خدمات را پر و ارسال بفرمائید .

ثبت آنلاین درخواست و سفارش

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
گوگل پلاس آپارات اینستاگرام کانال اتاق سرور در تلگرام فیس بوک